Людина-легенда: українському вченому Борисові Патону виповнилося 101 рік

Четвер, 28 листопада 2019 06:42 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

27 листопада виповнилося 101 рік Борису Євгеновичу Патону – незмінному з 1962 року президенту Національної академії наук України і Інституту електрозварювання (імені свого батька) з 1953 року, першому герою України, науковцю в галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктору технічних наук, народному депутату СРСР і ВР УРСР, людині, яка удостоєна прижиттєвого бюста, є автором і співавтором сотень винаходів, патентів, монографій та публікацій.

 

Борис Патон народився 27 листопада 1918 року, Київ - радянський і український вчений в галузі металургії і технології металів, доктор технічних наук, професор.

paton1Патона через винаходи знає весь світ. Зокрема, це перша в світі установка для зварювання в космосі - "Вулкан". Юрій Ланкін спроектував її разом із Патоном і навіть тренувався на космонавта, щоби випробувати, та полетіли інші. 16 жовтня 1969 року на кораблі "Союз-6" з’ясували, як невагомість і вакуум впливають на дугу і зварювання швів. "Вручну дуже важко, а в космосі особливо. Там у скафандрі страшне діло. Коли варили дугою – краплі розліталися в невагомості", - пригадує доктор технічних наук Юрій Ланкін. Один "Вулкан" згорів під час повернення на землю, лишився ще один, однак колега Патона каже, що сучасні космонавти пораються обценьками і паяльниками, бо особливої потреби зварювати на орбіті немає.

Борис Патон став не просто революціонером у технології зварювання – він усе перевернув дригом. Те що робили лише з металом, він став робити і з людиною – зі зварюванням людини експериментували в інституті Шалімова: спочатку сотні разів на тваринах, далі на видалених людських органах, а нині дві третини операцій в інституті Шалімова не уявити без методу Патона – це коли під дією електроструму склеюється м’яка тканина людини.

Регалії і посади Бориса Євгеновича можна перелічувати кілька сторінок. Про його роботу відомо набагато більше, ніж про особисте життя. Дружина — Ольга Борисівна (померла в 2013 році), була науковцем, донька Євгенія – теж науковець, тільки в сфері біології. Онука Ольга – юрист.

Патон володіє англійською та німецькою мовами. Захоплюється спортом: раніше – водними лижами і тенісом, а в останні роки - плаванням.

2949c53ccc6d5e3632b3ced907d8ef4f wide big1Народився в Києві, в сім'ї відомого вченого-мостобудівника, директора та засновника Інституту електрозварювання Євгена Патона і домогосподарки Наталії Патон. Род Патонів – стародавній і відомий настільки, що виник навіть напрям досліджень – патонознавство. Пращури Євгена Патона — дворяни Російської імперії, вони обіймали чільні посади як на військовій, так і на цивільній службі.

"Давній дворянський рід Патонів (Patton) нібито бере свій початок від предків — майстрів корабельної справи, яких привіз із собою з Голландії цар Петро І. Всі вони обрусіли, змішалися кровно з іншими родами, змінили своє лютеранське віросповідання на православну віру і давно вже вважали Російську імперію своєю Батьківщиною. Але існували і інші версії — з Франції, не виключалась і Шотландія", - пише журналіст Ігор Малишевський.

Вчитися пішов на інженера-електрика. У воєнний 1941-й закінчив Київський політех, захистив кандидатську і докторську.

Під час Другої світової працював інженером на заводі "Красное Сормово" в Горькому, через десять років обійняв посаду директора Інституту електрозварювання.

Все життя Борис Патон займається наукою. Наприклад, саме завдяки розробкам Бориса Патона був проведений перший експеримент зварювання в космосі. Він зробив величезний внесок в розробку ракети Н1, яка призначалася для освоєння Місяця.

Він є автором ідеї та одним з розробників методу електрозварювання м'яких тканин. Завдяки цьому вдалося досягти скорочення тривалості операцій, зниження ймовірності післяопераційних ускладнень і втрати крові.

1368752919 786820 971

Цікаві факти про Бориса Патона

Одного разу в середній школі Борис Патон отримав 9 двійок за семестр.

Не отримав червоний диплом тому що не зміг скласти іспит з філософії (про марксизм-ленінізм). Спочатку йому поставили "незадовільно", і як не зубрив на канікулах граніт марксизму-ленінізму нещасний студент, перескласти він зміг тільки на "добре".

Коли він захищав дипломну роботу, почалося бомбардування міста. Але диплом Патон все одно захистив в цей день і на "відмінно".

Після операції на стегні в 1995 році, дізнавшись, що кістку хірурги різали механічною пилкою, Патон зібрав команду, яка взялася за розробку лазерних методик.

За активного сприяння Бориса Патона було побудовано масив "Академмістечко" в Києві.

Його гасло: "Треба отримувати задоволення від своєї праці і від свого життя! А якщо ти тільки ниєш і скиглиш, то нічого доброго не буде"

Народився він 27 листопада 1918 року - в день, коли почала свою діяльність Національна академія наук України, яку він очолює вже понад півстоліття. Їй сьогодні також виповняється 101 рік. На сьогоднішній день він найстарший президент державної Академії наук в світі - і за віком, і за терміном перебування на посаді.