На Вінничині руйнується будинок легендарного українського композитора Миколи Леонтовича Рекомендовані

Вівторок, 10 грудня 2019 08:41 Автор  Ніна Петриківська Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

13 грудня,  142-річчя з дня народження відомого українського композитора Миколи Леонтовича - автора знаменитого на увесь світ «Щедрика» («Carol of the Bells»). Цю пісню називають «маленьким музичним дивом» і вона є чи не найпопулярнішою різдвяною мелодією на планеті.

big cec5fae 17750 650x4101"Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка".

Знову всім світом звучать ці рядки найвідомішої української пісні в історії.

Ця мелодія стала для земної кулі справжнім гімном Різдва, що об’єднує мільярди людей.

Будинок Леонтовича має стати національною спадщиною, інакше зруйнується

942153 2 w 12001

Українська держава має втрутитися в ситуацію навколо будинку композитора Миколи Леонтовича на Вінниччині, інакше світова культура втратить його назавжди.

Про це у відкритому зверненні до Президента Володимира Зеленського заявила голова Фонду гуманітарного розвитку України Наталія Заболотна.

"Мелодія "Щедрика" є гімном Різдва для мільярдів людей в усьому світі. Але на батьківщині композитора його спадщину знищують. Будинок дитинства Леонтовича в селі Шершні знаходиться на межі руйнації. І сьогодні вже немає шляхів його порятунку, крім втручання керівних владних інститутів країни", – повідомила Заболотна.

За словами голови Фонду, останні роки влада Вінницької області вела пропагандистську кампанію про те, що будинок Леонтовича начебто є несправжнім і тому його не треба рятувати. Згодом стало відомо про наміри використання ділянки землі під будинком, задля чого чиновники у змові з місцевими підприємцями опираються проектам громадянського суспільства з порятунку спадщини композитора.

Наталія Заболотна закликала Президента Володимира Зеленського терміново оголосити будинок сім'ї Миколи Леонтовича в селі Шершні пам'яткою культурної спадщини національного значення та вжити заходи щодо його порятунку – в тому числі завдяки пожертвам українських громадян і діаспори з усього світу.

"Після довгоочікуваної реновації та створення необхідної інфраструктури будинок Леонтовича має зайняти своє місце на карті культурних маршрутів Європи. Паломництво туристів до будинків Бетховена і Генделя є дороговказом для України", – підкреслила голова Фонду.

Також Наталія Заболотна закликала Президента ініціювати закон щодо нагляду за усіма пам'ятками держави – національного чи місцевого значення – з боку міністерства гуманітарної політики і звернутися від імені держави до ЮНЕСКО для внесення мелодії "Щедрика" до списку шедеврів усної та нематеріальної спадщини людства.

Найближчим часом Фонд гуманітарного розвитку України проведе дві акції для привертання суспільної уваги до проблеми будинку Миколи Леонтовича та пошуку ресурсів на його реновацію.

- 13 грудня, в день 142-річчя з дня народження Леонтовича, на подвір'ї його родинного будинку пройде виступ скрипаля-віртуоза Іллі Бондаренка, який виконував "Щедрика" в Білому дому на запрошення першої леді США Мішель Обами у 2016 році. Ілля Бондаренко дасть концентр не у звичній концертній залі, а на подвір’ї напівзруйнованого родинного будинку Леонтовичів, що у селі Шершні, щоб привернути увагу громадськості до занедбаного стану хати.

«Ми дуже готуємося до приїзду Іллі Бондаренка – скрипаля зі світовим ім’ям, адже люди такого масштабу не часто приїздять у село. На цю подію чекають і діти, і дорослі, – переконує в.о. старости села Шершні Наталя Михайлова. – Розпочнуться заходи, які приурочені до дня народження Миколи Леонтовича, біля його будинку, який ми громадою за підтримки небайдужих громадських діячів намагаємося вже кілька років як відреставрувати. Ілля виступить безпосередньо на подвір’ї дому, а потім усіх запросимо до сільського будинку культури, де юні шанувальники музичного мистецтва продемонструють столичним гостям свої таланти. Більшість номерів будуть присвячені творчості Леонтовича. Лунатиме і «Щедрик» у різних інтерпретаціях».

- А 23 січня 2020 року у київському культурному центрі Freedom Hall відбудеться прийом та благодійний концерт #Leontovych_Help. Учасники концерту: Наталія Могилевська, Tayanna, Тоня Матвієнко, Девід Аксельрод, Aнна Буткевич, Jerry Heil. Спеціальні гості: скрипаль Ілля Бондаренко та всесвітньо відомий дитячий хор "Щедрик".

Правда про вбивство автора "Щедрика" Миколи Леонтовича

fullsize1Життя відомого українського композитора Миколи Леонтовича обірвала куля чекіста
 
Його називають ювеліром української пісні, Бахом у хоровій музиці, а музичний твір українця "Щедрик" став світовим символом різдвяних свят.
 
