Weegee (Артур (Ушер) Фелліг, Віджі), уродженець Золочева. «Мене звати Віджі. Я найвеличніший фотограф світу…»

Середа, 12 червня 2019 13:05 Автор  Євгеній Захарчук
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Віджі (Артур Феліг, Weegee, 12.06.1899-26.12.1968), уродженець Золочева, всесвітньо відомий фотограф і фотожурналіст (з камерою Speed Graphic і з сигарою). Віджі (Артур Феліг, Weegee, 12.06.1899-26.12.1968), уродженець Золочева, всесвітньо відомий фотограф і фотожурналіст (з камерою Speed Graphic і з сигарою). Джерело Вікіпедія

12 червня 1899 року в Золочеві (на той час Австро-Угорщина, зараз Львівщина) народився Артур (Ушер) Фелліг (Arthur, Usher, Fellig), котрий згодом став всесвітньо відомим фотографом і фотожурналістом, знаний своєю суворою та правдивою чорно-білою вуличною фотографією (street photography). До 120-річчя уродин відомого фотомайстра пропонується короткий нарис про творчість Артура Фелліга (псевдонім - Weegee, Віджі).


Творчість Артура Фелліга незвична тим, що ще за життя майстер користувався однаковим успіхом у популярних ЗМІ і в авторитетних мистецьких колах. Феллігу вдавалося створити емоційний зв'язок між глядачем і персонажами своїх знімків, майстерно уловлюючи найбільш значимий момент для зйомки кадру. Для сучасників та поціновувачів Віджі - репортер, майстер «onlooker» - підглядання, випадковий свідок, роззява.

galantereishchik 19401

Галантерейник, 1940. Автор Weegee

Родина Феллігів проживала у Золочеві (Галичина), містечку багатьох культур, де спільно мешкали, проживали й ростили покоління українці, поляки, євреї, вірмени, ін. Одразу ж після народження Артура, батько хлопця на хвилі еміграції з Галичини на зламі ХІХ-ХХ ст.ст., виїхав до США. Тривалий час батько надсилав гроші родині у Золочів. Після того як Артурові виповнилося 10 років, хлопець приєднався до батька. Родина Феллігів була настільки бідною (окрім Артура зростали ще шестеро дітей), що після восьмого класу Артур змушений був покинути школу та почати працювати – від вуличного продавця у Нью-Йорку до мийника посуди.

Tantcy v Centralnom park Niu Iork 19391

Танці в Центральному парку, Нью-Йорк, 1939. Автор Weegee

З 14 років Артур почав працювати асистентом комерційного фотографа в Нижньому Манхеттені. Фотозйомці ніде не навчався, тільки на практиці. Незабаром він уже проявляв фотоплівки для газети New York Times. Так почалася легендарна кар’єра Віджі.

Gitler Smerdit 19421

Гітлер смердить, 1942. Автор Weegee

Немов за велінням чарівної палички Віджі опинявся на місці кримінальних та надзвичайних подій раніше своїх колег, а іноді випереджав навіть поліцію. Деякі вважали це везінням і магією. Але в дійсності, у 1938 році Віджі став першою цивільною особою, якій дозволили використовувати короткохвильовий радіоприймач поліцейського діапазону. Співпрацюючи з відділенням, він прослуховував обмін повідомленнями і оперативно приїжджав до місця пожежі, вбивства та інших подій, роблячи кадри для «гарячих» новин.

5cb346219868b1

Віджі та його репортерський «Шевроле». Джерело Вікіпедія

«У мене виросли крила. Тепер мені не потрібно було чекати, коли злочин наздожене мене. Я сам міг його переслідувати. Все моє життя була налаштоване на поліцейську хвилю ... У той же час, це було зовсім не простою справою - заробляти на життя, будучи вільним фотографом. Потрібні були дійсно змістовні історії, щоб змусити редакторів газет й журналів купувати мої фотографії ... Часом це були дуже важкі кадри. За часів великої депресії люди хотіли відволіктися від своїх власних проблем, занурюючись в історії про чужі неприємності», - згадував Віджі.

