Косівська кераміка може увійти до списку культурної спадщини ЮНЕСКО

Четвер, 12 грудня 2019 09:22 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Косівську мальовану кераміку можуть внести до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства ЮНЕСКО.

Делегація з Косівського району бере участь у засіданні 14-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що відбувається в Колумбії, - повідомив міський голова Косова Юрій Плосконос у Facebook.

До складу делегації увійшли: секретар міськради Роман Печіжак та член Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв Марія Гринюк.

Одне з питань, яке розглядатиме сесія, — номінування Косівської мальованої кераміки до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Косівчани тримають кулаки за своїх.

До Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО згадану кераміку номінували п’ять років тому. Відтоді для популяризації цього виду гончарства місцеві майстри та науковці Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва здійснили чималу роботу: організували виставки, фестивалі, презентації.

23424321133061Специфіка цієї кераміки — у техніці оздоблення: ритуванні (гравіруванні). Гончарні вироби місцевих майстрів відрізняються колористикою — жовтими, зеленими, коричневими кольорами, іноді — синіми. Творча галузь — кахлі.

Місто Косів є найбільшим центром керамічного виробництва на Гуцульщині, де мистецтво гончарства переходило як спадщина, передавалося від покоління до покоління, розвивалося природно, зберігаючи традицію і стиль.

Асортимент виробів виготовлявся, насамперед, для вжитку, а саме: миски, макітри, горшки, дзбанки, горнята, зрідка виробляли різноманітні іграшки (свищики, коники, курочки, зозульки).

Виробництво косівської кераміки розвинулося в трьох центрах: Пістині, Косові (з селами Старий Косів, Смодна, Вербовець, Москалівка, Монастирське) і Кутах (з селом Старі Кути).