Микола Леонтович – український композитор, хоровий диригент та громадський діяч. Він автор геніальних хорових мініатюр а його композиторське аранжування  народних пісень здобуло славу у всьому світі.
 
У січні минуло 98 років з тих пір, як куля чекіста обірвала життя відомого українського композитора Миколи Леонтовича. Що ж сталося в ту трагічну ніч з 22 на 23 січня 1921 року і чому радянські спецслужби знищили видатного українського композитора, автора головного різдвяного хіта?
 
26 січня 1921 року на Вінничині сталася надзвичайна подія: правоохоронці по гарячих слідах затримують чоловіка, який посеред дня розстріляв міліціонера. Коли за ним гналися, він відстрілювався і поранив в живіт міліціонера Твердохліба, поранення виявилось смертельним.
 
Та вже під час допиту несподівано з'ясовується – убивця є співробітником радянських спецслужб. Більше того, напередодні затримання кілер здійснив ще одне зухвале вбивство – знищив автора різдвяного суперхіта "Щедрик" Миколу Леонтовича.
 
На той момент створені Леонтовичем пісні знали у всьому світі. Ноти "Щедрика" та інших творів Леонтовича взяв в роботу для свого колективу український хоровий диригент і композитор Олександр Кошиць. Він організував у Києві в 1919 році українську капелу  і виїхав разом з нею на гастролі до країн Європи та Америки. У зв'язку з встановленням на українських землях більшовицької влади не повернувся на Батьківщину. Та далеко від дому він зачарував українською піснею весь світ. І саме завдяки йому український "Щедрик" став світовим символом різдвяних свят.
 
У юності Микола Леонтович планував стати духівником. Однак під час навчання в духовній семінарії юнак несподівано відкриває в собі унікальний талант – він успішно адаптує українські пісні для хорового співу та перетворює їх на світові суперхіти. На початку 20-х Леонтович береться за обробку народних пісень про січових стрільців, які героїно протистояли навалі більшовиків на Україну. Світові хіти, які прославляли українських захисників, загрожували поставити під сумнів легітимність комуністичного режиму.  
 
За Леонтовичем слідкували. Стеження здійснювали представники НКВД. Під час чергового "таємного" обшуку чекісти з'ясували, що Леонтович планує еміграцію з СРСР, а друзі композитора вже навіть придбали йому квитки для від'їзду за кордон.Спецслужби отримують наказ негайно ліквідувати Леонтовича. Для цього прислали групу Петроградського ЧК.
У період різдвяних свят по завершенні виступів Леонтови на кілька днів заїхав до батька в село Марківка Гайсинського повіту (нині Теплицького району Вінницької області), де той мав парафію.Увечері 22 січня у двері його дому постукав молодик, який представився уповноваженим Гайсинського відділу повітчека Афанасієм Грищенком і попросився переночувати, назвавшись чекістом, що проводить боротьбу з бандитизмом. Хата була на дві кімнати, то ж в одній лягли спати батько Миколи Леонтовича, його сестра і донька, а в іншій - композитор і гість. Вранці усіх розбудив звук пострілу – Грищенко вбив Леонтовича пострілом в груди.
 
Щоб замаскувати вбивство під побутове пограбування, спецслужбовець викрадає цінні речі, а також одяг та взуття. Та росіянин не очікував на швидку реакцію українських міліціонерів, змушений тікати, він скоїв ще одне вбивство та потрапив до рук правоохоронців.
 
Була створена комісія по розслідуванню вбивства Миколи Леонтовича, але це не дало результату, тому що за офіційною версією його смерті, про яку газета "Вісті" сповістила лише 2 березня, він став випадковою жертвою невідомого грабіжника. Так чекісти замели сліди свого кривавого злочину.
 
Уже в 1990-х роках дослідники ледь не випадково вийшли на слід справжнього убивці Леонтовича.
 
Музикознавець Валетина Кузик першою опублікувала шокуючу правду щодо вбивства всесвітньо відомого українця радянськими спецслужбами. Працюючи в архівах, вона разом з колегами відшукала безцінний документ – його випадково пропустили чекісти, які ретельно підчистили усі архівні дані щодо смерті Леонтовича.В рапорті начальника Гайсинської повітової міліції йшлося, що після загибелі міліціонера Твердохліба залишились дружина з дітьми-сиротами, і вони просять видати карточки на продукти.  Саме в цьому документі "засвітився" вбивця Леонтовича: "У ніч на 23 січня 1921 року агент повітчека Грищенко пострілом з рушниці убив жителя с. Марківка Кіблицької волості Миколу Леонтовича 43-х років, у якого Грищенко ночував, і 26 січня Грищенко, який скривався у м.Теплику, при переслідувані його чинами міліції вистрілом із рушниці в живіт убив міліціонера Твердохліба".
 
Українські дослідники виявили шокуючі факти – замість покарання радянська влада винагородила кілера, призначивши Афанасія Грищенка керівником районним відділком міліції.
 
Микола Леонтович став однією з перших жертв червоного терору, гаслом якого було: вбити, залякати, заморити голодом. Але не так сталося, як гадалося.