Відійшла у вічність берегиня української писанки в діаспорі Тетяна Клим-Осадца

Четвер, 02 січня 2020 09:16 Автор  Стожари
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Відома писанкарка, українка з США Атанасія (Таня) Клим-Осадца померла 29 грудня

Про це повідомляється на сайті cleveland.com.

Народилася Атанасія (Таня) Осадца 3 січня 1926 року в м. Седльці (Польща), за іншими даними — м. Копичинцях, нині Гусятинського району. Родина сестер Тані Осадци та Аки Перейми походить з Копичинець та села Котівка, де зростала їхня бабуся Параска з Поморянських- Елеїв. Саме вона навчила свою дочку Павлину.

Батьки дівчат Андрій Клим та Павлина Елеїв були вчителями і у 20-х роках змушені були переїхати до Польщі. У пошуках кращої долі родина переїздила з Польщі до Австрії, потім у повоєнну Німеччину, а у 50-му році назавжди емігрувала до США.

Любов до писанкарства перейшла Тані Осадці від бабусі Параски і мами, котра навчила виводити на білосніжному яйці простенькі узори. Але побачивши в Копичинцях писанки із Гуцульського Космача, Таня назавжди зачарувалася магією розмальованого яйця.

Захоплення писанкарством стало сенсом її життя на чужині. Спочатку Таня Осадца писала писанки для себе й для дитини на Великдень, а згодом і для знайомих, і навіть для чужих людей, тим самим пропагуючи українську культуру і мистецтво.

Від 1950 року навчалася на факультеті історії мистецтва Кентського університету. Досліджувала мистецтво української народної писанки та розшифровувати мову оберегу. У 1980 році була куратором музейної виставки «Писанка і її символи».

З роками Таня Осадца стала неперевершеним знавцем такої оригінальної народної творчості, як писанка. Вона стала справжнім професіоналом у писанкарстві. Свій скарб вона збирала по крихті із дитячих споминів бабусиних узорів, із скупої літератури про писанки, із прикладів української вишивки,із зразків розпису інших майстрів…

На сьогодні в неї зібрано і розтлумачено майже дванадцять тисяч писанкових символів,а її колекція писанок нараховує понад дві тисячі зразків, виконаних власноруч та іншими майстрами.

Упорядкувала каталог з інформацією про візерунки понад 2000 писанок, виконаних власноручно. Від 1960 року роботи Т. Осадци експонуються в США, Україні тощо.

Осадца стала відомою як майстриня писанкарства, праці якої були представлені та сотня виставок у США. Постійна експозиція писанок майстрині знаходиться в Українському музеї-архіві у Клівленді. У 1993 році Рада мистецтв Огайо доручила Тані представляти штат на інавгурації президента Білла Клінтона у Вашингтоні.

Після здобуття Україною незалежності праці Осадци були виставлені на історичній Батьківщині, зокрема у Національному музеї історії України. Президент Леонід Кучма нагородив майстриню медаллю "Заслужений майстер українського народного мистецтва". 

Померла Таня Осадца у себе вдома в місті Рокі Хілл, штат Коннектикут.

Прощання з майстринею відбудеться в суботу, 4 січня, о 10:30 в Українській католицькій церкві Святого Архангела Михаїла, проспект Вітерсфілд 135, Хартфорд, штат Коннектикут. 

Таня Осадца. „Пліткарі“

Таня Осадца. „Пліткарі“

Evshan zilla

Таня Осадца‚ „Євшан-зілля“.