Томос. Різдвяне диво українців. Рекомендовані

Вівторок, 08 січня 2019 08:05 Автор  Стожари Опубліковано в Віра
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Шлях до Різдвяної зірки довжиною 332 роки. Саме стільки тривала повна випробувань путь української помісної церкви додому, від Москви.

На Різдво 2019 року Православна Церква України отримала автокефалію. Що предувало цій величній події та як вона відбувалась - пропонуємо Вашій увазі.

До кінця XVII століття Київська митрополія, до якої входили території сучасних України, Білорусі, Литви та Польщі, перебувала в юрисдикції Вселенського патріархату. Однак у 1686 році в силу політичної ситуації, яка тоді склалася, Константинополь передав право хіротонії Київського митрополита Московському патріарху. Це майже детективна історія шахрайства, підкупу та шантажу, яка мала сумні наслідки.

Умовою передачі було обов'язкове поминання Київським митрополитом Патріарха Константинопольського, як свого першоієрарха. Пізніше це було викривлено РПЦ в інтерпретації, нібито цю митрополію було передано в управління Російській церкві. Однак документи, опубліковані Константинопольським патріархатом у 2018 році, свідчать що Київська митрополія, на основі якої виникла Українська церква, в канонічну територію Московського патріархату ніколи не передавалася.

Перші спроби відновлення незалежності української церкви були зроблені з  початком української революції 1917 року. На початку 1918 року в Києві було скликано Всеукраїнський Церковний Собор, який виступив за створення незалежної від РПЦ української церкви. Однак, 19 січня робота Собору перервалася наступом більшовиків. 14-30 жовтня 1921 року в Києві відбувся Перший Всеукраїнський Церковний Собор, що підтвердив автокефалію УАПЦ. Протягом 1930—1937 рр. все священство та активні вірні УАПЦ були заарештовані, заслані та розстріляні НКВС. Напередодні Другої світової війни були ліквідовані майже всі прояви УАПЦ в підрадянській Україні.

У 1942 році єпископами Польської Православної Церкви на чолі з архієпископом Полікарпом Сікорським Українська Автокефальна Православна Церква була відновлена, але вже канонічно визнаними ієрархами. Після війни єпископат і частина духівництва виїхала за кордон, де УАПЦ продовжувала діяти.

Подальші спроби відновлення української церкви були зроблені 1989 року, коли у Києві почав діяти ініціативний комітет із відновлення Української автокефальної православної церкви в Україні. 5-6 червня 1990 року в Києві відбувся Всеукраїнський православний собор за участю близько 700 делегатів з усієї України, серед них було 7 єпископів i понад 200 священиків. Собор затвердив факт відновлення УАПЦ i обрав Патріархом Київським Мстислава (Скрипника).

27 жовтня 1990 року Архієрейський собор Російської православної церкви скасував український екзархат і заснував Українську православну церкву, яка стала «самокерованою частиною Російської Православної Церкви» з обмеженою самостійністю. Зокрема, рішення Помісного і Архієрейського Соборів РПЦ є обов'язковими для УПЦ МП. Суд Архієрейського Собору РПЦ є найвищим церковним судом для Української Православної Церкви.

Після проголошення Незалежності України Помісний Собор УПЦ 1-3 листопада 1991 р. звернувся до Патріарха Московського з питання повної автокефалії УПЦ. Звернення було підписане всіма делегатами Собору, в тому числі єпископом Чернівецьким і Буковинським Онуфрієм. Однак, звернення Собору УПЦ про автокефалію було проігнороване Архієрейським Собором РПЦ 1992 року та Помісним Собором 2009 року. Пізніше ієрархи РПЦ неодноразово виступала проти надання автокефалії УПЦ Архієрейський собор РПЦ 2000 року відхилив також прохання УПЦ-МП про «канонічну автономію», тобто занесення автономного статусу УПЦ-МП у диптихи, оскільки статус «самоуправної Церкви з широкою автономією» відсутній у православній інституційній практиці, а тому ніким не визнаний. Таким чином, єпископат РПЦ відмовив УПЦ-МП у статусі, аналогічному до статусу Японської, Синайської чи Фінляндської православних церков.

27-28 травня 1992 року за наказом Синоду РПЦ у Харкові за відсутності глави УПЦ митрополита Філарета був зібраний Архієрейський Собор Української православної церкви, який змістив з посади Філарета і обрав нового предстоятеля — Володимира (Сабодана), що був на той час митрополитом Ростовським і Новочеркаським (Росія). Митрополит Філарет не визнав цього рішення і разом з єпископом Яковом (Панчуком) утворив Українську православну церкву — Київський патріархат. У 1997 році Архієрейський Собор Російської православної церкви видав «Акт про відлучення від Церкви монаха Філарета (Денисенка)». Апеляцію митрополита Філарета щодо зняття «анафеми» Вселенський Патріархат розглянув і задовольнив у 2018 році і визнав її недійсною від початку накладення.

