Відійшла у вічність відома діячка української діаспори Аргентини Марта Стернюк Рекомендовані

П'ятниця, 03 травня 2019 08:29 Автор  Стожари Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Українці в Аргентині прощаються з видатною активісткою української громади і справжньою патріоткою України Мартою Стернюк.

 «Сьогодні ми прощаємось з цією великою жінкою, власницею витонченої душі, справжнім другом і перш за все великим патріотом України», - йдеться у повідомленні Української центральної репрезентації (УЦР) в Аргентинській республіці  на сторінці у Facebook.

Марта Стернюк (10.05.1939 – 30.04.2019) народилася у Львові. Дитинство пройшло дорогами еміграції між Східною і Західною Европою: Львів, Харків, Інсбрук, Рим і нарешті Аргентина.

Перший клас Марта закінчила в Австрії у школі з німецькою мовою навчання. Пізніше в Римі вчилася на італійській, у Буенос-Айресі вивчила іспанську. Гімназійні роки провела в англійському інституті LangeLey, де опанувала англійську мову. Але в родинному колі Марта вживала українську, там же вивчила і літературну мову.

Продовжила свої університетські студії на факультеті фармації та біохимії, але не докінчила через те, що вирішила працювати у родинній юридичній фірмі батька, яку очолювала до її закриття у 2005 році.

Відтоді Марта активно зайнялася громадською працею, допомагаючи новоприбувшим українцям, які приїздили до Аргентини під час четвертої хвилі міграції, часто без знання мови, без матеріальних коштів і оріентації. Жінка давала їм практичні поради, допомагала у працевлаштуванні.

У молоді роки Марта Стернюк активно працювала у видавництві «Смолоскип», де разом із групою приятелів збирали інформацію про українських дисидентів, за часів СРСР засуджених  до тривалого ув’язнення у Сибіру чи запроторених у психіатричні лікарні. Знайдену інформацію розповсюджували у ЗМІ.

Від самого початку Марта допомагала на українському стенді на добре відомому книжковому ярмарку у Буенос-Айресі. Також була активною членкинею Союзу Українок, працювала в Українському клубі, займалася організацією культурно-літературних конференцій, зустрічей тощо.

Двері її дому були завжди відкриті для друзів. Марта Стернюк мала тісні взаємени з українцями зі США, країн Європи, а після отримання незалежности також і з України. У неї вдома гостювали Іван Драч, Павло Мовчан, Микола Жулинський тощо.

Зазначається, що Марта була близька родичка видатної співачки Соломії Крушельницької та архієпископа і глави греко-католицької церкви України в 1972-1991 роках Володимира Стернюка. Вона була також добрим другом поета і письменника Ігоря Качуровського, з яким підтримувала діалог до останніх днів життя.

Співчуття з приводу смерті Марти Стернюк висловило Посольство України в Аргентині. 

"Співчуття з приводу непоправної втрати Марти Стернюк

Справжнім потрясінням для нас стала страшна звістка про те, що 30 квітня 2019 року відійшла до вічності надзвичайно талановита особистість, справжній патріот України, пані Марта Стернюк.Колектив Посольства України в Аргентині висловлює найщиріші співчуття чоловікові, інженеру Юрію Іванику, рідним і друзям у зв’язку зі смертю цієї сонячної людини, яка належала до когорти інтелектуалів і моральних авторитетів, що боролися з совєтською системою, наближали відновлення незалежності нашої держави, за океаном плекаючи українську ідею.Ми вдячні Вам, Марто Богданівно, за все, що Ви зробили за життя для України та української громади Аргентини!Світла пам'ять про пані Стернюк назавжди залишиться в наших серцях. Нехай в мирі спочиває!", - йдеться у повідомленні на сторінці диппредставництва у Facebook.