Золоті прикраси, зброя та амфора: археологічні таємниці найбільшого в Європі могильника Мамай-гора

П'ятниця, 27 вересня 2019 06:48 Автор  Михайло Українець
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Амфора, аналоги якої важко знайти, пишно оздоблений акінак та прикраси – археологи представили знахідки, що претендують стати головним археологічним відкриттям року в Україні.

На Мамай-горі, що поблизу села Велика Знам'янка Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, цього літа тривала 32 археологічна експедиція. Її вже назвали "найбільш успішною за усі роки робіт на Мамай-горі" через приголомшливі знахідки дослідників.

В експедиції брали участь студенти та викладачі історичного факультету Запорізького національного університету, школярі та волонтери.

photo5217565269940087754 5d8cb85a0cfa01"На 32 рік досліджень Мамай-гора зробила нам надзвичайний подарунок! Аж до сьогоднішнього дня всі деталі трималися у великому секреті, відбувалися реставраційні роботи, проводилися експертизи, і ми дуже раді, що нарешті настав той день, коли ми можемо поділитися нашою радістю з усією країною!", - сказано у повідомленні археологів на сторінці Мамай-Гора у Facebook.

Знахідку виявили у середині липня, коли польові роботи сезону 2019 року були у розпалі. В західному секторі курганного поля Мамай-гори, де сконцетровано поховання епохи пізнього середновіччя, завдяки спостережливості Світлани Андрух був виявлений невеличкий курганчик висотою близько 0,15 м. Фактично це не курганчик, а пляма, яка тільки кольором відрізнялася від довколишньої поверхні. Там було виявлено два поховання і рів, який їх оточував.

В центрі насипу було зафіксовано потужний пропал червоного кольору. Він перекривав і могильні плями двох ям. Судячи зі стратиграфії та розмірів ям, одне з поховань було центральним, а інше супровідним.

У рові – який виявився кордоном між світом живих та мертвих – були знайдені залишки тризни. Це уламки кісток тварин, яких їли під час поминок. А в центрі рову було два поховання. Одне було велике – 2 на 2,5 з лишком метрів, пограбоване вщент вже в давнину. Знайшли лише вістря стріли з бронзи.

Друге, яке було поруч – ми його називаємо «супровідне» – залишилося із якихось причин поза межами уваги грабіжників. Вони, найімовірніше, навіть і не підозрювали про його наявність.

Спочатку вирішили дослідити супровідне поховання поховального комплексу, і воно принесло абсолютно неочікувані результати!

Поховання супроводжувалося значною кількістю інвентарю (більше 18 предметів). Перш за все, це військове обладнання – акінак (короткий меч скіфів – ред.) пишно оздоблений, набір стріл з бронзи і кістки, бойова сокира, оздоблений ніж з кістяним руків’ям, точильний брусок поруч з вістрями стріл.

b28f89317e9443a94d975c323311cad41

Аналогічний меч було знайдено рівно 120 років тому (у 1899 році) в Сумській області.

Як встановили вже антропологи, у цьому похованні був похований юнак 18–20 років. Можливо, це був зброєносець, якого і поховали разом з людиною, що мала високий соціальний статус.

Юнак цей був не тільки воїном, але й франтом – він полюбляв прикраси. В районі шиї та голови знайдено буси зі склопасти, підвіски з зубів благородного оленя, золота сережка та золота підвіска із крейдяною вставкою.

Слово «золото» ми не вживаємо. На нього накладено негласне табу у всіх археологічних експедиціях. Ми можемо говорити про те, що це золото тільки тоді, коли будуть отримані дані експертизи. Їх проводитимуть у Києві та Харкові. Коли буде встановлена проба, тоді й скажемо. Експертиза може тривати від кількох місяців до року, – пояснив археолог Геннадій Тощев.

Також були псалії – частини кінської вуздечки. У цьому похованні знайдено і копита коней – вони лежали поруч з небіжчиком.

Втім, головною цінністю для археологів став не меч та золото, а саме глиняний посуд.

