Олена Степанів - перша в світі жінка, офіційно зарахована на військову службу у званні офіцера. Героїня Українських Січових Стрільців

П'ятниця, 19 січня 2018 06:16 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Олена Степанів - перша в світі жінка, офіційно зарахованої на військову службу у званні офіцера. Героїня УСС. перша українка-офіцер в російському полоні Олена Степанів - перша в світі жінка, офіційно зарахованої на військову службу у званні офіцера. Героїня УСС. перша українка-офіцер в російському полоні

Перша у світі жінка, офіційно зарахована на військову службу у званні офіцера, була українкою.

Олена Степанівна перша українка-офіцер, яка потрапила до російського полону

Олена Степанів, хорунжий Українських січових стрільців, чотар Української галицької армії, історик, географ, громадська діячка, мати історика Ярослава Дашкевича. 

За прикладом старшого брата Ананія Олена Степанів стала членом відомого українського товариства "Сокіл", очолила згодом першу жіночу чету "Сокілок" у Львові. Коли на Галичині почали виникати перші пластові організації, дівчина одразу вступила до однієї з них. Після закінчення семінарії вона заробляла на життя та навчання репетиторством. У 1912 році вступила до Львівського університету, вивчала географію й історію. 

 content full 2 1

У 1914 році дівчина остаточно вирішила, що її місце в стрілецьких лавах (і хоча жінок туди не приймали, для неї особисто зробили виняток!). Олена склала свою першу присягу. Тоді й розпочалися перші та справжні уроки її життя: лекції з військової історії, навчання медичної допомоги, військових вправ. Згодом зі стрільцями на фронт виїхав жіночий стрілецький відділ медсестер, де за старшою була підхорунжа Олена Степанів, пізніше чотар Української галицької армії, майбутня дружина Романа Дашкевича. Степанівна в одному з ранніх своїх спогадів писала: "Я була як камінь, на наказ батька, на сльози матері, бо йшла сповняти свій обов'язок". Січовик Остап Луцький згадував: "Чи можете уявити собі, що це значить день у день іти навантаженому піхотинцеві 30-40 кілометрів, ніч у ніч копати шанці, наступати і відступати, мерзнути на полі, голодувати, нести на собі відповідальність за кожний крок, за кожну постанову і за життя та смерть доручених тобі людей, попасти в полон і не збожеволіти? Коли ви хоч трохи свідомі цеї долі, зважте, як тяжко приходилось побороти це все молодій дівчині."

 

Олена Степанівна перша українка-офіцер в російському полоні

Перші бої Олени Степанів були під Комарником, на Маківці, під Болеховим. За виявлену мужність під Комарником її нагороджено медаллю "За хоробрість", за відвагу на Маківці надано звання хорунжого. Битва під Болеховим перетворилася на справжнє пекло. Дівчина потрапила у полон, одна серед моря чоловіків. Москалі стерегли Степанівну, більше, як офіцерів мужчин, бо мужчини ішли на війну з обов'язку, з примусу, а дівчина, яка пішла добровільно проти Росії, мусить бути справжнім її ворогом. Заради Олени пішов у полон Роман, але їх було відправлено у різні табори для військовополонених: Романа – в Забайкалля, Олену – в Ташкент.

 stepaniv03 1

Вирізка з російської преси з фото та інформацією про полон “Барышни-офицера”

Олену Степанів везли тим етапом, який долав наш Т. Шевченко. Вона пізнала на собі поетову Хресну дорогу, побачила холодні мури Орської фортеці. У Ташкенті вона тяжко захворіла: виникла легенева кровотеча. Тільки стараннями німецької сестри милосердя графині Горн і полковника Пішелі Олену Степанів вдалося вирвати з полону. Під час обміну полоненими в квітні 1917 року Олена Степанів виїхала з Середньої Азії через Петроград, Фінляндію, Швецію та Німеччину до свого стрілецького коша, що стояв тоді біля Стрия. Дівчиною потрапила в полон і такою незайманою через два роки повернулася; жодна волосина не впала з її голови, тільки рано вкралася сивина у густе волосся.

 content full 4 1

У Ташкент її везли шляхом, яким колись на заслання доправляли Тараса Шевченка.

Олена там здобуває повагу і серед своїх, і серед чужих. Росіяни до полоненої ставилися шанобливо — все-таки офіцер. Її історія стає набутком преси.

