Листопадовий чин - свідоцтво зрілості української нації

Четвер, 07 листопада 2019 15:44 Автор  Віра Фазлєєва
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Репродукція художнього твору Едварда Козака «Львів (Листопад)».  Газета «Свобода», Джерсі-Сіті, ч. 196, 15 жовтня 1963 р.  ЦДАЗУ, бібл. ф. 3, інв. № 6473-О Репродукція художнього твору Едварда Козака «Львів (Листопад)». Газета «Свобода», Джерсі-Сіті, ч. 196, 15 жовтня 1963 р. ЦДАЗУ, бібл. ф. 3, інв. № 6473-О ЦДАЗУ

У 101-шу річницю проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), що постала внаслідок Листопадового зриву (чину) в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 р., ми вшановуємо величну подію у житті нашої нації, що дала право нам бути українцями в незалежній державі.

Листопадове повстання у Львові було продовженням національно-визвольних змагань 1917–1921 рр., формою української державності періоду Української революції, виявом високого патріотизму і обов’язку перед народом України.

Тривалий час (з огляду на несумісність з ідеологією тоталітарного режиму) про вшанування роковин Великого зриву ми дізнавалися значною мірою з української діаспорної преси, що нині зберігається в Центральному державному архіві зарубіжної україніки (ЦДАЗУ). Зокрема, про історичне та духовне значення цієї події писалося в газетах «Свобода», «Народна воля» (США); «Новий шлях» і «Канадійський фармер» (Канада); місячнику «Сурма» (Німеччина, а згодом – Литва); газеті «Українське слово», тижневик «Тризуб» (Франція) та багатьох інших, з якими можна ознайомитися в ЦДАЗУ.

Так, в «Українському самостійнику» (часопису Центрального Союзу Українських організацій в ЧСР, Прага) за листопад 1936 р. у статті «Великі роковини» йдеться про духовне значення Листопадових подій:

«Річниця 1. листопаду мусить бути тим більш загально-українським святом великої історичної ваги, що без 1. листопаду 1918. року не було би можливий 22. січень 1919. р., коли то «воєдино злилися століттями відірвані одна від одної частини єдиної України» і коли таким чином повстала «одна, одноцільна, суверенна, соборна Українська Держава».

Відтак зарубіжна українська преса була не лише творцем громадської думки, невід’ємною частиною суспільного життя української спільноти, але й каталізатором боротьби за національну ідею, в основі якої було прагнення об’єднати всіх українців в єдину державу і яке увінчалося потому проголошенням Акта злуки УНР і ЗУНР.

І хоча тоді для перемоги українському націоналістично-визвольному рухові не вистачило ні внутрішніх сил, ні сприятливих зовнішніх чинників, все ж боротьба героїв Листопадового повстання не була марною, адже героїчна спроба українських вояків здобути свободу і побудувати свою державу увійшла в історію як одна із визначних подій українського державотворення ХХ століття.

Про це свідчать численні публікації періодичних видань різних років і країн, що зберігаються у ЦДАЗУ. Зокрема, в обіжнику Центральної управи Організації державного відродження України в Америці з нагоди відзначення тридцятиріччя подій 1 Листопада, під заголовком  «В Листопадові Роковини!», говориться про духовний зв’язок українців з їх героїчним минулим, а урочисте відзначення події – не простою формальністю, а «наказом і дороговказом грядучим поколінням нації», де проявилася народна «туга за власною державою».

307776.11

Фрагмент статті «В Листопадові Роковини!».

Обіжник Центральної управи

Організації державного відродження України в Америці,

Чикаго, ч.11/49, 23 жовтня 1949 р.

ЦДАЗУ, ф. 39, оп. 1, спр. 20, арк. 7

Завдяки Листопадовій національній революції 1918 р. було утворено ЗУНР, що проіснувала менше року на території Західної України, проте запрограмувала українців на подальшу боротьбу за волю і свободу своєї Батьківщини. Особливо ця подія актуальна сьогодні, коли в умовах російської агресії, знову підняті на щит ідеали свободи, незалежності та єдності української держави і нації, за які віддавали життя герої Листопадового чину.

Віра Фазлєєва, провідний науковий співробітник

відділу використання інформації документів ЦДАЗУ