Українці у спільній боротьбі за перемогу над нацизмом

Четвер, 09 травня 2019 05:07 Автор  ЦДАЗУ
Оцініть матеріал!
(6 голосів)
Плакат Королівських канадських повітряних сил. Газета «Новий шлях» Плакат Королівських канадських повітряних сил. Газета «Новий шлях»

Український народ зробив вагомий внесок у перемогу над нацизмом. За кількістю людських втрат українці є одним із найбільш постраждалих народів у роки Другої світової війни. Чимало наших земляків, котрі до того волею обставин опинилися за кордоном, пліч-о-пліч з народами інших країн воювали проти нацизму у регулярних арміях, рухах Опору, партизанських з’єднаннях та загонах країн Антигітлерівської коаліції, виявляючи присутні нашій нації жертовність і героїзм, за що були пошановані і відзначені високими нагородами від урядів зарубіжних держав.

У фондах Центрального державного архіву зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) зберігаються документи, що розкривають невідому широкому загалу інформацію про боротьбу українців з нацизмом у складі армій країн антигітлерівської коаліції Канади, США та Франції, у бойових діях, що проходили у Великій Британії, Франції, Німеччині, Італії, Польщі, Австрії, Чехословаччині, Угорщині, Болгарії, Румунії, Литви, Латвії та ін. Окрім географії військових дій, у яких брали участь українці, документи архіву також інформують про реакцію зарубіжних українців на початок війни, готовність добровільно вступати у військові формування, їх високий професіоналізм та самовідданість у боротьбі.

1133132411 
Плакат Королівських канадських повітряних сил.
Газета «Новий шлях», ч.64, 11 серпня 1943 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6006-О
Так, українська періодика Канади інформує про долі цілих українських родин, які виборюючи спільну для Європи перемогу над нацизмом, добровільно відправляли на війну своїх синів і дочок.
 
2143324
Повідомлення «Має 10 Синів Армії».
Газета «Новий шлях», ч.15, 20 лютого 1943 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6006-О
Про те, що така жертовність була не поодинокою, говорять численні повідомлення та добірки світлин, зокрема в українських діаспорних виданнях Канади «Новий шлях», «Український голос» та ін.
 
 
3124255
Світлина «Чотири брати Спачинські в збройній службі Канади».
Газета «Український голос», ч.39, 27 вересня 1944 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6374-О
На окрему увагу заслуговує українське жіноцтво, що теж робило свій посильний внесок у перемогу над ворогом, проявляючи особливий героїзм у складах армій союзників, освоюючи потрібні збройним силам спеціальності, організовуючи численні допомогові акції, а то й просто агітуючи на добровільну службу в армію. Відома своєю військовою звитягою, зокрема, канадійка українського походження Анна Храплива, яка однією з перших вступила до Канадського жіночого армійського корпусу. Служила у Великій Британії, відзначена Медаллю Британської Імперії. Окрім того, поза армійськими обов’язками, була активною діячкою Союзу Українських Канадійських Вояків.
4543321243542
Повідомлення про Н. Зварич –
капельмейстера
дівочого військового оркестру.
«Український голос», ч. 40, 4 жовтня 1944 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6374-О
Тож перемогу над нацизмом у Другій світовій війні не можливо уявити без України і без українців, які боролися у складах різних армій держав-союзниць та рухах Опору. Адже боротьба проти фашизму для українців водночас була і є боротьбою за свою історичну Батьківщину, за її цілісність і неподільність.

Віра Фазлєєва, провідний науковий співробітник

відділу використання інформації документів ЦДАЗУ