×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 56

Місяць Миколи Вінграновського

Понеділок, 18 лютого 2013 12:59 Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Микола Вінграновський Микола Вінграновський © Риженко Тетяна,2013

 

В Україні готується проект «Місяць Миколи Вінграновського». Про цю масштабну акцію повідомив син поета і голова благодійного Фонду імені Миколи Вінграновського Андрій Вінграновський на відкритті мультимедійної інсталяції «Світлотінь» у «Мистецькому Арсеналі».

Проект розпочнеться у квітні 2013 року. У рамцях «Місяця Миколи Вінграновського»  на теренах України пройдуть різноманітні заходи, що освітлюють творчий та життєвий шлях видатного майстра слова та одного із знаних у світі українських кінематографістів: від ретроспективи фільмів  як актора й режисера до популяризації літературних творів серед широкого загалу.

Андрій Вінграновський зазначив, що: «У 2012 році виповнилося 50 років від того дня, коли побачила світ перша збірка Миколи Вінграновського «Атомні прелюди». А в 2013-му нас чекають ще три круглі дати: 30 років від дня видання повісті «Літо на Десні» і дитячої збірки «На добраніч», а також 10 років від публікації його останньої повісті «Манюня». Ми поставили за мету заново розкрити Україні багатогранність особистості Миколи Вінграновського, разом згадати про талановиту людину, яка творила поза часом».

Нагадаємо, що Микола Вінграновський – один із найталоновитіших поетів-шістдесятників, а також багатогранний кінематографіст, учень О.П. Довженка. Олександр Петрович  учив його не тільки режисури, а й зняв як актора у фільмі «Повість полум’яних літ». Тому можна сміливо сказати, що саме Миколі Степановичу Олександр Довженко передав мистецьку естафету.

Микола Вінграновський народився 7 листопада 1936 року у Первомайську. Його дитинство проминуло серед південних степів України, де він назавжди спостигнув чудові простори рідної землі. Саме про це завжди пам’ятатиме митець у дорослому віці, завжди повертатиметься сюди у творчості, зображатиме рідні краєвиди і мешканців цього куточка землі. Чи то у перших віршованих творах, чи уже у пізніших – прозових. Щораз у його творчості поставатиме образ степу, високого неба, одинокої бадилини поряд із потужними образами космічної епохи, в яку довелося жити митцю. Він написав десятки книг, зняв десятки кінофільмів, але його серце завжди прагнуло краси, якою така славна рідна земля – Україна.

Митець залишив цей світ 27 травня 2004 року, похований у Києві на Байковому цвинтарі. Але до останнього дня він натхненно працював. Про це свідчить те, що саме перед відходом у інший вимір він упорядкував свої найзначніші твори в тритомне видання і опублікував їх у Тернопільському видавництві «Богдан». До першого тому письменник включив поетичні твори, другий том містить роман «Северин Наливайко», а до третього – увійшли оповіданння різних років.

Тому те, що сьогодні відбудеться така потужна акція з розповсюдження творчих здобутків Миколи Вінграновського, говорить про те, що наша українська культура жива, що вона пам’ятає кожного, хто вніс свою частку у її розвиток. І Микола Вінграновський – одна із головних постатей української культури.

© Риженко Тетяна,2013