Українська православна церква Київського патріархату і Українська автокефальна православна церква, незважаючи на розбіжності у багатьох питаннях, постійно вели перемовини з Константинополем щодо автокефалії та офіційного визнання. Найближче до визнання була УПЦ КП у 2008 році, коли за сприяння президента Віктора Ющенка вона ледь не отримала визнання.

2015 року після смерті предстоятеля УАПЦ митрополита Мефодія, в Тернополі був оприлюднений його Духовний Заповіт, в якому наголошується на продовженні довголітнього курсу УАПЦ на встановлення співпричастя зі Вселенським Патріархатом та діалогу з єпископатом УПЦ Київського Патріархату та україноцентричною частиною єпископату УПЦ МП на чолі з митрополитом Олександром (Драбинком) про об'єднання в єдину помісну та канонічно визнану Вселенським Православ'ям Православну Церкву, але не приймати рішень щодо поєднання з іншими православними юрисдикціями в Україні без канонічного благословення Вселенського Патріарха Варфоломія. 4 червня 2015 року Помісним собором УАПЦ предстоятелем церкви був обраний митрополит Макарій, який продовжив діалог з Патріархом УПЦ КП Філаретом щодо об'єднання церков. Були проведені переговори, узгоджена дата об'єднавчного Собору УПЦ КП і УАПЦ. Проте Собор був скасований через розбіжності між церквами у принципах представництва для обрання делегатів.

Світська влада України також сприяла об'єднанню церков. Серед президентів України лише Віктор Янукович не просив автокефалії для УПЦ. Водночас, процес діалогу щодо об'єднання українських православних церков між українською владою і Вселенським патріархатом не припинявся ніколи. Президент Янукович двічі зустрічався із Патріархом Варфоломієм у Стамбулі та у Патріаршій резиденції на Афоні. На зустрічах було висловлено надію, що рішення майбутнього Всеправославного собору матимуть позитивні наслідки для української церкви.

Напередодні Всеправославного собору 16 червня 2016 року Верховною Радою України була прийнята постанова № 1422-VIII «Про Звернення Верховної Ради України до Його Всесвятості Варфоломія, Архієпископа Константинополя і Нового Риму, Вселенського Патріарха щодо надання автокефалії Православній Церкві в Україні». В цьому зверненні ВРУ просила Вселенського Патріарха:

  • визнати нечинним акт 1686 року як такий, що був ухвалений з порушенням священних канонів Православної Церкви;
  • взяти участь у подоланні наслідків церковного поділу шляхом скликання під егідою Вселенського Патріархату Всеукраїнського об'єднавчого собору з метою вирішення всіх суперечливих питань та об'єднання Українського православ'я;
  • видати Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні.

Відповідне Звернення було підготовлено з метою подолання існуючого в Україні церковного розподілу та нормалізації канонічного статусу Православної Церкви в Україні. Одним із основних приводів до його підготовки стала збройна агресія Російської Федерації.

1034392218

Однак вказане питання під час проведення зазначеного Всеправославного собору, що відбувався 19—26 червня 2016 року на грецькому острові Крит, розглянуто не було.

В 2016 році річні загальні збори Світового конґресу українців ухвалили рішення і офіційне звернення до Вселенського святійшого патріарха щодо надання автокефалії українській православній церкві. Від того моменту почався активний діалог, президент Світового конгресу українців Євген Чолій кілька разів навідувався до Стамбула з офіційним візитом до Вселенського патріарха.

Надія зажевріла лише 2018 року. 18 квітня Порошенко зустрівся з митр. Макарієм, митр. Онуфрієм та патріархом Філаретом та офіційно передав підписи 40 архієреїв Київського патріархату, 12 архієреїв автокефальної церкви і близько 10 архієреїв Московського патріархату до Вселенського Патріарха про надання Томосу про автокефалію Української церкви.

22 квітня 2018 року Святий і Священний Синод Вселенського Патріархату прийняв до розгляду Звернення від Президента України Петра Порошенка до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православній Церкві в Україні, Постанову Верховної Ради України на підтримку цього звернення, а також звернення ієрархів українських православних церков — УПЦ КП і УАПЦ. Також Синодом Вселенського Патріархату прийнято рішення про початок процедур, необхідних для надання автокефалії Православній Церкві в Україні.

25 main

На відкритті Архієрейського собору Константинопольської церкви 1 вересня у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій прочитав доповідь, у якій зазначив що: «Москва впродовж багатьох століть розпоряджалася Київською митрополією, православною церквою в Україні, без відома Константинополя». На Архієрейському соборі Константинопольської церкви у Стамбулі 2 вересня єпископи ухвалили що «Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без будь-яких узгоджень».

В кінці вересня 2018 року Вселенська Патріархія оприлюднила дослідження історичних церковних документів, у яких довела, що Константинополь ніколи не віддавав Київську митрополію в канонічну територію Російської Православної Церкви.

9—11 жовтня 2018 року відбувся синод Константинопольської православної церкви, на якому було прийнято декілька рішень:

Підтвердити вже прийняте рішення про те, щоб Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України.

