До 125-річчя українського сокільства ЦДАЗУ презентує документальний виставковий проєкт «Де сила, там воля витає» Рекомендовані

Четвер, 05 грудня 2019 13:15 Автор  Віра Фазлєєва Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Роль українського сокільства у формуванні національної свідомості, є вагомою, але, на жаль, досі недооціненою сучасниками. Між тим, без сокільського руху, що розвивався на українських теренах на межі ХІХ–ХХ століть і став певним засобом пробудження духу нації, Україна, можливо, не мала б і перших суто національних збройних формувань – українських січових стрільців, слава та пам’ять про яких гартувала не одне покоління борців за незалежність України упродовж наступних десятиліть.

11 грудня о 15-00 у читальній залі Центрального державного архіву зарубіжної україніки (м. Київ, вул. Солом’янська, 3) у рамках Дня відкритих дверей відбудеться презентація документального виставкового проєкту «Де сила, там воля витає», присвяченого історії українського сокільства, традиціям спортивно-гімнастичного руху української діаспори та формуванню національно-патріотичних засад української фізичної культури і спорту.

Процес зародження українського сокільського руху розпочався на теренах західноукраїнських земель на межі ХІХ–ХХ ст., а після поразки національно-визвольних змагань 1917–1921 рр. ідеї всебічного фізичного та духовного виховання молоді знайшли своє продовження в українських патріотично налаштованих еміграційних колах Європи, Північної та Південної Америки.

Представлені на виставці документи знайомлять з особливостями українського сокільського руху, його характерними ознаками, формами та методами діяльності, організаторами і учасниками провідних осередків і товариств та ідеологом національної системи тіловиховання професором Іваном Боберським, автором слів: «Здоровий та міцний український нарід – це мета, до якої стремить українське Сокільство».

Основу експозиції складають матеріали з історії діяльності українського сокільського руху, підготовлені активними учасниками українського еміграційного сокільства Василем Проходою, Софією Русовою, Степаном Смаль-Стоцьким, Володимиром Дараганом і опубліковані в часописі «Український Сокіл» ‑ друкованому органі Союзу українського сокільства за кордоном (Прага, Чехословаччина). Особливого відчуття історичної атмосфери виставці додають світлини фотографа Леоніда Янушевича, на яких відображено учасників молодіжних спортивних заходів, що відбувалися у 1920-х роках на площі «Сокола-Батька» у Львові.

Відомий дослідник історії українського спортивно-гімнастичного руху за кордоном Олексій Лях-Породько зазначає: «Завдяки презентованим на виставці документам суспільство матиме змогу долучитися до сокільських ідей державотворення, національного та патріотичного виховання, тіловиховання, спорту й культурно-історичних традицій закордонного українства».

На відкриття виставки запрошено актив ВГО «Сокіл», представників профільних наукових, архівних, музейних та інших установ, закладів вищої освіти, дослідників історії фізичної культури і спорту в діаспорі, усіх, хто цікавиться історією українського сокільства, та ЗМІ.

Гості заходу зможуть ознайомитися з оригіналами документів, представленими на виставці, та прослухати фахові коментарі авторів і наукових консультантів проєкту.

Автори проєкту висловлюють подяку консультантам з наукового та художнього оформлення – Олексію Лях-Породьку, доценту кафедри історії та теорії олімпійського спорту Національного університету фізичного виховання і спорту України, кандидату наук з фізичного виховання та спорту, Андрієві Сові, доценту кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, кандидату історичних наук, та Людмилі Ващук, кандидату історичних наук.

Куратор проєкту:

Галина Горбунова, начальник відділу використання інформації документів ЦДАЗУ

тел.: +38 (044) 248-91-26;

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.