Сьогодні День української писемності та мови в Україні Рекомендовані

П'ятниця, 09 листопада 2018 07:46 Автор  Стожари Опубліковано в Цей день в історії Прочитано 1191 разів
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

День української писемності та мови відзначають 9 листопада вже 21 рік поспіль. За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця.

9 листопада 1114 року помер Нестор-Літописець - чернець Києво-Печерського монастиря, найбільший історик середньовіччя, автор 1-ї редакції «Повісті врем'яних літ», житій князів Бориса і Гліба, Феодосія Печерського.

72c9c2ea2586b2018b8e6a5bc7bcc228 L1В честь святого Нестора з 1997 року в Україні відзначається День української писемності та мови.

Свято було засновано президентом України Леонідом Кучмою в листопаді 1997 року. Відповідно до його указу, святкування Дня української писемності та мови щорічно проводиться 9 листопада в день пам'яті українського святого Нестора-Літописця. Він – письменник-агіограф, основоположник давньоруської історіографії, перший історик Київської Русі, мислитель, вчений, чернець Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Його перу належать такі відомі роботи: "Повість временних літ", "Житіє святих князів Бориса і Гліба", "Житіє Феодосія Печерського".

Щорічно, в цей день відбувається нагородження кращих українських літераторів і популяризаторів українського слова, і видавництв, які випускають літературу українською мовою. Традиційно цього дня всіх українців запрошують написати Всеукраїнський диктант національної єдності і перевірити свої знання.

Вислови відомих людей про значення мови:

 1. Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя (Ф. Вольтер).

 2. Народ, що не усвідомлює значення рідної мови для свого вищого духовного життя і сам її покидає й відрікається, виконує над собою самовбивство (Шафраник).

 3. Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім’я людини (Й. Г. Гердер).

 4. Раби – це нація, котра не має Слова. Тому й не зможе захистити себе (О. Пахльовська).

 5. Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови… (М. Рильський).

 6. Мова росте елементарно, разом з душею народу (І. Франко).

 7. Слово — зброя. Як усяку зброю, його треба чистити та доглядати (М. Рильський).

 8. … Поки живе мова – житиме й народ, як і національність … От чому мова завжди має таку велику вагу в національному рухові, от чому ставлять її на перше почесне місце серед головних наших питань (І. Огієнко‎).

 9. Руйнування мови – основи національної культури – це вже не просто вина, а злочин держави перед народом (А. Мокренко).

 10. Рідна мова дається народові Богом, чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів (В. Захарченко).

 11. Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів (В. Голобородько).

 12. Мова – це місто, для побудови якого кожна людська істота принесла камінь (Р. В. Емерсон).

 13. Найбільше і найдорожче добро в кожного народу це його мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування (П. Мирний)

 14. Від слова до слова людина іноді йде все життя (Станіслав Єжи Лєц).

 15. Гарна мова надає пристойну форму навіть дурним думкам (Вільгельм Швебель).

Вітаємо вас друзі, знайте нашу історію і спілкуйтесь нашою чудовою мовою, ми як нація і разом з нами наша мова, пережили занадто багато випробуваннь, аби ігнорувати її. Шануймося!