У Польщі відновлюють дзвіницю на місці колишнього лемківського села, яке зникло з мапи у 1947 році.

Середа, 03 січня 2018 07:53 Автор  Орест
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
дзвіниця на місці лемківського села дзвіниця на місці лемківського села

У Польщі продовжують відновлювати дзвіницю на місці колишнього лемківського села, яке зникло з мапи у 1947 році. Спочатку його мешканців комуністичні уряди Польщі і Союзу вислали до УРСР. Потім поляки депортували українців на прикордоння з Німеччиною в рамках операції "Вісла". Активісти хочуть прокласти у цю місцину туристичний маршрут, аби обидві країни не повторювали помилок у стосунках.

 Про це повідомляє 24 канал.

2012 рік. Поляки спільно з українцями починають реставрацію дзвіниці. Це єдине, що залишилося від лемківського села Поляни Суровичні після акції "Вісла" в 1947 році. Тоді 150 тисяч українців, що мешкали в Польщі депортували на прикордоння з Німеччиною. Їх усіх, від старого до малого, без суду і слідства звинуватили у співпраці з УПА, а села і церкви спалили. Тому віднайдена дзвіниця стала справжнім дивом.

"Ця робота була досить копітка, тому що, по суті, зранку до вечора волонтери стояли на риштуванні і метр за квадратним метром просто зміцнювали ці каміння", – розповіла член товариства "Магурич" Ольга Соляр.

Ініціював реставрацію польський дослідник Вітольд Гжесік ще в 2010 році. Тоді він оголосив про збір грошей. За два роки зібрали 25 тисяч злотих, за тодішнім курсом, це майже мільйон гривень.

Історія тих територій є погано відома, і та дзвіниця й село розташовані в області, де було велике переселення. Нам захотілося щось залишити після себе, – зазначив віце-президент товариства "Рес-Карпатіца" Вітольд Гжесік.

Літо 2015. Активісти вже роблять тимчасовий дашок, щоб законсервувати споруду. У планах – надати дзвіниці первісного вигляду. Зрозуміти, як виглядала дзвіниця, допоміг один з нащадків лемків Богдан Зятик. Його родина мешкає у Львові. Богдан знайшов єдине достовірне зображення споруди – малюнок 1926 року.

До відновлення приєдналася і українські греко-католики, котрі живуть у Польщі. Вони реставрували власним коштом хрест, який височів на куполі дзвіниці.

Наразі для закінчення робіт потрібно ще 25 тисяч злотих. Ентузіасти звертаються до нащадків виселених з села лемків, щоб ті пошукали в домашніх архівах фото святині. Після закінченої реставрації сюди планують прокласти туристичний маршрут, щоб розповідати і українцям, і полякам про непросту історію співіснування наших народів.