Відновлення пам'яті про українську письменницю Наталену Королеву Рекомендовані

П'ятниця, 16 серпня 2019 08:49 Автор  Стожари Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Тут спочиває українська письменниця Наталена Королева та її чоловік Василь Королів-Старий. Тут спочиває українська письменниця Наталена Королева та її чоловік Василь Королів-Старий.

5 серпня Посол України в Чехії Євген Перебийніс разом з мером міста Мнєлнік Цтірадом Мікешом відкрили пам’ятну таблицю на відреставрованій могилі української письменниці Наталени Королеви та її чоловіка Василя Короліва-Старого.

Про це йдеться у повідомленні Посольства України в Чеській Республіці

10 1 tmb 270x1801"Певний час в Україні розповсюджувалася неправдива інформація про те, що могила Н.Королеви нібито знищена. Це не відповідає дійсності. За могилою вже багато років доглядає прийомний онук Н.Королеви (син чеського хлопця, усиновленого письменницею) Їржі Тругларж. Проте віднині могилою опікуватиметься і мерія міста, яка власним коштом відреставрувала могилу та додала на намогильній таблиці  ім’я Наталени Королеви (раніше на таблиці було ім’я лише В.Короліва-Старого)", - зазначається у повідомленні.

Є.Перебийніс подякував Ц.Мікешу за підтримку ініціативи Посольства, а також обговорив з ним подальші спільні кроки з увічнення пам’яті Наталени Королеви у Мнєлніку, зокрема, видання книги про неї чеською мовою, яку готує відомий чеський історик та україніст Богдан Зілинський.

Разом з тим, на своїй сторінці Євген Перебийніс розповів більше про відому українську письменницю Наталену Королеву:

ПОВЕРНЕННЯ НАТАЛЕНИ

67685251 564861020716783 2187512451140943872 o1"Вона була однією з найяскравіших і водночас найзагадковіших постатей української літературної еліти 20 століття. Інтелектуалка, поліглотка, справжня європейка за своєю суттю. Наталена Королева, або ж своїм справжнім ім’ям Наталена Дунін-Борковська – письменниця, яка й досі маловідома широкому загалу. Життя Наталени Королеви можна порівняти з пригодницьким романом, сюжетні лінії якого привели її до свідомого українства. Це була історія про те, як дочка іспанки та поляка може стати українкою. Стати нею осмислено, щиро і переконано, з вірою у те, що саме боротьба за волю цього багатостраждального народу, історію якого вона знала досконально, має стати справою її життя. Врешті-решт, не буде перебільшенням сказати, що ця унікальна жінка була більшою українкою, ніж багато хто, хто українцем народився.

Так склалося, що значна частина життя Наталени Королеви пройшла в Чехословаччині, в невеличкому містечку Мнєлнік неподалік від Праги. Там вона і похована разом зі своїм чоловіком, відомим українським письменником і художником Василем Королівим-Старим. Останні 25 років після його смерті у 1941 році вона прожила практично затворницьким, усамітненим життям. Продовжувала писати, інколи видавалася, заробляла на життя приватними уроками іноземних мов, яких вона знала чимало. Але насправді ніхто не знав, яку драму переживає ця жінка. Як через втрату коханого чоловіка, так і через втрату батьківщини, якою для неї стала Україна. Завісу над цією драмою можливо трохи піднімає напис, який вона викарбувала на спроектованій нею ж самою таблиці на могилі Василя Короліва-Старого: «Plangola sua morte e mia la vita» - «Моє життя – це оплакування його смерті».

Єдиною близькою людиною для неї у ці роки був чеський хлопець Войтєх Тругларж, сирота, якого вона запросила жити у своєму мнєлніцькому будинку. Для Наталени, якій Бог не дав дітей, він фактично став сином, а його діти – онуками. І хоча офіційно опікунство ніколи не оформлювалося, син Войтєха – Їржі – називав Наталену Королову не інакше як бабуся. Родині Тругларжів вона й переписала куплений колись з Королівим-Старим будинок у Мнєлніку. Ніякого іншого майна в неї по суті й не було.

Коли Наталена Королева померла в 1966 році, родина поховала її у могилі поряд з чоловіком. Її ім’я однак на могильній табличці тоді чомусь так і не з’явилося – могила до останнього часу зберігалася такою, якою вона була до смерті Наталени. На ній було ім’я лише Василя Короліва-Старого. Чому так сталося достеменно невідомо. Це могло бути бажанням самої Наталени Королеви, а можливо й позицією Войтєха, якого сьогодні з нами вже немає.