71397348 2390982811163543 4769624008989605888 n1

І що дивно – була зроблена начебто ніша, в яку була поставлена амфора.

12b82a1 71268533 2390982871163537 4738747416084217856 n1

Ось ця амфора є найбільшою загадкою і ставить багато питань перед дослідниками, зокрема керамологами, тими, хто вивчає античну кераміку. Вона сіроглиняна, має пласке дно і, виходячи з аналогів, які ми шукаємо, може датуватися десь серединою VI – другою половиною VI сторіччя до н.е.

А справа в тому, що значна частина усіх скіфських поховань на Мамай-горі, а їх там понад 390, датується переважно IV сторіччям до н.е.

Це час кургану Солохи, це час кургану Чортомлик, Товстої могили й інших (найбільш відомі кургани, в яких знайдено поховання царських скіфів, що супроводжувалися багатим інвентарем – ред.).

Ми надзвичайно вдячні усім учасникам польового сезону 2019, студентам та волонтерам, представникам медіа та спонсорам, завдяки яким експедиція живе і розвивається, а Мамай-гора продовжує відкривати нам усім свої таємниці, - говорять археологи.

На Мамай-Горі безпосередньо ховали упродовж 7 тисяч років.

5cd6200590a654751acffa83e3ecebfe wide big1Унікальність Мамай-гори в тому, що це височина, що домінує над довколишньою місцевістю. У свій час вона також домінувала над Великим Лугом, а зараз над Каховським водосховищем.

Починаючи з доби неоліту, ця височина, Мамай-гора, була місцем для поховання. Перші поховання, найбільш ранні, належать до доби неоліту, до VI тисячоліття до н.е. Пізніше тут з’являються інші кочові племена, поховальний обряд, яких пов’язується вже з курганом, і з доби енеоліту починають рости насипи різних розмірів.

Тут представлені пам’ятки різних археологічних культур – усіх кочових племен, які походили через цю територію Північного Причорномор’я.

Племена енеоліту, епохи бронзи – ямної культури, катакомбної, бабинської, зрубної культури, пізніше – новочеркаського типу, який ми пов’язуємо з кіммерійцями.

Різкий бурхливий ріст кількості поховань відбувається під час перебування тут скіфів – більш ніж 390 скіфських поховань, що робить скіфський могильник Мамай-Гора найбільшим у степовому Причорномор’ї від Дунаю й до Дону безпосередньо. В цьому вже унікальність пам’ятки. Пізніше на цьому місці роблять свої поховання сармати, половці, постполовці, ногайці.

З одного боку, Мамай-гора є найбільшим поховальним комплексом, тут представлені племена, які проходили або проживали на цій території. Таким чином, ми маємо можливість побудувати вертикальну хронологічну колонку. Це відкриває нові можливості для з’ясування всіх нюансів життя народів, що тут жили. Перш за все, поховального обряду, господарчої діяльності, культурної діяльності, їхніх ідеологічних уявлень тощо.

За 32 роки на Мамай-горі досліджували 380 курганних комплексів. Скільки ще сховано під землею — невідомо. З кожним роком проводити експедиції стає все складніше. На державному рівні подібні дослідження недостатньо підтримуються, в держбюджеті кошти на розкопки не закладаються. Як результат, археологам доводиться довбати кам'яну землю за допомогою лопат і сокир або ж чекати, коли волонтери зберуть гроші і орендують бульдозер, що, власне, і робилося у 2018 і 2019 роках (було організовано збір коштів по всій Україні, за кордоном для оренди важкої техніки).

75A56169 A386 429E 9C7E 655D92E185E4 cx0 cy11 cw99 w1597 n r1 st1

- Цього року був 32-й польовий сезон на Мамай-горі. Якщо скласти всі дні, то вийде, що ми 5 з гаком років безвилазно провели на Мамай-горі. Нам пора прописку там отримувати, – жартує Тощев і додає, що якщо наступного року не вдасться знайти кошти на залучення техніки, 32-й сезон стане останнім...