У Польщі планують карати за вислів на зразок «польські табори смерті» Рекомендовані

Середа, 08 листопада 2017 12:41 Автор  Орест Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Сейм Польщі Сейм Польщі

Кожний, хто публічно та всупереч фактам приписує польському народу або польській державі відповідальність або співвідповідальність за злочини, вчинені ІІІ Рейхом або інші злочини проти людства, миру і воєнні злочини — підлягає штрафу або позбавлення волі строком до 3-ох років. Таке саме покарання загрожує за «явне заперечення відповідальності справжніх винних у цих злочинах».

8 листопада до Сейму повернеться законопроект, автором якого є, зокрема, партія Кукіз’15 про заборону пропагування «бандеризму» над Віслою. Документ також вводить покарання у вигляді штрафу або позбавлення волі терміном до 3-ох років за вислів на зразок «польські табори смерті». Після розгляду у комісії юстиції та прав людини, а також річної перерви, депутати мають намір продовжити роботу над законопроектом.

Проект закону, що передбачає зміни, зокрема, до закону про Інститут національної пам’яті — Комісію переслідування злочинів проти польського народу, опрацювало Міністерство юстиції; частину положень у частині злочинів українських націоналістів запропонували депутати від партії Кукіз’15.

Згідно зі змістом законопроекту, кожний, хто публічно та всупереч фактам приписує польському народу або польській державі відповідальність або співвідповідальність за злочини, вчинені ІІІ Рейхом або інші злочини проти людства, миру і воєнні злочини — підлягає штрафу або позбавлення волі строком до 3-ох років. Таке саме покарання загрожує за «явне заперечення відповідальності справжніх винних у цих злочинах».

Якщо правопорушник діятиме ненавмисно, він підлягатиме штрафу або обмеженню волі. Злочином не вважатиметься вчинення подібних дій «під час художньої або наукової діяльності». Нові положення поширюватимуться як на громадян Польщі, так і на іноземців — «незалежно від норм, що діють у місці вчинення злочину».

Крім того, законопроект передбачає можливість відкриття за вислови на зразок «польські табори смерті» цивільних проваджень, зокрема неурядовими організаціями та Інститутом національної пам’яті.

Перше читання законопроекту відбулося на початку жовтня 2016 року. Крім відповідальності за вислів на зразок «польські табори смерті», польські депутати вирішили додати до проекту положення, авторами яких є депутати від партії Кукіз’15. Ці пропоновані зміни дозволять відкривати кримінальні справи за заперечення злочинів українських націоналістів (також злочинів тих українських військових формувань, які співпрацювали з ІІІ Рейхом).

У проекті змін до закону про ІНП наведено, зокрема, визначення таких злочинів. Це «діяння, вчинені українськими націоналістами у 1925-1950 роках, із застосуванням насильства, терору та інших форм порушення прав людини щодо окремих осіб або груп населення, і зокрема щодо польського населення». Відзначено також, що «таким злочином була також участь українських націоналістів у знищенні євреїв, а також вчинений ними волинсько-галицький злочин».

Цю тему прокоментував секретар Канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський.

— Спостерігаємо негативний розвиток історичної політики та політики ідентичності України щодо Польщі, — сказав польський політик.

Нагадаємо, минулого тижня міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський заявив в ефірі телеканалу TVP, що Польща запускає відповідні процедури з метою введення заборони в’їзду до Польщі для «людей, котрі підтримують вкрай антипольські позицію». Очільник польської дипломатії також повідомив, що подумає, «чи рекомендувати тепер польському президенту візит до України». Говорячи про відносини Польщі з Україною, Вітольд Ващиковський висловив думку, що обидві країни «мають іншу концепцію примирення».

— Запускаємо процедури, що заборонять в’їзд до Польщі людям, котрі підтримують вкрай антипольську позицію. Людям, котрі показово вдягають військову форму СС Галичина, до Польщі не в’їдуть, — наголосив голова МЗС Польщі.

— Це стосується також тих осіб, котрі на адміністративному рівні не допускають, наприклад, продовження ексгумацій; продовження реставрацій місць польського культу. Ці особи, які показують та використовують адміністративні інструменти щодо Польщі, також понесуть наслідки, — додав Ващиковський.

Джерело: prostir.pl