Здобуття незалежності – справа всієї нації

Четвер, 29 серпня 2019 07:05 Автор  Віра Фазлєєва
Оцініть матеріал!
(3 голосів)
Вислів Симона Петлюри, надрукований у програмі за участю представників філії Об’єднання Демократичної Української Молоді (США), б/д. ЦДАЗУ, ф.25, оп. 1, спр. 3, арк. 2 Вислів Симона Петлюри, надрукований у програмі за участю представників філії Об’єднання Демократичної Української Молоді (США), б/д. ЦДАЗУ, ф.25, оп. 1, спр. 3, арк. 2 ЦДАЗУ

Сучасній українській незалежності 28… Як на людський вік – це період прощання з юністю і очікування кардинальних змін на новому етапі дорослого життя. Як і людина, Україна прямує до свого повноцінного розквіту, поступово відроджуючи мову, культуру, традиції.

Проголошення незалежності в історії України є логічним підсумком у боротьбі за самостійність багатьох поколінь українців як на історичній Батьківщині, так і поза її межами. Адже ідея відродження незалежності України для українців за кордоном була головною метою їхньої боротьби, після поразки національно-визвольних змагань 1917–1921 років та втрати Україною державності.

Численні документи Центрального державного архіву зарубіжної україніки (ЦДАЗУ), спеціально створеного для зберігання документальної спадщини зарубіжного українства, свідчать про прагнення, дієві кроки і здобутки наших співвітчизників, які стояли у витоків проголошення Української держави, вшановували на чужині визначні дати пов’язані з розбудовою української держави, були поряд на шляху та під час проголошення в Україні незалежності.

Розпорошена по всіх державах світу, українська діаспора ніколи не полишала можливості допомагати своїй історичній Батьківщині, консолідуючи сили для продовження визвольної боротьби. Українці за кордоном утворюються чисельні громадські організації: Організація державного відродження України (США), Українське національне об’єднання Канади, Об’єднання українців у Великій Британії, Українська національна єдність у Франції, Українське товариство «Відродження» в Аргентині та ін.; проводять різноманітні акції збору коштів для матеріальної підтримки співвітчизників; організовують політичні маніфестації за відстоювання законного права української нації на незалежну суверенну українську державу.

Так, у фондах ЦДАЗУ зберігаються документи потужного громадського об’єднання Світової координаційної ради Ідеологічно споріднених націоналістичних організацій (СКР ІСНО), до якого на початку 80-х років входили 35 організацій із 8 країн світу, у тому числі: громадські, жіночі, молодіжні. Відзначаючи цьогоріч 55-річчя створення цього об’єднання, згадаймо, що воно стояло у витоків ще однієї потужної організації – Світового конгресу вільних українців (СКВУ, нині – Світовий конгрес українців), що представляє інтереси понад 20 мільйонів українців у 133 країнах світу. Саме СКВУ неодноразово звертався до українців в усіх країнах поселення із закликами проводити маніфестації на захист, переслідуваних в Україні політв’язнів, діячів культури спонукаючи світову громадськість реагувати відповідним чином на дії «окупаційної московсько-комуністичної влади».

Три роки тому з ініціативи української діаспори в Києві був проведений VI Всесвітній Форум Українців, у якому взяли участь понад 300 делегатів із 36 країн світу і де «українське питання» розглядалося в контексті сучасних викликів й загроз незалежності країни. Результатом роботи форуму стало ухвалення заяви «щодо зусиль України, світового українства і міжнародного співтовариства з деокупації та реінтеграції Криму». Документ закликав світову спільноту та органи державної влади України вжити системних заходів проти агресора. А саме: посилити санкції проти Росії за незаконну окупацію Криму, об’єднати їх із санкціями за агресію у Донецькій і Луганській областях, запровадити ембарго на торгівлю нафтою з Росією та відключити її від системи SWIFT до припинення агресії проти України і звільнення всіх окупованих територій.

Нині більшість із нас свідомі того, що в країні підвищується значення і усвідомлення незалежності, народженої з відповідальності більшості за свою країну. Ми є свідками становлення політичної української нації, бо лише об’єднавши зусилля і спрямувавши свої дії в єдиному загальноукраїнському пориві (бажанні нації захистити свою незалежність), ми зможемо її відстояти.

Тож, повертаючись до витоків становлення Української держави, згадаймо слова відомого лідера українського державотворення Симона Петлюри: «Справа здобуття української держави – це справа цілої нації української, а не якоїсь кляси її, чи партії, – от через що порозуміння, согласованість усіх чинників громадських і співпраця їх є умовою, без додержання якої ми ніколи своєї мети державної не досягнемо».

Справа тепер за нами. Адже державна незалежність – це не лише головне свято країни, але своєрідний життєвий рубікон для кожного, долаючи який відчуваєш реальну відповідальність за державу Україна.

Віра Фазлєєва, провідний науковий співробітник відділу використання інформації документів ЦДАЗУ