13 листопада відзначається Міжнародний День сліпих

Середа, 13 листопада 2013 07:43 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

13 листопада відзначається щорічно Міжнародний день сліпих. Цей день, покликаний привернути увагу людей до тих, хто втратив зір і опинився у важкій життєвій ситуації.

В 1784 в м. Париж, Валентин Гаюї (Valentin Hauy), без допомоги уряду і недержавних благодійних товариств, виключно за свої особисті кошти та в своєму будинку відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою "Майстерня трудящих сліпих". 

Першим учнем Валентин Гаюї став сліпий хлопчик Франсуа де Лезюер. Гаюї відбирав до своєї школи безпритульних дітей. До 1784 року світ ще не знав навчальних закладів для сліпих. Гаюї використовував свій метод навчання сліпих, за допомогою придуманого ним шрифту для сліпих - "унціала".

Незважаючи на великі фінансові труднощі, Гаюї зумів створити при школі друкарню і видав у ній декілька книг для сліпих надрукованих "унціалом" рельєфно-лінійним шрифтом. Це були перші на Землі книги для сліпих. По цих книгах незрячі люди навчалися аж до появи шеститочковими шрифту Брайля.

Діяльність Валентина Гаюї була помічена не лише в світі, а й при дворі Російської імперії. Російський імператор Олександр I в 1803 запропонував Валентину створити у місті Санкт-Петербурзі навчальний заклад для людей з повною або частковою втратою зору, яке педагог прийняв і у вересні 1806 прибув до Петербурга.

Коли школа В. Гаюї була готова до відкриття, з канцелярії міністерства освіти Російської імперії прийшла відповідь: "в Росії немає сліпих дітей". Тоді Валентин став сам розшукувати вчителів-ентузіастів та учнів. Валентин Гаюї був готовий не тільки навчати сліпих учнів, але й годувати дітей власним коштом. Чотири роки потому, Олександр I, в 1807, імператор затвердив штат, статут, бюджет та назву Санкт-Петербурзького інституту робочих сліпих. Цю дату нині вважають датою заснування першого в Росії навчально-виховного закладу для сліпих дітей. Але, убогий бюджет залишав побутові умови і заняття в інституті бажати кращого, і лише величезне бажання учнів освоювати грамоту і ремесла допомагало долати всі труднощі. Влітку 1808 чиновниками була проведена перевірка інституту, яка зазначала: "сліпі вихованці навчені читання, письма, географії, історії, мов, музики, друкування, співу і різним ремеслам - плетіння кошиків та стільців, в'язання мереж, вишиванню, складальний справі". 

 У Росії Гаюї видає книгу, яка підсумовує результати його праць в галузі виховання сліпих. У віці 72 років Валентин залишає Росію, але перед цим, "За ревне старанність", імператор нагородив його орденом Святого Володимира 4-го ступеня.

Всесвітня організація охорони здоров'я, бажаючи увічнити пам'ять про педагога Валентина Гаюї, прийняла рішення відзначати Міжнародний день сліпих в його день народження - 13 листопада.

Детальніше в цій категорії: « 28 жовтня Євромайдан »