Вишкільні курси ОУН

П'ятниця, 08 листопада 2019 08:21 Автор  ЦДАЗУ
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
Обкладинка лекцій «Вишкільні курси О.У.Н.», б/д ЦДАЗУ, ф. 59, оп. 1, спр.16, арк. 24 Обкладинка лекцій «Вишкільні курси О.У.Н.», б/д ЦДАЗУ, ф. 59, оп. 1, спр.16, арк. 24 ЦДАЗУ

Створення Організації українських націоналістів (ОУН) 90 років тому (1929 р.) стало свідченням пробудження активної національної сили, готової відстоювати свої інтереси зі зброєю в руках. Відновлення Української Самостійної Соборної Держави на всіх українських етнографічних землях було метою організації і підтвердженням того, що український народ здатний творити власну історичну долю.

Визначивши себе як політичний рух, оунівці значну увагу приділяли вихованню молоді (ідеологічний вишкіл), бойовим діям (військовий вишкіл) побудові структурної мережі організації (організаційний вишкіл) та ін. У своїй діяльності оунівці покладалися виключно на власні сили. Це дало можливість створити одну дієву, рішучу і безкомпромісну українську визвольну структуру, що прагнула також стати незалежним суб’єктом міжнародної політики.

Чимало документів, що висвітлюють різнопланову діяльність українських націоналістів, зберігаються в Центральному державному архіві зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) ф. 59 «Організація українських націоналістів (ОУН)». Більшість документів цього фонду розповідають про актуальні і сьогодні для України засади військового вишколу молоді.

234324145367771

Обкладинка лекцій «Вишкільні курси О.У.Н.», б/д

ЦДАЗУ, ф. 59, оп. 1, спр.16, арк. 24

 

Керівники ОУН (серед яких було чимало військових офіцерів) закликали тоді юнаків і юнок готуватися до безкомпромісної боротьби за виборювання незалежності України, створюючи структурні підрозділи (проводи), робота яких зосереджувалася на здобутті знань і навиків молоддю у різноманітних вишкільних програмах. Починаючи відповідно з визначення цілей життя, викладених у Декалозі «10 заповідях українця-націоналіста».

3434344443121

Декалог «10 заповідей українця-націоналіста», б/д

ЦДАЗУ, ф. 59, оп. 1, спр.12, арк. 3

 

Окрім опановування основ військово-технічного характеру, різноманітних бойових інструкцій (вишколу стрільця, вивчення родів військ, будови зброї тощо), фізичної підготовки, у всіх цих програмах чільна увага відводилася національно-патріотичному навчанню юнацтва. Саме патріотичне виховання молоді формувало його ідейну принциповість, цілеспрямованість, життєздатність у боротьбі за волю і свободу України. Так, у теоретичній частині «Вишкільних курсів ОУН» зазначалося, що «Український націоналізм бореться проти сліпого та вимушеного послуху і викорінює у своїм оточенні всякі можливі прояви невільництва. Він завжди і всюди, у формі і змісті – прямий, отвертий, річевий, товариський. Цінить над усе добро свободи, тому здобуває її в той спосіб, що випереджує світ наступом, творчим ділом».

Виховання молоді в патріотичному дусі залишається актуальним і нині. Особливо в умовах ворожої агресії на Сході України, адже ОУН, на думку експертів, є найуспішнішим мобілізаційним і політичним проектом українців у минулому столітті.

Анна Прокопєва, старший науковий співробітник

відділу використання інформації документів ЦДАЗУ