150 років Михайла Грушевського в Холмі.

Понеділок, 29 лютого 2016 19:38 Автор 
Оцініть матеріал!
(4 голосів)
А Українці в Польщі відзначили 150-річчя М.Грушевського. От де люди, наша Слава, слава України..
Valentyn Bendyug 
150-річчя народження Михайла Грушевського в Холмі.

28 лютого 2016 р. відбулася в Холмі інавґурація відзначень 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського. Ця подія почала цикл заходів, яких метою буде нагадувати пам’ять знаменитого українського історика та будівничого української державності, який народився у Холмі. Організаторами заходу були: Холмський Центр Православної Культури в Холмі та Холмський відділ Українського Товариства.

Зустріч відбулася в Холмському Центрі Православної Культури в Холмі після закінчення недільної Літургії у єдиному зараз православному храмі в Холмі – кафедральній церкві св. Івана Богослова, у якій в жовтні 1866 р. був охрещений Михайло Грушевський. У зустрічі взяло участь православне духовенство: холмський благочинний о. митр. прот. Іван Лукашук та о. протодиякон Вадим Штембурський, та члени місцевої громади, у цьому заступник голови Українського Товариства і голова Холмського відділу УТ Владислав Ковальський. Присутній був також редактор програми Білостоцького телебачення «Український перегляд» Юрій Місіюк.

Зустріч відкрив о. митр. прот. І. Лукашук, який наголосив на значенні відзначення важливих ювілеїв та підкреслив, що цього року особливо відзначатиметься місцеою громадськістю 150-річчя від дня народження визначного сина Холма Михайла Грушевського. З словом звернувся також голова Українського Товариства д-р Григорій Купріянович, який наголосив, що відзначення пам’яті так визначної постаті є обов’язок сучасного покоління українців, особливо на Холмщини, адже М. Грушевський був постаттю епохальною сином цієї землі.

Під час зустрічі були виголошені дві доповіді. Д-р Г. Купріянович розповів про життєвий шлях М. Грушевського, вказуючи на основі періоди його життя. Окрему частину доповіді присвятив зв’язкам М. Грушевського з Православною Церквою: походженню із священичих родів, заангажуванню в церковне життя та його дослідженням історії Церкви. Доповідь супроводжувала мультімедійна презентація. Другу доповідь представив Юрій Гаврилюк з Більська на Північному Підляшші, відомий історик та головний редактор Українського часопису Підляшшя «Над Бугом і Нарвою». Він зосередив свою уваги на зв’язках Михайла Грушевського з Холмом та Холмщиною. Вказав на широкий історичний конекст, починаючи від засновника Холма князя Данила Галицького. Наблизив присутнім історію поселення сім’ї Грушевських у Холмі, вказуючи на цікаві і мало відомі деталі. Особливо важливими були його відкриття, що стосувалися точного місця народження М. Грушевського в Холмі, які спростовують дотеперішні усталення. Доповідь супроводжалася презентацією знімків сім’ї Грушевських та рідкісних фотографій Холма.

Після короткої дискусії, на завершення зі словом звернувся до присутніх о. митр. прот. І. Лукашук. Голова Українського Товариства представив зібраним видане цього дня «Звернення Українського Товариства з нагоди 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського».

Зустріч була черговим проявом співпраці між Холмським Центром Православної Культури в Холмі та Холмським відділом Українського Товариства, яка триває від початку створення Центру. Захід відбулася під почесним патронатом Генерального консула України в Любліні Василя Павлюка. Pеалізовано його завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації РП.

Холмська зустріч стала скромною інавґурацією відзначень 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського, організованих Українським Товариством. Важливо те, що відбулася вона в місті народження визначного українського історика та державника, поруч православного храму, у якому він був охрещений.

Фото: о. протодиякон Вадим Штембурський, Г. Купріянович.