"Геловін" чи "Велесова ніч". Як давні українці святкували

Середа, 31 жовтня 2018 09:25 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада святкують не лише Геловін, це ще й Велесова ніч. Виявляється, що новомодне західне свято не таке вже нове для українського народу, атрадиції цих двох свят дуже схожі.

"Геловін святкують з метою відлякування злих духів, тоді як у дохристиянські часи в цю ніч наші предки запрошували душі померлих родичів до своєї хати, — говорить Експрес-онлайн Ігор Баконь, голова громади "Сварга" об'єднання рідновірів України. — Суть цього свята полягає в тому, що Велеса вважали богом не лише мудрості й достатку, але й покровителем світу Нави — світу духів.
 
Велесова ніч – це ніч великої сили, коли тоншають кордони між світами, коли духи наших предків і тих, що будуть жити після нас, постають невід’ємним цілим, разом з вмираючим і оновленим світом, зі стихіями і їх міццю. Перш за все, це сімейне свято. Вважалося, що в Велесову ніч духи предків повертаються до своїх нащадків, щоб піднести їм уроки і благословити весь рід. Перед настанням темряви розводили Вогонь, стрибки через який, а також ходіння босими ногами по розпеченому вугіллю було обрядом очищення і звільнення від злих сил. Саме тому святкування Велесової ночі для українців мало особливе значення. Разом з розумінням цих явищ приходить несподівано нове сприйняття народних свят, звичаїв, а також протиборчого єднання стихій.
 
Однак передусім Велес – бог достатку. Тож наші предки вшановували його не менше, аніж Перуна, та дотримувалися традицій у Велесову ніч.Велесова ніч – магічна ніч випробування і посвячення. У цю ніч найлегше спуститися в підземелля своєї підсвідомості і здобути Силу, якщо зможеш подолати свій страх. Це час для очищення, осмислення, розуміння і, можливо, переходу на новий щабель. Вночі в цей час на вулицю виставлялася тарілка з частуванням для душ померлих. На підвіконня ставилася свічка, вона вказувала (як маяк) шлях душам, які готові прийти до нащадків і допомогти. На вівтар свята клалися яблука, гарбузи, кабачки, осінні квіти. Згадували близьких, друзів, родичів, що вже пішли, але без жалю.
 
Під час Велесової ночі "гостей" також треба запросити, промовивши:
"наші предки, ходіть до нас, це для вас частування".
 
Дні поминання предків свято шанувались. Перед святкуванням прибиралися в будинку, милися в лазні, де залишали відро чистої води і новий віник для душ предків. Накривали святковий стіл, де господар будинку перед трапезою виголошував спеціальне слово («Діди приходите, з нами пийте, їжте …»), і запрошував всіх предків на вечерю. У будинку відкривалися всі двері, щоб предки могли заходити і сідати за стіл. Перед тим як приступити до наступної страви, частина її відкладалася на спеціальну тарілку для предків.
 
Урочиста поминальна вечеря тривала досить довго, всі згадували найкраще в своїх померлих родичах, ті вчинки, якими може пишатися не одне покоління цього роду. Під час святкової вечері дозволялося говорити тільки про предків – їх життя, окремі випадки і риси характеру, згадувалися їх слова й настанови, мудрі поради і добрі справи. Починалася ця розмова з розповіді про самого найстарішого і найбільш відомого предка, а закінчувалася – спогадом про померлих зовсім недавно. По завершенні святкування, господар проводжав Дідів зі словами: «Прощайте Діди, йдіть, з собою (біду, хворобу, тощо) заберіть, нас довго чекайте …».
 
І ще одне, на Велесову ніч прийнято запрошувати померлих не лише, аби показати, що ми їх пам'ятаємо, але й при потребі в них можна про щось попросити. Наприклад, якщо потрібна допомога у якійсь справі чи порада. До слова, вважається, якщо в цю ніч присниться хтось із предків, це добрий знак".

Прикмети на Велесову ніч

Зазвичай, побачити мертвого родича у сні носило негативний характер та вважалось поганою прикметою, але тільки не у цей день. На Велесову ніч не навпаки – дуже добрий знак.

Не можна було у переддень позичати гроші, інакше винесеш із дому достаток і весь наступний рік будеш у скрутному становищі.

Дуже поганою прикметою вважалось, якщо незнайомець у цей вечір постукає у двері. Це означало, що хтось із мешканців будинку помре протягом наступного року. Такій людині у слід промовляли: «охолонь незнайомця слід, не вчинивши нам біди».

Попри популярну погану прикмету з чорною кішкою, у цей день її не так боялись, як чорну собаку. Запримітити таку біля дому – означало що скоро з’явиться ворог, який буде псувати життя родині. Побачити білу собаку біля будинку, навпаки, означало що у родини буде новий товариш.