Дні української культури в Польщі. Зелена Гора Рекомендовані

Понеділок, 18 грудня 2017 19:49 Автор  Орест Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(3 голосів)
Колектив «Кичера» на сцені в Зеленій Горі. Фото автора статті Колектив «Кичера» на сцені в Зеленій Горі. Фото автора статті Володимир Процюк

Людям, які 70 років тому були змушені покинути рідні домівки, й досі на нових місцях проживання сниться та наймиліша серцю земля, де стоять хрести їхніх прадідів, де залишились батьківські хати і частинка їхньої душі…

Цього року ми з болем пригадуємо собі ці зовсім недалекі події – 70-річчя Акції «Вісла». У Зеленій Горі, як і в усій Польщі та Україні, теж відбулися заходи, присвячені цій події.

Програма XIV Днів української культури почалася 18 листопада 2017 р. в музеї Зеленої Гори (о 10 годині ранку) історичною виставкою «Акція „Вісла” 1947 р.», а також конференцією на цю тему. Свої доповіді представляли учасники з польської та української сторін. Професор Зеленогірського університету Богдан Гальчак виступив з рефератом «Чи Акція „Вісла” була корисною для польського народу?», а доктор наук Сильвестер Возняк висвітлив тему «Лемки в Польщі в сучасно-політичних обставинах». Соціолог Олександра Яворницька представила доповідь «Трансмісія травми – епігенетичний спадок предків чи сучасний тренд серед дослідників?».

Закінчилась конференція презентацією книжки Павла Смоленського «Сироп з полину» („Syrop z połunu”). П. Смоленській малює образ подій делікатно і безкомпромісно. Це важливе свідчення польського письменника, який розуміє патріотизм як обов’язок говорити правду в очі своїй нації. Це ознака того, що ми можемо бути чесними перед собою.

Продовжилося відзначення пам’яті ввечері того ж дня о 18 год. у концертному залі Маршалківської адміністрації в Зеленій Горі. Гостей вітали Софія Федина – лемківська солістка зі Львова, Богумила Тарасевич – оперна співачка, викладач Зеленогірського університету, Ольга Григоренко – цимбаліст із Мінська (Білорусь), Юліан Татаринович – піаніст, «Кичера» – Лемківський народний ансамбль, народний серболужицький ансамбль із Котбуса (Німеччина), а також учні Лігницького ліцею № 4 зі своєю художньою програмою.

Слухачі протягом двох з половиною годин мали нагоду почути чудові українські, польські і німецькі пісні. Співачка С. Федина завершувала концертну програму своїми авторськими піснями, на які її надихнула волонтерська діяльність і допомога воїнам АТО на сході України. Пісні «17 рік» і «Колискова для воїна» сколихнули весь зал силою слів та болем, який приходиться щодня переживати на лінії фронту нашим воїнам. Росія не дотримується своїх слів. Вона порушила всі міжнародні домовленості, які були, і далі не спиняється у своєму бажанні відновити велику імперію. Проте на її шляху стали добровольці, наша ґвардія, яку не так легко зламати і неможливо підкупити. Вони твердо стоять за відновлення єдиної святої соборної Української держави.

джерело: nasze-slowo.pl