Українці Австрії вшанували пам’ять в’язнів концентраційного табору "Маутгаузен"

Понеділок, 06 травня 2019 11:09 Автор  Стожари
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

В Австрії відзначено 74-у річницю звільнення німецького нацистського концтабору Маутгаузен. В урочистих заходах взяло участь кілька тисяч осіб із понад 100 іноземних делегацій, у тому числі колишні в’язні.

Урочистий захід відбувся у неділю на території меморіального центру "Концентраційний табір Маутгаузен".

До української делегації увійшли представники посольства та діаспори України в Австрії. 

 

 

Посол України в Австрії Олександр Щерба у своєму виступі повідомив, що "Річниця визволення "Маутгаузена" – це один із світлих днів, коли вшановується пам'ять загиблих від націонал-соціалізму. Ніхто точно не знає, скільки людей були позбавлені тут життя. Це місце полите кров’ю, і в тому числі, кров’ю дуже багатьох українців. І ми повинні бути тут і пам’ятати про це".

 

 

94-річний Ігор Федорович Маліцький – колишній в’язень "Маутгаузена" зачитував українською відому клятву в’язнів "Маутгаузена", яка пролунала багатьма мовами. Після покладання квітів він поспілкувався з федеральним канцлером Себастіаном Курцом, подякувавши за зворушливу турботу австрійців про пам`ять жертв.

 

 

Скільки саме українців загинули в таборі "Маутгаузен", досі невідомо. Виправити ситуацію покликаний проект "Українці в Маутгаузені" – ініційоване посольством України в Австрії історичне дослідження включатиме спогади, архівні записи, старі фотографії та інтерв’ю ще живих бранців концтабору.

 

 

Маутга́узен (нім. KZ Mauthausen) — німецький концтабір біля міста Маутгаузен (Mauthausen, Австрія) в 1938—1945 роках. З 1940 був об'єднаний з концтабором Ґузен і став теж відомий як Маутгаузен-Ґузен (нім. Mauthausen-Gusen); йому підпорядковувався також цілий ряд другорядних таборів, розкиданих по всій території колишньої Австрії (Остмарка).
 
Історія
Під час Другої Світової війни Маутгаузен був одним з найстрашніших концтаборів. Режим утримання в'язнів був жахливим. Навіть його персонал — 150 охоронців, зондеркоманда (в таборі так називався обслуговуючий персонал крематорія) — жартувала, що з Маутгаузена можна втекти не інакше, як через трубу крематорія.
Пізніше, в середині 1943 року на території табору побудували ще один барак, оточений кам'яною стіною, який назвали «Блоком смерті». Туди направляли за різні провини вже ув'язнених. «Блок смерті» використовувався як тренувальний табір для підготовки елітних відділів СС. В'язні виконували роль «м'яса» для побиття та знущань.
Ще пізніше така практика була введена по всій території табору. У будь-який час в барак міг увірватися відділ «учнів» і забити скільки завгодно в'язнів. Кожен день в таборі гинуло більше десяти осіб. Якщо «норма» не виконувалася, це означало, що наступного дня в'язнів очікують ще більші звірства. Все це тривало до зимової ночі у лютому 1944 року, коли з «Блоку смерті» було здійснено масову втечу. Вся охорона табору кинулася в погоню і це дало в'язням поза блоком шанс на втечу.