Євгену-Зенону Стахіву – американському вченому українського походження, лауреату Нобелівської премії миру (2007) – 75!

П'ятниця, 20 грудня 2019 09:50 Автор  Євгеній Захарчук
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

21.12.2019 року виповнюється 75 років Євгену-Зенону Стахіву – уродженцю Львова (нар. 21.12.1944), американському вченому українського походження, директору з міжнародних проектів Інституту водних ресурсів Корпусу інженерів армії США, інженеру, доктору наук з водних ресурсів, професору-керівнику Інституту географії та екології університету Джона Гопкінса (Балтимор, США), лауреату Нобелівської премії Миру 2007 року («За зусилля щодо поширення знань про зміни клімату з вини людини, а також за закладання основ заходів, спрямованих на протидію таким змінам»). Людина широкої ерудиції, щиро вболіває за стан справ і розвиток українського суспільства та науки. З особливою пошаною ставиться до діяльності національно-патріотичної організації «Пласт».

64FA8C2F CFE1 4D35 A58C D7A027EA15A5 cx8 cy2 cw92 w1023 r1 s 11

Професор Євген-Зенон Стахів, лауреат Нобелівської премії миру,

під час відвідання Львівської обласної державної адміністрації (28.02.2019).

Джерело: https://loda.gov.ua/

 

Народився пан Євген-Зенон Стахів у Львові в родині українського підпільника-діяча ОУН і УПА Євгена Павловича Стахіва (1918-2014). Його мати зі Львова, мешкала на вул. Зеленій, а батько народжений у Перемишлі. Емігрував із родиною до США з Австрії в 1949 році. «… Я виростав, як і мої друзі, у дусі патріотизму. Це нам передали наші батьки. Школу українознавства я мусів відвідувати у суботу. І була, звісно, розмова, чому я мав у суботу йти у школу, бо всі інші діти бавляться. А після школи був «Пласт», потім народні танці. Тобто був зайнятий українськими справами всю суботу. На запитання: «Чому?» батьки відповідали: «Бо ми так сказали»…», – пригадує Є.-З. Стахів. З ініціативи батька почав вчитися на інженера, проте завжди відчував поклик до природничих наук і це вдалося поєднати в царині гідрології.

Пан Є.-З. Стахів здобув докторський ступінь із управління водними ресурсами в Університеті Джона Гопкінса в Балтиморі (США) й до цього часу проводить дослідження в цій галузі, спеціалізуючись на розробці методів управління водними ресурсами великих річкових басейнів та протиповеневого захисту в умовах кліматичних змін. Коли в 2003 р. в Іраку було встановлено тимчасову військову адміністрацію, Є.-З. Стахіва призначили міністром водного господарства та іригації. З огляду на те, що Ірак – країна, яка повністю залежить від річкових водних ресурсів, а після воєнних дій система іригації лежала в руїнах, стає зрозумілим, яка велика відповідальність лягла на плечі вченого. З 1989 р. пан Стахів працював у Міжурядовій групі експертів ООН зі зміни клімату як провідний експерт із дослідження водних проблем і ввійшов до числа лауреатів Нобелівської премії миру.

У лютому-березні 2019 р. на запрошення низки вітчизняних громадських та наукових установ професор Є.-З. Стахів перебував у Львові. Західний науковий центр НАН України і МОН України став першою науковою інституцією, яку він відвідав. Про діяльність Центру, який створений та діє з метою підвищення ролі науки у розробленні та реалізації в Україні ефективної державної регіональної політики, забезпечення вирішення регіональних наукових, соціальних, економічних, екологічних та інших проблем, детально розповіли професору директор Центру Олег Зинюк та голова Наукового товариства ім. Шевченка, член Ради Центру Роман Кушнір.

8765565741

Є.-З. Стахів у Західному науковому центрі НАН України і МОН України (27.02.2019).

Джерело: http://znc.com.ua/ukr/news/2016/201903_stax.php

 

Науково-практична частина зустрічі стосувалась результатів досліджень вчених Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України, які стосуються проблеми адаптивного управління екосистемами природних заповідних територій в умовах активізації природно-антропогенних чинників. Учасники детально обговорили діяльність біорезервату ЮНЕСКО «Західне Полісся», територія якого характеризується структурною складністю екосистеми та суттєво впливає на формування мереж міграції біоти і клімату значної частини Європейського континенту.

Дослідники Карпатського відділення Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України поділились з присутніми результатами вивчення техногенно-геоекологічної ситуації на території Стебницького калійного родовища (Львівська область) (детальніше – http://znc.com.ua/ukr/news/2016/201903_stax.php).

IMG 42111

Виступ професора В. Максимчука на зустрічі за участі професора Є.-З. Стахіва (27.02.2019).

Джерело:http://znc.com.ua/ukr/news/2016/201903_stax.php

 

01.03.2019 року відбулося урочисте вручення диплому доктора Honoris Causa Національного університету «Львівська політехніка» професору Є.-З. Стахіву. Перед урочистістю професор Є.-З. Стахів виступив перед професорами і студентами університету з лек­цією «Комплексне управління водними ресурсами та його роль у скороченні бідності».

img 82871

Професор Є.-З. Стахів з дипломом доктора Honoris Causa

Національного університету «Львівська політехніка» (01.03.2019).

Джерело: http://lp.edu.ua/news/2019/v-universyteti-prysvoyily-zvannya-doktora-honoris-causa-vidomomu-vchenomu-ukrayinskogo

 

Шановний пане Євгене-Зеноне Стахів! Прийміть щирі привітання з нагоди Вашого 75-річного ювілею від науковців та освітян Західного наукового центру НАН України і МОН України. Ваша натхненна праця і вагомий внесок у розвиток науки, суспільний прогрес, забезпечення миру, взаєморозуміння й співробітництво між народами, подвижництво на всіх щаблях Вашого життєвого шляху заслужили глибоку шану громадськості України, інших країн світу. Бажаємо Вам, пане Євгене-Зеноне, міцного здоров'я та всіх благ, зберегти на багато років благородну високість устремлінь і невтомну енергію до великих звершень!

За матеріалами
Західного наукового центру НАН України і МОН України (Львів)
(матеріал підготував Євгеній Захарчук)

При підготовці матеріалу використана інформація з ресурсів:
https://www.radiosvoboda.org/a/29796443.html ;
https://www.ukrinform.ua/rubric-diaspora/2652280-nobelivskij-laureat-evgenzenon-stahiv-zavzdi-vidcuvav-sebe-ukrainskim-naukovcem.html ;
https://life.pravda.com.ua/society/2012/08/16/110355/ .