Перший український художник, чиє ім’я збереглося

Четвер, 17 серпня 2017 08:22 Автор  Hanna Cherkasska
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

17 серпня 1114 р. у Києві у Печерській лаврі помер живописець і золотар Алімпій, перший живописець Русі, чиє ім’я зберегла історія.


Народився він близько 1050 р. у Києві. З 1083 р. навчався іконопису у грецьких майстрів, які оздоблювали Велику Успенську церкву Печерського монастиря. За словам Полікарпа, автора патерикового Слова, Алімпій «добре извыкъ хытрости иконнеи, иконы писати хытръ бе зело». При цьому трудився він не заради користі: третину зароблених грошей витрачав на самі ікони (матеріали, фарба), третину роздавав як милостиню і лише третину витрачав «на потребу телу своему».
До нашого часу збереглося лише одне творіння славетного печерського іконописця — ікона Богоматір Свенська-Печерська.

23735118690 0a7c37dbd1 b

На іконі зображена Божа Матір, що сидить на престолі, на колінах у Неї Богонемовля. Праворуч від трону стоїть преподобний Феодосій, а ліворуч – преподобний Антоній Печерські. До 1288 року вона була в Києво-Печерському монастирі, потім стала головною святинею Успенського Свенського монастиря Брянська. Чому? Справа в тім, що чернігівський князь Роман Михайлович, перебуваючи в Брянську, осліп. Почувши про чудеса від ікони, писаної самим преподобним Аліпієм, він послав у монастир гінця з проханням прислати до нього в Брянськ ікону для зцілення. Ікону відправили разом зі священиком по річці Десні. Князь гаряче молився і почав прозрівати. Потім всі присутні заснували дерев’яний храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Після знищення комуністами монастирського собору з 1927 р. перебуває у Третьяковській галереї.
Vasil Raef
Василь Раєв. Алімпій. 1848 р.
Існує припущення, що Алімпій виконував мозаїчні роботи для Михайлівського Золотоверхого собору в Києві, зруйнованого у 1934 р.
Мощі Алімпія знаходяться в Антонієвих печерах Києво-Печерської лаври.
Головне зображення:
Аліпій (Алімпій) Печерський, іконописець. Ікона над ракою з мощами. Києво-Печерська лавра.