Laiza Minelli1

Лайза Мінеллі, відома американська акторка, співачка. Автор Weegee

З 1935 по 1945 рік основною тематикою фотографій Віджі було зовсім не парадне життя Нью-Йорку. Серед героїв його знімків переважали злочинці, трансвестити, учасники автомобільних аварій та інших подій. В той же час, не потрібно вважати, що фотомайстер цікавився тільки кримінальними новинами і подіями. В об'єктив камери Віджі потрапляли також звичайні мешканці міста з їх печалями і радощами, їх він запам'ятовував з не меншою майстерністю, ніж злочинний світ.

Spit v telefonnoi budke New York 1945 Weegee1

Хлопчик спить в телефонній будці, Нью-Йорк, 1940. Автор Weegee

У 1941 році пройшла його перша персональна виставка «Віджі: вбивство - мій бізнес». А в 1945 році Фелліг випустив свою першу фотокнигу - «Оголене місто». Книга мала великий комерційний успіх і надихнула Жуля Дассена на зйомку фільму (деякі критики свідчать, що фільм «Фотограф» у значній мірі біографічний стосовно Віджі). Наступними його публікаціями стали фотоальбоми «Люди Віджі» (1946) і «Голий Голлівуд» (1953).

Lui Armstrong Novyi Orlean 1950 11

Луї Армстронг, американський джазовий музикант. Новий Орлеан, 1950. Автор Weegee

Віджі у своїх роботах постійно змивав невидимі лінії між учасниками подій, зображеними на фото, і їхніми спостерігачами. Фокус камери Віджі завжди був спрямований на людей. Фото Віджі неможливо дивитися без емоцій. У цьому була його мета – змусити глядача емоційно проникнутися зображеним.

Shougelz v razdevalke v Burlesk club Novyi Orlean 19501

Шоугелз в роздягальні бурлеск-клубу в Новому Орлеані, 1950. Автор Weegee

Здобувши статус майстра світового рівня та низку нагород фото- та кінофестивалів, Віджі працює почергово в Нью-Йорку та Голлівуді. Згодом таки повертається у Нью-Йорк. Віджі часто їздив в Європу, знімаючи для «Daily Mirror» й інших журнальних та книжкових фотопроектів.

Nikita KHrushchev1

Микита Хрущов, державний діяч (українського походження) колишнього СРСР. Автор Weegee

У 1959 році Віджі побував з лекціями у колишньому СРСР, зокрема й у Москві. Чи відвідав він місто свого народження – Золочів - невідомо. Але існує припущення, яке з плином часу перевірити вже неможливо, що дозвіл на відвідування Золочева Віджі не отримав у зв’язку зі статусом «закритого» міста для іноземців на той час.

 

Мерілін Монро, американська кіноакторка, модель, секс-символ 1950-х. 1952 р. Автор Weegee

Віджі відкидав думки, що він фотомайстер кривавого і неповторного. «Він був прекрасним художником фотографії, бо використовував камеру, щоб сказати щось абсолютно інше, ніж його сучасники або попередники у фотографічному мистецтві. Віджі відчував, що це мистецтво було не в камері або фокусі. Воно було в його очах, за камерою» - New York Times.

Salvador Dali 19501

Сальвадор Далі, каталонський художник, скульптор,
один з головних представників сюрреалізму ХХ століття, 1950. Автор Weegee

У першій половині ХХ століття непривабливий та низькорослий хлопчисько з галицького Золочева із незмінною сигарою у зубах та квадратною фотокамерою у руках, став загальновідомою фігурою нічного Нью-Йорка. Золочівський хлопчина Артур (Віджі), котрий підлітком сміливо зробив крок у бік вогнів великого міста і якого визнали найяскравіших фотомайстрів світу, таки «завоював» Нью-Йорк.

Vidzhi1

Віджі на «робочій позиції». Автор невідомий

Помер Артур (Ушер) Фелліг (Weegee, Віджі) 26.12.1968, похований у Нью-Йорку.

Weegee the famous.TIF1

За матеріалами
Інституту Маркіяна Шашкевича
(зреферував Євгеній Захарчук)

Також використані матеріали з ресурсів:
https://zaxid.net/mi_pamyatayemo_artur_fellig_vidzhi_n1083728
https://cameralabs.org/11711-ot-bednogo-emigranta-do-legendy-menya-zovut-vidzhi-ya-velichajshij-fotograf-v-mire