14 cерпня - Перший Спас. Все, що треба знати про свято

Понеділок, 14 серпня 2017 08:12 Автор 
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

14 серпня 2017 року у перший день Успенського посту християни святкують Медовий Спас, Маковій. Розповідь про все, що треба знати про свято, встановлене ще у IХ сторіччі на честь винесення Древ Хреста Господнього.

 В Константинополі з давніх років існував звичай проносити Чесне Древо Хреста на вулицях міста. Вважалося, що це захистить мешканців від усіляких хвороб. До дня Успіння Пресвятої Богородиці Древо Хреста було доступно всім християнам для поклоніння.

З цього дня — рівно через місяць після закінчення Петрового посту — починається Успенський піст , що передує великі свята Преображення Господнього та Успіння Божої Матері. Основні віхи Успенського поста — три свята, три Спаси: Всемилостивого Спасителя (Медовий Спас), Преображення Господнє ( Яблучний Спас ) та перенесення Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа (Горіховий Спас).  

Успенський піст не такий суворий, як Великий, але суворіший, ніж Петрів і Різдвяний пости. В понеділок, середу і п'ятницю наказує харчуватися сухоядением, у вівторок і четвер можна їсти відварені овочі, але без масла, яке дозволено лише по суботніх і недільних днях.

До речі, до свята Преображення Господнього (він же-Яблучний Спас) церква рекомендує утримуватися від яблук і винограду. У деяких місцевостях

Перший Спас іменувався також Мокрим. В цей день відбувався чин водосвяття, для чого служителі церкви вирушали до джерел, озер та річок. Селяни вважали корисним купання в освячених водах.

Ну, а найбільш відома назва — Медовий Спас — йде від звичаю підрізати, або заламувати, стільники саме в цей час. Говорили, що якщо пчельники не розкриють стільники і не отримають мед, то його витаскають сусідські бджоли. Бджолярі суворо дотримувалися звичай приносити в цей день церква свіжозібраний мед для освячення. Крім того, селяни несли в церкву насіння і овочі, які освячували як перші плоди літніх робіт.

У південних регіонах освячують також макові головки, тому свято набуло ще одна назва — Маковий Спас.

В цей день готували різні страви з використанням маку, наприклад, булочки і пиріжки, а також маківники. Це ласощі робиться так: варять мед і знімають з нього піну, потім кладуть мак і тримають на вогні, поки маса не загусне; після цього її вивалюють на стіл і, остудивши, ріжуть на тонкі скибочки.

Мак і наділяли надприродними властивостями. Вважалося, що якщо обсипати насінням дикого маку будинок, жодна відьма в нього не проникне. З Медового Спаса селяни починали розорювати поля під озимі, обробляти клуні до зими, очищати гумна. Коли сіяли озиму жито, стягували з печі самого старого орача в селі і вели в поле, щоб він кинув у землю першу жменю зерна. «Посій ти, дідусь, першу жменьку на твоє стареча щастя!», - просили селяни.

З посівом озимих були пов'язані різні приказки і прикмети: «Коли сієш хліб в погоду, більше народиться приплоду»; «В дощі не має сіяти жита; як намочило голоблі — так і їдь додому»; «Паші під озими, готуй клуні та клуні».

Також говорили, що якщо під час дозрівання малини перші ягоди вродили великими, то жито слід сіяти раніше; якщо ж ягоди дрібні — то краще посів відкласти.

Якщо чоловіки в цей час були зайняті в полях, то жінки і діти йшли в ліс заготовляти малину. Вона, по-перше, була улюбленим напоєм наших предків, по-друге, вважалася одним з найбільш корисних лікарських рослин, відмінно допомагає при застуді. Поспішали також зібрати ягоди черемхи, які сушили на зиму; цю ягоду застосовували як в'яжучий, сечогінний і потогінний засіб.

Джерело -  ukr.media