Відійшла у вічність відома на весь світ українка Лариса Крушельницька

Понеділок, 13 листопада 2017 12:43 Автор  Орест
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
Відійшла у вічність відома на весь світ українка Лариса Крушельницька Відійшла у вічність відома на весь світ українка Лариса Крушельницька

У Львові 12 листопада на 89-му році життя померла археолог Лариса Крушельницька.

Як повідомили в Львівській міськраді, вчена померла у віці 89 років. Видатну львів’янку поховають на Личаківському цвинтарі.

Лариса Крушельницька – легендарний археолог, знаменита у всьому світі.

Народилася 5 квітня 1928 року, походила з української родини, яка зазнала сталінських репресій. Про трагізм історії своєї сім’ї Крушельницька написала у книзі «Рубали ліс», де роздумує, зокрема, над тим, чому її дідусь Антін Крушельницький у 1934 році вирішив з усією родиною виїхати зі Львова (тоді Польща) в Радянську Україну – до Харкова. Тоді Крушельницькі мали такий вибір – виїхати до Канади або «на Велику Україну».

Розстріляна і знищена родина Крушельницьких. Сидять зліва: Володимира, Тарас, Марія (мати), Лариса, батько-Антін. Стоять: Остап, Галя, Іван, Наталя, Богдан

Розстріляна і знищена родина Крушельницьких. Сидять зліва: Володимира, Тарас, Марія (мати), Лариса, батько-Антін. Стоять: Остап, Галя, Іван, Наталя, Богдан
 

Антін Крушельницький з синами Богданом (учитель) та Остапом (викладач) був розстріляний 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох. Дочка Володимира (лікар) вбита на Соловках, через три роки після їхньої смерті розстріляли ще двох синів Антона Крушельницького – Івана (художника, поета) і Тараса (перекладача, письменника). Після розстрілу тата шестирічна Лариса опинилася в росіському місті Курськ. Завдяки старанням мами Галини Левицької, яка залишилася у Львові, допомозі дружин польського маршала Юзефа Пілсудського та російського письменника Максима Горького дитину вивезли до Львова.

Перед від’їздом. Прощання з мамою. Львів, 1934

Перед від’їздом. Прощання з мамою. Львів, 1934
 

Лариса Крушельницька з 1991 року очолювала наукову бібліотеку імені Василя Стефаника у Львові, написала сотні наукових праць, присвячених українським Карпатам, організувала численні археологічні експедиції.

Вона єдина в світі жінка-археолог, яка організувала і провела понад 50 археологічних експедицій.

За їх підсумками вона написала 206 наукових праць. Вона відкрила і дослідила близько 60 пам’яток, була фахівцем з епохи бронзового і раннього залізного століть в Центральній і Східній Європі.

Також вона першою організувала археологічні дослідження пам’яток цих епох в північно-східному Прикарпатті та Західній Волині, проводила розкопки в Карпатах, де виявила древні соляні шахти.