Мені однак пощастило познайомитися з його сином Їржі, лікарем, який живе у місті Ческа Ліпа, у кількох десятках кілометрів від Мнєлніка. Понад 40 років саме він доглядає за могилою Нателени Королеви та Василя Короліва-Старого, платить відповідні внески за місце на цвинтарі. Як розповів Їржі, Нателена відіграла особливу роль в його житті, її він вважав не просто бабусею – вона була його другом і порадником. Саме їй він завдячує вибором своєї професії – після кількох його невдач при вступі до медичного університету саме вона своїм авторитетом переконала Їржі не опускати руки. Я був надзвичайно зворушений, коли цей вже немолодий чоловік дістав з портмоне маленьку, вже трохи затерту фотокартку. І це була фотокартка не батьків, не дітей, не дружини. Це була фотокартка його бабусі – Наталени Королеви. «Це фото завжди зі мною», - сказав він.

На цьому тлі повідомлення про те, що могила у Мнєлніку знищена і «перекопана», яке десять років тому з важкої руки одного з журналістів облетіло Україну, шокувало багатьох. Ця «новина» (а насправді фейк) так глибоко закарбувалася у свідомості, що навіть сьогодні чимало письменників і літературознавців переконані, що могилу ми втратили. До речі, фейком є й деякі інші повідомлення про нібито зруйновані українські пам’ятники і могили в Чехії, зокрема, про пам’ятник воякам УНР роботи Оксани Лятуринської у м. Пардубіце. Пам’ятник на щастя зберігся і нещодавно був реставрований за підтримки Посольства. В погоні за «зрадами» журналісти, на жаль, інколи ігнорують елементарні принципи журналістської гігієни, а саме необхідність перевіряти інформацію. Чутки про нібито знищення могили Наталени Королеви шокували не лише українців, а й самого Їржі Тругларжа. Через це він протягом довгого часу відмовлявся від контактів з будь-якими представниками України.

Саме тому вважаю надзвичайно важливим, щоб широка громадськість дізналася нарешті про те, що могила Наталени Королеви та Василя Короліва-Старого ніколи не була знищеною. Навпаки, про неї завжди належним чином дбала чеська родина письменниці, а від недавнього часу дбає і мерія Мнєлніка. Завдяки зусиллям мешканки цього міста, українки Світлани Дзиковської та Посольства України, місто нарешті дізналося про те, яка унікальна людина тут жила.

Сьогодні, 15 серпня, ми зробили крок до відновлення справедливості – спільно з мером Мнєлніка Цтірадом Мікешом відкрили оновлені таблиці на з любов'ю реставрованій могилі, де віднині поряд з іменем Василя Короліва-Старого викарбувано й ім’я (у вигляді її власноручного підпису) Наталени Королеви. Це стало можливим завдяки люб’язній згоді Їржі Тругларжа та підтримці мерії Мнєлніка.

Не знаю, що на це сказала б сама Наталена Королева, але вірю, що вона нас зрозуміла б. Українці мають право знати місце, де можна вклонитися пам’яті письменниці, а сама Наталена заслуговує на те, щоб її ім’я стояло поряд з іменем чоловіка на їхній спільній могилі.

Це тільки перший крок до вшанування пам’яті Наталени Королеви у Чехії. Цю роботу ми безумовно продовжуватимемо. Сьогодні хотів би лише подякувати всім тим, без кого ця робота не була б можливою: меру Мнєлніка Цтіраду Мікешу та його команді, Їржі Тругларжу та Світлані Дзиковській.

Користуючись цією нагодою, публікую копії кількох документів з архіву Їржі Тругларжа, які, думаю, становитимуть інтерес для літературознавців і дослідників творчості Наталени Королеви та Василя Короліва-Старого. Йдеться про свідоцтво про народження письменниці, видане відповідними органами Чехословаччини (очевидно, на заміну втраченого іспанського), свідоцтво про смерть Василя Короліва-Старого, а також згадане фото Наталени з портмоне Їржі Тругларжа. Ці документи публікуються вперше".

 

Останнє редагування П'ятниця, 16 серпня 2019 09:07