Усікновення голови Іоанна Предтечі: традиції, прикмети і заборони

Вівторок, 11 вересня 2018 13:14 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

11 вересня відзначається Усікновення голови святого Іоанна Предтечі. У народі свято має назву Главосіки. Все про традиції та забобони в цей день.

Кожен рік усікновення голови Іоанна Предтечі відзначається 11 вересня. Цього року свято випало на вівторок.Християни особливо вшановують святого Івана Предтечу. Предтечею Іоанна Хрестителя називають тому, що він передував Христу, тобто готував людей до прийняття Сина Божого на землі. Хрестителем – оскільки хрестив Ісуса Христа у водах Йордану.В Євангелії від Марка детально розповідається про страшну мученицьку смерть Івана Предтечі. Цар Ірод, тодішній правитель Галілеї, одружився з дружиною свого брата Филипа. Іван Предтеча відверто говорив йому, що він здійснив ганебний вчинок. Ці докори не подобалися Іроду, а тим більше Іродіаді, колишній дружині Филипа, яка хотіла вбити Іоанна. У день народження Ірода донька Іродіади Саломея настільки сподобалася цареві своїми танцями, що той пообіцяв виконати будь-яке її прохання. За намовою матері Саломея зажадала подати їй на блюді голову Іоанна Хрестителя, що й було зроблено.

Традиції і заборони на Главосіки

 1. Цього дня дотримуються суворого посту, заборонено їсти не тільки м’ясо та молочні продукти, а навіть рибу.
 2. Цього дня не співають і не танцюють, бо саме за допомогою пісням і танцям Іродіада домоглася страти Хрестителя.
 3. Між тим, ті, хто страждає головними болями, мают піти до церкви і просити про зцілення.
 4. У цей день не проводиться обряд вінчання.

Народні забобони

 1. На Главосіки не можна нічого різати, що нагадує собою голову. Навіть хліб ламають руками. Взагалі вважається, що цього дня не варто брати у руки гострі речі: ніж, сокиру, пилку, і навіть виделку чи голку. Тобто, все, що нагадує мученицьку смерть святого.
 2. У народі кажуть: “Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров”.
 3. Також не можна їсти круглі фрукти та овочі: яблука, капусту, картоплю (їхня форма нагадує відрубану голову Предтечі), а також червоні помідори, кавуни, бо вони нагадують кров святого.
 4. Більш того, не можна їсти будь-що на блюді – на ньому лежала голова Івана Предтечі.
 5. Це єдиний день у році, коли заборонено варити і їсти борщ.

Народні прикмети

 • Якщо на Главосіки чути грім, то має бути тривала й тепла осінь.
 • Ранній відліт журавлів – на ранню весну.
 • Журавлі на південь полетіли – рання зима буде.