У Чернігові відбудеться круглий стіл до дня народження Великого Українця - Джеймса Мейса Рекомендовані

Понеділок, 19 лютого 2018 12:08 Автор  Ніна Петриківська Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День» ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

18 лютого — день народження Великого Українця, видатного вченого, політолога і журналіста, який присвятив своє життя дослідженню Голодомору та іншим злочинам більшовицького режиму, Джеймса Мейса (1952-2004).

За своє коротке життя, 52 роки, він встиг зробити дуже багато. Був виконавчим директором Комісії уряду США з питань українського Голодомору. Це завдяки йому світ дізнався про цю жахливу трагедію! Мейс — автор і упорядник кількох книжок, зокрема, «Усної історії/Oral History» (три томи свідчень українців, які пережили голод), «Жнива скорботи» (у співавторстві з Робертом Конквестом), багатьох досліджень і статей, частина з яких була написана у «Дні». З 1998 по 2004 рік він працював у газеті «День».

Джеймс Мейс на робочому місті, у редакції газети «День»

Джеймс Мейс на робочому місті, у редакції газети «День»

21 лютого, саме до дня народження видатного сина українського народу, у Чернігові відбудеться «круглий стіл» на тему: «Джеймс Мейс і концепція постгеноцидного суспільства».

Планується, що на круглому столі будуть присутні науково-педагогічні працівники, викладачі, працівники органів державної влади та місцевого самоврядування, установ культури, представники громадськості, журналісти і студенти. Всього склад учасників буде налічувати 80 чоловік.

Серед них — Володимир Бойко; українська письменниця, громадський діяч (м. Київ) Наталія Дзюбенко-Мейс; професор, доктор історичних наук Юрій Шаповал; кандидат історичних наук Тамара Демченко. Під час роботи «круглого столу» запланований скайп-зв’язок з українським канадським істориком Романом Сербиним (Монреаль).

Учасникам буде продемонстрований телефільм «Джеймс Мейс. Траекторія долі».

Захід організований Сіверським центром післядипломної освіти, Українським інститутом національної пам’яті, Сіверським інститутом регіональних досліджень та Фондом сприяння ініціативам газети «День» «Слово Просвіти» за сприяння Чернігівської обласної державної адміністрації та обласної ради.

Читайте також: Голодомор 1932-33 років: цифри та факти, які має знати кожен українець

Саме Джеймс Мейс (1952–2004) започаткував традицію запалювати свічки пам'яті за жертвами Голодомору.

 kr 0037 1З 1981 р. на запрошення Гарвардського інституту українських студій Мейс починає допомагати Робертові Конквесту в роботі над його книгою «Жнива скорботи». Тоді ж публікує перші матеріали про Голодомор.

1986-го українська спільнота лобіює створення Комісії Конгресу США із вивчення голоду 1932-1933-го. Упродовж чотирьох років Мейс координує діяльність Комісії. Хоча він не був її членом, організацію називали Комісією Мейса. Результат роботи – тритомник на основі майже двох сотень усних свідчень очевидців про штучний голод, влаштований комністичним режимом 1932-1933-го. В Україні його перевидали 2008 року.

Джеймс Мейс написав звіт Комісії, який був затверджений Конгресом, а отже став не лише науковим, а й політичним документом. Уперше на ґрунтовній науковій базі Голодомор було визнано геноцидом. Визначили такі механізми геноциду: «максимальну конфіскацію сільськогосподарських продуктів у населення села», «обмеження виїзду селян за межі свого району», «знищення навіть тих поміркованих національних прав, які були до того».

1993-го Джеймс Мейс переїхав до України. Працював у Києво-Могилянській академії, займався політологією і дослідженням Голодомору. «Мені судилася така доля, що ваші мертві вибрали мене. Не можна займатися історією Голокосту та не стати хоч би напівєвреєм, як не можна займатися історією Голодомору й не стати хоча б напівукраїнцем», – писав у своїй колонці в газеті «День».

Саме Джеймс Мейс запропонував запалювати свічки в знак пам’яті за померлими від Голодомору, щоб вони освітили «майбутнє без жертв, без насильства, без жахів». 2005 року його посмертно нагороджено орденом Князя Ярослава Мудрого.

Останнє редагування Понеділок, 19 лютого 2018 12:38