Ліна Костенко сьогодні святкує 89-й день народження

Вівторок, 19 березня 2019 07:09 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Сьогодні свій день народження святкує Ліна Костенко - українська поетеса, прозаїк, громадська діячка.

Легендарна поетеса, прозаїк і громадська діячка Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 року. Сьогодні їй виповнюється 89 років.

Ліна Костенко є автором понад 15-ти поетичних збірок («Вітрила», «Мандрівки серця», «Над берегами вічної ріки», «Сад нетанучих скульптур», «Річка Геракліта»), роману «Записки українського самашедшого». За історичний роман у віршах «Маруся Чурай» була удостоєна Державної премії ім. Т.Г. Шевченка.

Ліна Костенко - беззаперечний моральний авторитет для багатьох українців, адже за свій вік не заплямувала себе компромісами з жодною владою. У неї завжди вистачало сміливості дивитися правді в очі й казати категоричне «ні» підлості, брехні, зрадництву. Її поезія- це позиція, вчинок. Костенко підписувала в 1965 році лист-протест проти арештів української інтелігенції. У 1966 році під час львівського судилища над братами Горинями кинула їм квіти. Згодом написала лист на захист В’ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті «Літературна Україна» й робила безліч інших учинків, які засвідчували її активну громадянську позицію. Після цього вона майже десять років писала «в шухляду», розплачуючись за власну принциповість. Тодішня влада, зрозумівши, що її «не приручити», позбавила права друкувати власні твори, що для поета – майже смерть. Але вона вистояла.

Мовчання Ліни Василівни є надзвичайно промовистим. У час, коли простір, ефір неймовірно засмічений балаканиною, вона воліє мовчати. Жодні спокуси викликати в неї відповідну реакцію з приводу чогось, чи когось – даремні. І це горде мовчання теж є позицією.

До дня народження видатної української письменниці, поетеси Ліни Костенко українці у Польщі запустили флешмоб.

Патріотично-літературний флешмоб з нагоди дня народження Ліни Костенко організували українці у Польщі. Суть його полягає в тому,  щоб записати коротке відео, в якому необхідно прочитати улюблений вірш іменитої письменниці. Після чого опублікувати його у соцмережах з хештегом  #вітаю_ліну_костенко».

Розпочала флешмоб молода поетеса Ірина Мороз, яка перша опублікувала відео-поезію. Після цього до флешмобу долучилися десятки прихильників Ліни Костенко, які виявили бажання привітати улюблену письменницю особисто.

Акцію підтримали в усьому світі. Участь у флешмобі можете взяти і ви.

b52c90e4322dc68833ea6f213c1ccc075009c9881

Коротка біографія Костенко:

1930 – народилася Ліна Костенко.
1936 – переїхала до Києва;
1937-1941 рік – навчання в школі;
1951-1956 – здобуття вищої освіти в Київському педагогічному інституті, а потім у Московському літературному інституті імені Горького;
1957 рік – виходить перша збірка віршів Ліни Костенко під назвою "Проміння землі";
1958 рік– збірка віршів "Крила";
1961 – збірка "Мандрівки серця";
1963 – збірку віршів "Зоряний інтеграл", а також книгу "Княжа гора" знімають з верстки;
1965 – Костенко пише лист-протест проти постійних арештів української інтелігенції;
травень 1968 року – лист на захист В'ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп про нього;
1973 рік – Ліна Костенко потрапляє в так званий чорний список інтелігентів;
1977 року – виходить перше після заборони зібрання творів Ліни Костенко "Над берегами вічної ріки";
1979 рік – опубліковано роман "Маруся Чурай";
2010 рік – поема "Либідь", загальний наклад якої склав 14000 примірників; перший роман Костенко "Записки українського самашедшого", який викликав небувалий ажіотаж;
2011 рік – поетичні збірки "Мадонна перехресть" і "Ріка Геракліта".