Маркіян Шашкевич серед сучасників

Четвер, 07 червня 2018 03:05 Автор  Стожари Опубліковано в Цей день в історії Прочитано 1334 разів
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
Маркіян Шашкевич (06.11.1811-07.06.1843),  письменник, поет, духовний просвітитель, натхненник національного пробудження Маркіян Шашкевич (06.11.1811-07.06.1843), письменник, поет, духовний просвітитель, натхненник національного пробудження

175 років тому, 07 червня 1843 року, пішов у засвіти тридцятидворічний Маркіян Шашкевич. Й уже майже двісті років постать західноукраїнського Будителя та його візія відкривають нам двері свободи і вольності на своїй рідній землі.

Зробити Шашкевича сучасним та нагадати про його актуальність сьогодні – нагальна потреба для українського соціуму в умовах сьогодення. Нічого особливого, здається, не було в словах Будителя, чого б не знали його сучасники. Але ж всі мовчали, а він говорив уголос.

Уголос 14 жовтня 1836 року на амвоні Собору Святого Юра у Львові Маркіян Шашкевич виголосив свою проповідь українською мовою перед парафіянами, представниками духовної влади та запрошеними гістьми, що в подальшому, разом з оприлюдненими збірками «Азбука і Abecadlo» в 1836 та «Русалки Дністрової» у 1837 роках, вирішально вплинуло на національне відродження та розвиток української літератури в Галичині, та й низка інших значимих вчинків та подій за час нетривалої суспільної діяльності Маркіяна. Загалом поетична й духовна спадщина Шашкевича в кількісному вимірі невелика, але світоглядно змістовна та високо оцінена пізнішими дослідниками і сучасниками.

У духовній історії України, зокрема і Галичини, Шашкевич посів і досі беззастережно посідає особливе місце. Кожен раз, коли український рух підіймав голову, ім’я Шашкевича виринало з небуття. Маркіян Шашкевич власним прикладом заохотив не найсміливіших людей до того, у той, несприятливий і лихий час, що слова про рідну мову, національну ідентичність, гідність і свободу існують у вжитку не просто так.

Важливим і вкрай необхідним для українського сучасника є також всебічне включення у науково-освітній та суспільний обіг матеріалів архіву Інституту-заповідника Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі (Канада), що потребуватиме здійснення низки організаційних та інших заходів, у т.ч. і за сприяння та допомоги української діаспори в Канаді.

«…Його квапила епоха…» - такий висновок зробив Михайло Шалата у життєписі «Маркіян Шашкевич» (1969, «Наукова думка»). А тепер і нам варто поквапитись. Шашкевич та його візія на часі.

«Дайте руки,юні други,

Серце к серцю най припаде,

Най щезають тяжкі туги,

Ум охота най засяде.

Разом, разом, хто сил має,

Гоніть з Русі мраки тьмаві;

Зависть най нас не спиняє,—

Разом к світлу, други жваві!»

Маркіян Шашкевич, «Слово до чтителей руського язика»

За матеріалами

Громадської ініціативи «Інститут Маркіяна Шашкевича»

Останнє редагування Середа, 06 червня 2018 07:57