Самійло Зборовський: уродженець Золочева, гетьман Український

Четвер, 30 травня 2019 07:03 Автор  Євгеній Захарчук
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Самійло Зборовський (нар. ?, Золочів – 26.05.1584, Краків). Джерело Вікіпедія Самійло Зборовський (нар. ?, Золочів – 26.05.1584, Краків). Джерело Вікіпедія

26 травня п.р. минуло 435 років з часу страти у польському Кракові Самійла Зборовського (серед козацьків Самуха, нар. ?, Золочів – 26.05.1584, Краків), якому судилося увійти в історію як одному з яскравих Гетьманів козацтва.

Самійло в дитинстві та юності зростав у Золочеві, виховувався у заможній родині. Батько Самійла - Мартин Зборовський, представник родини Зборовських, що мала хороші зв'язки з впливовими шляхетними родами у Литві й Польщіта, мати - Анна з Конарських. У родині, окрім Самійла, виховувались ще 5 братів. Батьки з повагою ставилися до минулого українського народу і прагнули прищепити цю повагу своїм дітям.

Самійло отримав на той час добру освіту. Примітно, що бунтівний дух родини Зборовських передався й Самійлові. Молодий Самійло Зборовський був сповнений лицарської мужності, честолюбний, зухвалий та надмірно гордий. У подальшому неодноразово відзначався у боях та війнах, шанував підлеглих й отримував взаємну повагу з боку козаків.

80px Jastrzębiec herb.svg

Герб гетьмана Самійла Зборовського

 

Гетьман С. Зборовський, слава про звитягу котрого активно ширилась, контактував з різними володарями та правителями територій того часу. Зокрема, гетьман мав активні взаємини з Габсбургами, у певний період мав плани з козаками виступити походом на Московщину.

У подальшому Зборовський став жертвою заздрості та інтриг. Так, за усним розпорядженням Стефана Баторія (1533 – 1586), польського короля (з 1576), котрий сказав «Мертвий пес не гризе» (лат. Canis mortuus non mordet), останній наказав стратити Самійла Зборовського 26 травня 1584 у Кракові. Хоча зазначене було порушенням прав шляхти і викликало обурення в їхньому середовищі, адже магнати домагались передання справи Самійла Зборовського на розгляд Сейму. Таким чином, С. Зборовський став символом приватної помсти короля та оточення, прикладом порушення закону і мучеником в ім'я шляхетських вольностей.

C:\Users\as\Desktop\1434190743_zborovskiy.jpg

Картина «Зборовського ведуть на смерть»

 

В історичному контексті примітно, що саме Самійло Зборовський уперше подав інформацію щодо існування на Січі інституту «старшого» над козаками (уточнюючи згодом, що це є отаман), а також наявності у старшого особливих владних відзнак.За матеріалами

Інституту Маркіяна Шашкевича

(зреферував Євгеній Захарчук)