Куди податися за кордоном з українським дипломом?

П'ятниця, 04 серпня 2017 13:24 Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Дуже часто українці від'іжджаючи за кордон змушені підтверджувати свої дипломи фактично починаючи вчитися дель не з самого початку. І це попри те, що у більшості країн світу діє домовленість про підтвердження українських дипломів.

Які ж країни все ж таки визнають укрраїнські дипломи, зі "Стожарами" поділилося видання "Сьогодні".

"Я - математик за фахом. З 2013 року живу в Ізраїлі. Університет закінчувала в Луганську. В Ізраїлі мій диплом підтвердили - я відправила всі необхідні документи в Міністерство освіти Ізраїлю і мені прислали підтвердження, що у мене є вища освіта. Але це не дає мені права працювати. Щоб влаштуватися в школі, крім мови, само собою, мені треба пройти дворічні курси з адаптації до професії, оскільки тут зовсім інша програма освіти. З досвіду знайомих, лікарі теж проходять перенавчання. Дипломи юристів взагалі не підтверджують, оскільки тут зовсім інша правова база ", - розповідає емігрантка Анастасія Ващенко.

Дипломи України можна підтвердити в США і країнах ЄС. Це гарантують Гаазька і Лісабонська конвенції. Крім того, Україна приєдналася до Болонської системи, яка призводить до одного стандарту освіту на європейському просторі. Це повинно полегшити визнання диплома українського вузу. Також Україна підписала міжурядові угоди про взаємне визнання документів про освіту з 20 країнами. Серед них - країни СНД, Словаччина, Угорщина, Польща, Перу, Монголія, Лівія, Естонія, Грузія, Екваторіальна Гвінея, Болгарія і В'єтнам.

З Францією підписано угоду про взаємне визнання наукових ступенів і звань. У більшості країн СНД український диплом вважається рівнозначним національному. В інших українські дипломи визнають, якщо зміст освіти однаковий. Але потрібно підтвердити, що диплом не підроблений. Для цього в Національному інформаційному центрі академічної мобільності потрібно отримати апостиль.

Незважаючи на міжнародні домовленості, нерідкі випадки, коли дипломи підтверджують без надання права влаштовуватися на роботу або отримання подальшої освіти (наприклад, магістратури за кордоном після бакалаврату в Україні).

Це пов'язано з різними вимогами до освіти, пояснює заступник директора Національного інформаційного центру академічної мобільності Наталя Науменко.

"У кожній країні є органи, що займаються підтвердженням дипломів, і свої правила. Є загальні принципи, які викладені в Конвенції про визнання диплома про вищу освіту на європейському просторі. Але це не у всіх країнах світу. Навіть в тих країнах, які підписали угоду, існують свої особливості і своя практика ", - розповіла Наталя Науменко.

Легалізувати диплом за кордоном можна в тому випадку, якщо в університету є закордонні вузи-партнери зі спільними програмами обміну та подвійного диплома. Це дозволяє повчитися за кордоном і разом з українським отримати диплом іноземного вузу.

Для отримання другого диплома потрібно буде на семестр або на рік поїхати з обміну в іншу країну і вчитися там цей час за своєю спеціальністю. Програми подвійних дипломів створюються для бакалаврів і магістрів. Залежно від домовленостей між вузами вони можуть бути як платними, так і безкоштовними.

Підтвердити диплом в країнах ЄС - проблемно, зазначає член Національної команди експертів з реформування вищої освіти Володимир Бахрушин. Студенти помилково думають, що диплом про освіту означає і отримання професії, говорить він. Однак в країнах ЄС професійну кваліфікацію потрібно довести.

"Професійну кваліфікацію потрібно підтверджувати окремо. Для цього можуть бути вимоги не тільки до кількості років навчання, змісту освіти, а й вимога здати кваліфікаційний іспит в тій країні, де хочуть отримати роботу. З цим бувають проблеми, вони пов'язані з нашою старою моделлю освіти і стандартами, які діяли до недавнього часу. Ці стандарти задавали перелік назв дисциплін, кількість годин, але європейська модель вимагає не назви дисципліни, а змісту: чого навчилися студенти, що вони вміють робити. Через це виникає неузгодженість між українським дипломом і європейськими вимогами. Ще питання в якості освіти за деякими спеціальностями. Буває, що одна і та ж країна може визнавати нашу освіту з математики і не визнавати за певними іншими спеціальностями ", - відзначає експерт.

За словами Бахрушина, проблеми з українськими дипломами також виникають через незавершений переходу до Болонської системи в Україні. У 2008 році Україна стала повноправним членом Європейського реєстру забезпечення якості вищої освіти разом з 18 країнами - членами Болонського процесу.

"Не можна сказати, що перехід до Болонської системи завершився. Введення трьох циклів вищої освіти - бакалавр, магістр і доктор філософії - проводиться тільки в цьому році. Через кілька років, коли закінчать навчання ті, хто вступав за старими спеціальностями, цей перехід закінчиться. В Україна вже створена національна рамка кваліфікацій, яка в цілому відповідає європейським рамкам. Зараз йде робота по стандартам вищої освіти, яка повинна імплементувати цю рамку в розрізі конкретних спеціальностей. Другий напрямок - це професійні кваліфікації, його створення передбачено законопроектом про освіту, який знаходиться на розгляді Верховної Ради", - додає Бахрушин.

Основна причина, по якій українці звертаються за легалізацією українського диплома, - продовження навчання за кордоном, відзначають в компанії "Апостиль", яка займається легалізацією українських документів. Також часто подають документи на легалізацію медики і педагоги, іноді фахівці з точних наук.