З фондів #ЦДАЗУ #УВУ Український вільний університет: від Відня до Мюнхена Рекомендовані

Середа, 27 червня 2018 06:42 Автор  Віра ФАЗЛЄЄВА Опубліковано в Історія Прочитано 1250 разів
Оцініть матеріал!
(4 голосів)
Український вільний університет Український вільний університет Фото - Deutsche Welle

Історія Українського вільного університету (УВУ) – першого вищого навчального закладу українців, які опинилися в еміграції, вирізняється своєю неповторною ексклюзивністю. Вже за декілька років УВУ святкуватиме свій столітній ювілей як в Україні, так і поза її межами. Ознайомитися із документами архівного та довідково-інформаційного фондів, що розповідають про основні напрями діяльності УВУ, познайомитися із відомими викладачами і випускниками цього закладу можна в Центральному державному архіві зарубіжної україніки (ЦДАЗУ). Хронологічно документи охоплюють період від 1921 р. до початку ХХІ ст., коли фактично відновилися перервані на десятиліття звязки з Україною.

УВУ було відкрито у Відні в 1921 р. за ініціативи таких відомих вчених, як Михайло Грушевський, Олександр Колесса, Станіслав Дністрянський та Іван Горбачевський та ін., які рятуючись від переслідувань більшовицької влади, змушені були емігрувати з України. Це була знакова подія не лише для українців, але й всього західного світу, про яку писала тодішня закордонна преса.

tz1

 

Стаття про заснування у Відні Українського вільного університету (УВУ). «Молоде життя», ч. 1, лютий 1921 р.

ЦДАЗУ, ф. 15, оп. 1, спр. 2, арк. 10 зв.–11

Проте у Відні університет проіснував недовго. Того ж таки року в пошуках більш сприятливіших умов для подальшого розвитку УВУ переїздить до Праги, де продовжує свою освітню, видавничу, просвітницьку і громадську діяльність аж до 1945 р.

Після вступу до чеської столиці радянської армії, більшість викладачів і студентів УВУ змушені переїхати до Західної Німеччини, де на той час у таборах для переселенців по Другій світовій війні перебувало чимало українців. Рік 1945 стає роком відродження університету. Відтоді й до сьогодні УВУ існує у Мюнхені не перериваючи традиції і поставивши за мету, як прописано в місії університету, стати провідним центром українознавчих студій. Тож створений з метою виховання в середовищі українських емігрантів «національно свідомої верстви українських науковців, які несли правду про Україну у світ» (ЦДАЗУ, бібл. ф. 3, інв. № 6051-О), а також репрезентували нашу державу на міжнародній арені, УВУ від самого початку вирізнявся блискучим професорсько-викладацьким складом. Серед видатних учених, активних учасників визвольних змагань 1917-1921 рр. були: Михайло Грушевський, Олександр Колеса, Станіслав Дністрянський, Ігор Горбачевський Августин Волошин, Володимир Кубійович, Сергій Шелухін та ін. Після Другої світової війни їх склад поповнився відомими вченими з України, які не змогли співпрацювати з більшовицькою владою: Олександром Оглоблиним, Петром Курінним, Юрієм Бойко-Блохіним та ін.

tz2

Ректори УВУ з 1921 по 1981 р. Брошура «Програма викладів у літньому семестрі». Мюнхен, 1981 р.

ЦДАЗУ, бібл. ф. 3, інв. № 3688-О

Серед низки документів, що зберігаються в ЦДАЗУ, чимало таких, що репрезентують найважливіші напрями діяльності УВУ, дозволяють оцінити якість і рівень освіти у цьому унікальному навчальному закладі з фрагментів праць, статей, спогадів, епістолярної спадщини, газетних вирізок… Важливим чинником у цьому також є різнопланова і насичена громадським життям діяльність його випускників. Про найвідоміших розповідають фрагменти їх наукових статей і монографій, замітки про них в періодичній пресі… Зокрема, про дослідника української еміграції, бібліографа, історика з Австралії, випускника УВУ 1927 р. і, до речі, потому його викладача Симона Наріжного; українського літературознавця, лінгвіста, професора славістики Пенсильванського університету (США), випускницю УВУ 1949 р. Наталію Пазуняк; українського і американського історика, бібліографа, громадського і наукового діяча із США, випускника УВУ 1955 р. Любомира Винаря; українську письменницю, поетесу і художницю із Мюнхена, випускницю УВУ 1957 р. Емму Андієвську…

tz3

Замітка, присвячена вшануванню колективом УВУ поетеси та художниці Емми Андієвської, випускниці УВУ 1957 р. «Новий шлях», 31 травня 2001 р.

ЦДАЗУ, бібл. ф. 3, інв. № 6051-О

Оцінюючи діяльність поколінь української інтелігенції, які в непростих умовах війни й руйнації, поза Батьківщиною, часто потерпаючи від матеріальної скрути, не лише вижили, організували, але й зберегли УВУ, що нині є інтелектуальним мостом між Україною та державами Європейського Союзу, відзначаємо унікальну роль цього навчального закладу в формуванні сучасної української нації та позитивного іміджу нашої держави у світі.

Віра Фазлєєва, провідний науковий співробітник відділу використання інформації документів ЦДАЗУ

Останнє редагування Середа, 27 червня 2018 07:09