Відновити станом на сьогоднішній день Ставропігію Вселенського Патріарха в Києві, одну з його багатьох Ставропігій в Україні, які завжди там існували.

Прийняти та розглянути прохання про апеляцію від Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їхніх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин, у відповідності до канонічних прерогатив Константинопольського патріарха отримувати такі звернення від ієрархів та інших священнослужителів з усіх Автокефальних Церков. Таким чином, згадані вище особи були канонічно поновлені у своєму єпископському або священицькому сані, також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою.

Скасувати зобов'язання Синодального листа 1686 року, виданого за обставин того часу, який надавав у порядку ікономії право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, обраного собором духовенства та вірян його єпархії, який мав згадувати Вселенського Патріарха як свого Першоієрарха за будь-яким богослужінням, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Матері-Церкви Константинополя.

Звернутися до всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб перемагали мир і любов Христа.

  1. ArticleImages 73000 D1E8EDEEE4
  2. 27-29 листопада в Стамбулі Вселенський Патріархат провів засідання Священного Синоду, де, окрім інших питань, обговорювався текст Томосу про автокефалію Української Церкви. За результатами синоду було видано комюніке, у якому зазначено про створення проекту статуту помісної православної церкви в Україні.

  3. 15 грудня 2018 року в соборі Святої Софії в Києві відбувся помісний Об'єднавчий собор українських православних церков. Учасники собору встановили статут та обрали предстоятеля Православної церкви України. Ним став Епіфаній (Думенко).

 

Нарешті, 5 січня 2019 року, Вселенський Патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію об’єднаної Православної Церкви України. Церемонія підписання відбулася у патріаршому храмі Святого Георгія. Цій історичній події передувало богослужіння, яке провели священнослужителі Вселенського Патріархату разом з духовенством Православної Церкви України.

2257883

На молебні також був присутній Президент Петро Порошенко, голова ВРУ Андрій Парубій, представники уряду.

Богослужіння тривало 20 хвилин. Після чого Патріарх Варфоломій, Митрополит Епіфаній та Президент України вийшли з храму. Згодом вони повернулися. Патріарх Варфоломій та Предстоятель Епіфаній промовили молитву, після якої очільник Вселенської Патріархії скріпив документ про незалежність Української Церкви своїм підписом.

Підписання Томосу відбулося посередині храму Святого Георгія о 12.40 за київським часом. Цей документ вступив в дію з моменту його підписання.

6 січня 2019 року, у переддень Різдва Христового, Вселенський Патріарх урочисто вручив Предстоятелю Помісної Православної Церкви України Митрополиту Епіфанію Томос про автокефалію. Історична подія відбулася після Літургії у стінах Патріаршого храму Святого Георгія на Фанарі.

40 tn

Службу Божу спільно відслужили Патріарх Варфоломій разом із Митрополитом Епіфанієм. Богослужіння проходило грецькою та частково українською мовами. Участь у Службі взяли священнослужителі обох Церков. На Літургії також був присутній Президент України, голова ВР Андрій Парубій та представники уряду.

Патріарх Варфоломій спершу зачитав текст Томосу, а тоді передав Предстоятелю Православної Церкви України архиєрейський жезл.

Митрополит Епіфаній, звертаючись до очільника Константинопольської Церкви та усіх присутніх, подякував за відновлення справедливості та єдності. Він також згадав про війну в Україні, яка триває уже п’ятий рік та закликав молитися за мир та визволення полонених. Із вдячністю згадав першоєрарх про почесного Патріарха Філарета, митрополита Макарія та всіх священнослужителів, які наближали цей урочистий день.

«Нині давня несправедливість завдяки мужності вашої Всесвятості і Вселенського Патріархату подолана, і ваша дочка Церква повернулася у лоно до Церкви-Матері. Колись ми були поділені, а тепер єдині... Благословенна ця мить, і вдячністю і радістю наповнені наші серця. І нині ми особливо натхненно молимося, єднаємося з Богом і між собою… Просимо Божого заступництва і миру для України», — сказав Предстоятель ПЦУ.

Після церемонії підписання очільник Константинопольської Церкви назвав цю подію історичною та запевнив, що завжди підтримуватиме Українську Церкву.

Томос про автокефалію ПЦУ зберігатиметься в Україні у Софії Київській (Мала (Тепла) Софія).

Наступного дня Предстоятель ПЦУ Епіфаній звершив Божественну Літургію у цьому соборі. Після цього Томос про автокефалію було виставлено для всезагального огляду.

Томос для Української Церкви спеціально виготовив іконописець та каліграф єромонах Лука з монастиря Ксенофонт, що на Афоні.

«Томос Україна отримала для вічного доказу і урочистого представлення» - саме такі слова написані у тексті цього історичного документу.

 1549091674 0030961742 600x0 80 0 0 1bbb3b0aa61d6eec50b4aeb2e6571d8b

Останнє редагування Середа, 09 січня 2019 07:58