На Черкащині під час будівництва знайшли старовинні церковні книги

Вівторок, 03 вересня 2019 09:46 Автор  Михайло Українець
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

На Черкащині розкопали ящик зі старовинними книгами. Одна з них датується 1646 роком. Колись належали православним християнам-старообрядцям. Усі є передруками більш старих видань.

"До нас зателефонував черкащанин Тимофій Назаренко і запитав, чи може він принести старі книги, знайдені ним під час будівельних робіт на нещодавно придбаній ділянці. У той же день увечері він приніс знайдену ним коробку з книгами, обмотану повстю та мотузками. Коли ми глянули на ті книги, то ледь не зомліли. Бо вони дійсно були старовинні, приблизно XVII – початку XVIII ст. Оскільки книги довго лежали у землі, то вони погано збереглись, і потребують негайної реставрації. Цікаво, що серед них є і друковані і рукописні", - розповідає заступник директора з наукової роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею Тетяна Григоренко.

«Наткнулися лопатою на якийсь твердий незрозумілий предмет, поштрикали його, зрозуміли, що він має певний об’єм і вже потім витягли його назовні», - розповідає Тимофій Назаренко.

У коробці, каже Тимофій, побачив чотири старовинні книги. «Дерев’яна коробка, обмотана, ну такою солдатською шинеллю, і перев’язана мотузками».

Знахідку чоловік відніс до краєзнавчого музею. Там, після поверхневого огляду, наукові працівники визначили, що книги – церковні стародруки ймовірно кінця сімнадцятого століття, розповідає заступниця директора з наукової роботи Тетяна Григоренко.

«Вона – вже вирізані сторінки і наклеєні на папір. Папір також старий, видно, що старий. Реставрація теж проходила дуже давно».

Написані книги церковнослов’янською мовою. На палітурці однієї зберігся підпис.

«Книга принадлежит Максиму Жилину» і датується 1890 роком цей напис».

Деякі з них у шкіряній палітурці, інші у обкладинці з фанери, обтягнутої тканиною. Найцікавішою, розповідає Тетяна Григоренко, є історія того, як і чому книги пролежали в землі майже чотири століття.

«Як вони туди потрапили ніхто не може зрозуміти. І ніхто не знатиме, звичайно, бо ніяких слідів немає. Можливо на початку 20 століття, коли була боротьба з церквами, атеїсти були ці войовничі, які руйнували церкви і хтось приховав ці книги».

Подвір’я в якому Тимофій Назаренко знайшов книги знаходяться на одному із Митницьких узвозів у Черкасах. Його, розповідає чоловік, придбав два роки тому.

«Попереднім власником була єврейська родина. Тобто тут багато цих будівель належало саме цій родині. І цей будинок був побудований дідом Ісаком для своєї онуки Лідії Ісаковни Риндіної. Вона дуже багато років тут жила, можливо це їй належали ці книги».

Тетяна Григоренко каже, книги необхідно досліджувати.

«Вони, можливо, підлягають реставрації. У нас, мабуть, таких реставраторів немає, тому що це книги, це специфічна реставрація. Я думаю вони викличуть інтерес великий у фахівців і до нас. Книги будуть зберігатися в музеї».