×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 2112

Де в Україні знаходиться єдиний у світі дохристиянський слов'янський храм?

Середа, 10 серпня 2016 02:14 Автор  Опубліковано в Віра
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

В Ямпільському районі Вінницької області на березі неглибокої бурхливої річки Бушанки за 20 кілометрів від Ямполя, на кордоні з Молдовою є невеличко село Буша. Його населення складає лиш 847 осіб. Але історія цього села - це зріз історії України, починаючи з прадавнього Трипілля.

У історико-культурному заповіднику оживає вся історія України. На порівняно невеликий площі 6,68 га знаходяться 8 об'єктів:

  • 4 пам'ятки археології від ІІІ тис. до н. е. до ХІІ ст. н. е.,
  • залишки фортеці та підземних ходів XVIXVII ст.
  • міська ратуша XVI ст. (розташована на території приватної садиби)
  • дохристиянський та християнський скельний храм V—XVI ст. н. е. з унікальним художнім рельєфом
  • цвинтар XVIIIXIX ст.

Археологи знайшли тут залишки найдавніших поселень, що відносяться до пізнього палеоліту та енеоліту. Крім цього у Буші знайдено предмети побуту поселень часів трипільської, черняхівської, скіфської, а також давньоруської культур.

Але найбільше суперечок та цікавості викликає так званий Бушанський скельний храм та барельєф — єдиний подібного роду на території України. Він знаходиться недалеко від села, на правому березі річки Вушанки. Рельєф був відкритий і вперше описаний професором Київського університету В. Б. Антоновичем у 1883 p., і з тих пір навколо цієї дивовижної пам’ятки не вщухають суперечки.

Безліч найбільших дослідників займалися загадкою Бушанського рельєфу, їх думки відрізняються рідкісним різноголоссям. Б. А. Рибаков і Г. К. Вагнер датували пам’ятку I—III ст. н. е., І. С. Винокур — II-V ст., Н. М. Кондаків, К. Мірошник і В. Даніленко — ІХ-Х ст., Н. Врангель — ХІ-ХІІ ст., А. А. Формозов і Р. В. Забашта — першою чвертю XVI ст. А. А. Спіцин вважав його просто «середньовічним». Так само немає серед учених єдності в питанні про сенс і витоки зображення, про художні традиції, що вплинули на його створення.

Що ж являє собою ця унікальна пам’ятка?

За густими хащами, які приховують скелі річки Вушанки, що простягнулися над заплавою, розташована вузька — від 0,7 до 2,2 м — розколина утворена монолітом кручі і кам’яними блоками, що відкололися від нього. Поверхні скель, звернені до розколини, були колись і кимось (коли і ким?) підтесані. Таким чином утворилася схована від сторонніх поглядів маленька «зала» просто неба. Її довжина складає 10 м, висота — 1,4 м. На східній стіні розколини висічена дивна, виконана у високому рельєфі композиція загальним розміром 2,9 х 1,7 м. Зліва направо зображено голе дерево без листя, на одній з гілок якого сидить півень; перед деревом — фігура в профіль уклінної людини з молитовно складеними руками; далі — олень, що стоїть на якомусь узвишші. Всі три фігури обернені в один бік. У центрі, між гілками дерева і рогами оленя, вирізана прямокутна рамка. У ній розташовувався вже ледве помітний в кінці XIX ст. текст в чотири рядки, що пояснював сюжет зображення.

busha21

На протилежній стіні розколини, яка є значно вищою, на рівні людського зросту вирізаний напис на польській мові: «Ця печера відкрита Ромуальдом Остоєю Овсяним року 1824». Раніше над нею читався вензель з букв «RO». Ще один польський напис висічений на північній стіні: «Пам’ять 1524 року дня 3 червня». Над ним розміщене «всевидюще око», нижче — монограма Ісуса Христа. Судячи по характеру шрифту, цей напис був виконаний одночасно з першим.

LR01208  LR01204 1

Це те, що об’єктивно знаходиться в таємничій розколині над річкою Вушанкою. Далі починається царина здогадок, гіпотез, припущень…

Його історія почалася ще у 1824 році, коли польський шляхтич Ромуальд Овсяний знайшов вхід до скельного храму.

Першим серед науковців пам'ятку дослідив професор В. Б. Антонович, який вперше описав, обмірив і сфотографував Бушанський рельєф, записав зі слів місцевих жителів легенду про те, що в 1820-х роках тут ховався від народного гніву жорстокий поміщик Ромуальд Остойя Овсяний; та саме тут, в розколині, він був знайдений повішеним. Ймовірно, саме Ромуальдом Овсяним або за його розпорядженням були зроблені написи на польській мові з датою «1824» і вирізаний вензель «RO».

Але що означає загадковий напис «Пам’ять 1524 року дня З червня»? Яку подію, що відбулася рівно за триста років до цього, знадобилося відзначати в 1824 г.? Яким чином таємничий рельєф пов’язаний з датою 3 червня 1524 року? Нарешті, що за текст супроводжував зображення на скелі? Чи не в цих чотирьох рядках знаходиться розгадка таємниці? Оригінал напису до наших днів не дійшов — вивітрився повністю, але, вивчаючи пам’ятку, Антонович сфотографував напис, і завдяки цьому вчені можуть сьогодні спробувати розгадати її сенс.
bushanskiy barelef 5 largeНапевне, вона була зроблена одночасно з самою рельєфною композицією — на це вказує безліч ознак. Деякі дослідники читають напис як « Азм єсьм Міробог жрець Ольгів» і на цій підставі роблять висновок про язичницький характер рельєфу. Проте подібне трактування ніяк не пов’язане з іншими особливостями пам’ятки і викликає безліч питань.

 

Останнє редагування Середа, 13 липня 2016 07:12