«Найбільшу сенсацію викликала панночка-офіцер в австрійськім мундирі… Чисто слов’янське миловидне личко, зовсім діточі риси, гарна жіноча фігурка, бистра малоросійська бесіда. Вона українка, 22 літ, курсистка вищих курсів у Львові, переконана сторонниця самостійності української нації. На війну проти «москалів» пішла з переконання і не крила перед начальством свого пола», – цитувала 31 липня 1915 року щоденна газета «Діло» повідомлення з «Русского слова».

content full 3 1

Жінка-стрілець, яка отримала медаль за мужність та здобула старшинську посаду, стала легендою, про яку писали в пресі, її фото тиражували в листівках, про неї складали пісні:

Там то приступом до бою
Ішла Степанівна
І не найдеться в Європі
Дівчина їй рівна.

Іде сміло, в руках зброя,
Гарна як лілея:
“Ідіть вперед, стрільці мої,
На вас вся надія!

Ідім сміло в бій завзятий –
Це ж рідна землиця,
Перед нами – ось дивіться,
Як москаль валиться!..”

stepaniv04 1

Українці, які служили в царському війську, навіть симпатизували Олені: «В Журавні відвідали мене російські офіцери від летунів, українці, й фотографувалися разом зі мною та дали мені великий клунок різних консерв, бо як казали, в дорозі тяжко що-небудь купити».

Після дворічного перебування в Ташкенті Степанів повертається через Фінляндію та Німеччину в Галичину. На кожній станції її зустрічають шанувальники, європейська преса у захопленні від жінки, яка воює за ідею.

У 1918 році Олена Степанів була серед організаторів Листопадового повстання, у званні чотаря Української галицької армії воювала з поляками. У цей час вона захворіла на тиф і демобілізувалася. Відтак працювала референтом преси Міністерства закордонних справ Української Народної Республіки. Пізніше разом із дипломатичною місією виїхала у Відень, вчилася у тамтешньому університеті, захистила дисертацію та отримала ступінь доктора філософії. Там же вийшла заміж за полковника УГА Романа Дашкевича. Повернувшись до Львова у 1922 році, Олена Степанів працювала в гімназії сестер-василіанок, її дуже любили студентки за справедливість та вимогливість, але поляки заборонили їй займатися викладанням. У 1926 році вона народила сина Ярослава. 

 lviv8 1

З 1939-го працювала в установах АН УРСР, була доцентом Львівського університету. Коли друзі почали емігрувати, вона відмовилася покидати рідну землю, хоч чоловік у цей час був в Австрії. Після закінчення Другої світової війни працювала старшим науковим співробітником і завідувачем сектору економіки Львівського відділу Інституту економіки АН УРСР, науковим співробітником Природничого музею АН УРСР (1948–1949 рр.). 

"Визволителі" сина кинули на "перевиховання"; забрали все — родинні пам'ятки, документи; квартиру, на прекрасному роялі Дашкевичів чекісти награвали "Мурку", меблі вивезли, столове срібло розікрали.
 content full 1 1

20 грудня 1949 року її заарештували. Цензурний орган при виконкомі обласної ради задокументував висновок, що вилучена в Олени Степанів література "является антисоветской, профашистской, националистической", тому книгам влаштували аутодафе.

Немолоду хвору жінку-науковця очікувала тюрма на Лонцького, щоденні допити й тортури, а потім концтабір і мордовські торфовища, адже "Особоє Совєщаніє прі МҐБ СССР" (сумнозвісна "тройка") винесло постанову: "Степанив Елену Ивановну за участие в контрреволюционной банде украинских националистов и пропаганду националистических идей через печать заключить в исправительно-трудовой лагерь сроком на десять лет, считая срок с 29 декабря 1949 г. Имущество конфисковать".

Там вона хворіла на дистрофію, отримала інвалідну категорію. У 1956-му Олена Степанів повернулася до Львова й опинилася на вулиці. Не відступав до кінця життя її потіха й відрада єдиний син Ярослав. Автор понад 75 праць із географії, спогадів писала в одному з останніх листів: "...Найбільше шкода мені Славка, він працює і мене доглядає...", в листі сина читаємо: "...Уже сил не стає дивитися, як мама мучиться, терпить, а я не можу нічим помогти...".  Але наукова спадщина Олени Степанів донині залишається не вивченою.

Національну героїню, наукову дослідницю, д-ра Олену Степанів поховали так, як дозволив окупант: після Панахиди, пісні "Чуєш, брате мій..." віддано останній салют старшині Українських Січових Стрільців і Української Галицької Армії.

 stepaniv05 1

«Мати ненавиділа еміграцію і вирішила залишитися у Львові», – згадуватиме син Ярослав. Як і Олені Степанів йому доведеться відбути радянське ув’язнення.