Шашкевичівські наукові читання-2018

П'ятниця, 02 листопада 2018 09:16 Автор  Євгеній Захарчук Опубліковано в Історія Прочитано 836 разів
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

У Львові 01.11.2018 (згодом у Підлиссі й Золочеві) за міжнародної участі розпочалися "Шашкевичівські наукові читання-2018"

125 років тому, 1 листопада 1893 року, відбулося перепоховання Маркіяна Шашкевича із Новосілок (тепер Буський район Львівської області) до Львова. У своїх споминах процесію перепоховання Шашкевича один з основних її організаторів Кость Левицький, майбутній прем’єр-міністр Західноукраїнської Народної Республіки, описав як першу грандіозну акцію українців у Львові, яка перетворилася на справжнє національне віче. Понад 10 тисяч людей рушили від станції Підзамче (Львів) до церкви Святої Параскеви П’ятниці, де відбулася відправа, а звідти через сучасні вулиці Хмельницького, Театральну, площі Міцкевича, Галицьку, Соборну, вулицю Пекарську – до Личаківського кладовища. Так Галичина із великим запізненням оцінила значення Маркіяна Шашкевича для становлення її української ідентичності та формування культурного лику.

muKa5y

Похоронна процесія з тілом Маркіяна Шашкевича на шляху від Новосілок

до залізничної станції (1893 рік)

1Rchhj

Церква Святої Параскеви П’ятниці (Львів),

де відбулася поминальна відправа під час перепоховання у 1893 році

 

Саме 1 листопада 2018 року, на спомин про західноукраїнського Будителя, у Церкві Святої Параскеви П’ятниці (Львів, вул. Б. Хмельницького, 77, настоятель храму о. Ігор Малетич) відправлена панахида за Маркіяном Шашкевичем. Відправу здійснив о. Павло Вербинський, у якій взяв участь Михайло Шашкевич, правнук брата Маркіяна Шашкевича, професор математики, котрий напередодні прибув з Чикаго (США).

1jjKz9

Михайло Шашкевич (праворуч), Шашкевичівські наукові читання-2018, 01.11.2018

 

Заходи «Шашкевичівських наукових читань-2018» продовжаться 5 листопада 2018 року в Палаці Потоцьких (Львів, вул. Коперника, 15, Дзеркальна зала) й 6 листопада у Підлиссі (родинна садиба Шашкевичів) та Золочеві (Районний народний дім ім. І. Білозіра), де відбудуться науково-практичні конференції, секції студентів і старшокласників, дискусії та представлення нових видань.

Запрошуються громадськість, освітяни і науковці, зацікавлені та небайдужі.

За матеріалами

Західного наукового центру НАНУ і МОНУ (Львів),

Інституту Маркіяна Шашкевича

Останнє редагування Понеділок, 05 листопада 2018 07:26