ЮНЕСКО визнала косівську кераміку нематеріальною спадщиною людства

Понеділок, 16 грудня 2019 07:10 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Косівську мальовану кераміку внесли до світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

ЮНЕСКО на 14-му Міжурядовому комітеті в Боготі внесла косівську мальовану кераміку до списку нематеріальної спадщини людства.

12526 BIG«Традиція косівської мальованої кераміки була щойно занесена до списку нематеріальної спадщини. Вітаємо, Україно!», написала організація у своєму Twitter.

Ексміністр культури України Євген Ніщук написав на своїй сторінці у Facebook:

«Щойно косівську мальовану кераміку внесено до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства!

Щиро радий, що ту велику роботу, яку ми проробили у Міністерстві культури, ще за мого керівництва, має тепер такий надзвичайний результат!

Вітаю усіх, хто долучився до роботи над цим номінаційним досьє!

Окремі вітання неймовірній пані Марії Гринюк, що нині перебуває на засіданні ЮНЕСКО і чия робота у підготовці номінації була надзвичайно важлива!».

Як зазначається на сайті ЮНЕСКО, традиція косівської розписної кераміки – до якої належать посуд, обрядові предмети, іграшки та плитка – виникла у 18-му столітті, досягши свого золотого віку в середині 19-го століття.

Вироби виготовляються з використанням місцевої сірої глини, политої білою глиною кремової текстури; при висиханні їх фарбують, використовуючи техніку дряпання металевою паличкою, щоб сформувати графічний контурний малюнок. Потім їх випалюють і фарбують оксидами металів для отримання традиційних зелених та жовтих кольорів, що є неодмінною особливістю кераміки.

Іноді майстри додають трохи кобальту, але не настільки, щоб втратити традиційне забарвлення. Під час випалу зелений барвник поширюється для створення ефекту акварелі, який зазвичай називають «сльозами».

А головною особливістю косівської кераміки є образне оформлення орнаменту. Сюжетний мотив виражає історію, побут, фольклор, вірування та звичаї гуцулів, навколишню флору та фауну.