З історії Львова: Низький замок

Понеділок, 31 серпня 2015 12:32 Автор  Опубліковано в Віра
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Зруйнований замок Львова. Там, де була розташована ця фортеця, тепер розташовані Національний музей ім. Андрія Шептицького, Національний театр ім. Марії Заньковецької та площа мистецького вернісажу.

Перша історична згадка про Низький замок датується 1292 роком. Галицький король Лев Данилович збудував замок 1270 року в долині Полтви (північно-західний кут львівського середмістя) і згодом переніс сюди свій двір із Високого замку.

1340 року, коли Львів намагався захопити литовський князь Любарт, Низький замок було дуже пошкоджено, але незабаром його відбудували[2]. 1353 року Любарт наказав спалити місто дощенту і відбудовану фортецю знову було знищено.Через небезпеку війни з Казимиром ІІІ, у 1345 та 1349 роках у Львові за наказом Лева Юрійовича (загинув 1323) було розбудовано та укріплено захисні форпости укріплення і Низький замок також.
Після захоплення Галичини Польським Королівством Низька фортеця перейшла у власність короля. Деякі польські історики вважають, що цей замок збудував польський король Казімєж ІІІ у 1362 році (свідчення неправдиві, бо замок збудували у 1270-х роках).У 1360-х роках велися роботи з будівництва Низького замку. У 1372–1378 роках тут проживав правитель Галичини князь Володислав Опольський.
1381 року спалахнула нова пожежа, під час якої фортеця згоріла через те, що вона була зведена з дерева. Новий замок був відбудований з дерева і згорів у XVI ст.З 1387 року в Низькому замку часто проживали польські королі. Замок навіть став неофіційною резиденцією правителів Польщі. У різні часи в замку мешкали правитель Галичини князь Владислав Опольський, король Владислав Ягайло та королева Ядвіґа, король польський Владислав Варненьчик, король Швеції Карл ХІІ (після взяття Львова шведами), правитель Москви Васілій І Дмітрієвич, Станіслав Лещинський та багато інших видатних діячів.У XV ст. в кримінальній в'язниці, яка містилася зліва, біля брами замку, утримували частину полонених тевтонських лицарів після славнозвісної битви під Грюнвальдом (1410).Найбільша пожежа Львова, котра сталася 1527 року, обійшла фортецю.
У 1537 році сталися неординарні події в історії Речі Посполитої, з якими був пов'язаний Низький замок. Під Збоїщами зібралася 120-тисячна об'єднана польська та литовська армії для військового походу на Волощину. Але замість військового походу армія під проводом магнатів і шляхти підняла «курячу» війну, або так званий рокош — військове повстання проти короля. Вони заперечували династичне право наслідника монарха зайняти королівський престол до того часу, поки на це не дадуть згоду впливові шляхтичі. Все закінчилося тим, що 9 вересня 1537 року король Зигмунд І вибачився перед шляхтою у дворі Низького замку. У 1537 р. в Низькому Замку король Сигізмунд I Старий підписав документ, за яким спадковість королівської влади в Королівстві Польському скасовувалась.
У 1565 році після чергової пожежі Низького замку залишилися лише його мури.
Останнє редагування Понеділок, 31 серпня 2015 13:33