#ЦДАЗУ 22 серпня 1992 року. Передача повноважень Президентом УНР в екзилі Миколою Плав’юком Президенту України Леоніду Кравчуку Рекомендовані

Середа, 22 серпня 2018 05:56 Автор  Вікторія Шереметьєва Опубліковано в Цей день в історії Прочитано 1044 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Фотографія передачі повноважень Президентом УНР в екзилі М. Плав’юком Президенту України Л. Кравчуку, 22 серпня 1992 р., ЦДАЗУ, бібл. ф. 3, інв. № 2603–O. Фотографія передачі повноважень Президентом УНР в екзилі М. Плав’юком Президенту України Л. Кравчуку, 22 серпня 1992 р., ЦДАЗУ, бібл. ф. 3, інв. № 2603–O. Фото - ЦДАЗУ

22 серпня 1992 року відбулася непересічна подія, що має символічне значення безперервності української державності  - передача повноважень від президента УНР в екзилі Миколи Плав’юка президенту України Леоніду Кравчуку.

Українська діаспора протягом ХХ століття активно відстоювала право українського народу на незалежну державу, спрямовуючи свої сили на збереження національних традицій і на розробку нових державотворчих концепцій. Особливу роль в цих процесах відіграв Державний Центр Української Народної Республіки в екзилі, який діяв за кордоном з 1920 по 1992 рік. Його очільники, при активній допомозі української спільноти, проводили політичну, дипломатичну та інформаційну діяльність у найвпливовіших країнах світу заради спільного добра українського народу – здобуття Україною незалежності. За більш як 70 років своєї роботи ДЦ УНР в екзилі проводив роботу щодо викриття тоталітарного режиму в СРСР; інформування міжнародної громадськості про антидемократичні дії органів радянської влади щодо українців, формування національної свідомості співвітчизників в Україні й поза її межами тощо.

З великою радістю була сприйнята звістка про здобуття Україною незалежності. Ця перемога довела, що, інформуючи світову громадськість про бажання українського народу мати власну незалежну демократичну державу, діячі української діаспори не були голослівні. Вже в січні 1992 року було започатковано переговорний процес між Президентом ДЦ УНР в екзилі Миколою Плав’юком та Президентом України Леонідом Кравчуком щодо складення повноважень і припинення діяльності ДЦ УНР в екзилі. Акт передачі було здійснено 22 серпня 1992 року.

Закінчуючи свою промову з нагоди складення повноважень Микола Плав’юк зазначив: «Пане Президенте! Складаю на Ваші руки цей історичний документ, Грамоту, схвалену Українською Національною Радою і бажаю Вам найкращих успіхів у закріпленні і розбудові незалежної демократичної соборної України. Всьому народу бажаю, щоб він як Суверен своєї держави, як джерело її влади, стояв на сторожі її незалежности і щоб вже ніколи не було потреби, щоб Президент чи Уряд України були змушені діяти у вигнанні, але щоб успішно і на благо українського народу кермували нею в столиці вільної України – Києві! Щасти Вам Боже! Слава Україні!»

N2phfIwxKG3pwTa1

Фрагмент історичної довідки про діяльність ДЦ УНР в екзилі з 1921 по 1989 рр. Автор не встановлений. [1990–1991 рр.]

ЦДАЗУ, ф. 35, оп. 1, спр. 62, арк. 1–5

d61SaG0IPYDv91

Грамота про складення повноважень і припинення діяльності Державного Центру УНР в екзилі, 22 серпня 1992 р.

ЦДАЗУ, ф. 35, оп. 1, спр. 70, арк. 34

Вікторія Шереметьєва
Старший науковий співробітник ЦДАЗУ

 

Останнє редагування Середа, 15 серпня 2018 12:13