У Польщі знову осквернили могилу воїнів Української повстанської армії (УПА) Рекомендовані

Середа, 22 січня 2020 08:02 Автор  Марта Патика Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

На горі Монастир у Підкарпатському воєводстві невідомі знищили меморіальну дошку з могили воїнів Української повстанської армії

Невідомі знищили меморіальну табличку на могилі воїнів Української повстанської армії та мирних українців на горі Монастир біля села Верхрата в Польщі, зірвали вишиті рушники й викинули їх у сміттєву яму. Про це йдеться в заяві на сайті Об'єднання українців у Польщі, яку опубліковано 20 січня.

Об'єднання українців у Польщі висловило "рішучий протест" через інцидент і висунуло вимогу до польської влади розробити модель регулювання проблеми українських могил та пам'ятників, пов'язаних з історією польських громадян української національності.

Це другий випадок осквернення місця поховання на горі Монастир, нагадали в організації. Меморіальну табличку вперше було розбито у 2015 році, хрест було пофарбовано в білий і червоний кольори. Відновлення пам'ятника коштом польської влади у 2018 році домагався посол України Андрій Дещиця.

В об'єднанні підкреслили, що дошка з іменами загиблих у Верхраті не містить вказівки на те, ким вони були, і будь-якої військової символіки.

На меморіалі покояться останки 62 осіб: етнічних українців, мирних жителів і солдатів УПА. Згідно з написом на надгробку, вони загинули від рук НКВС у 1945 році.

24 ma4321in1

21 січня, Міністерство закордонних справ Польщі прокоментувало акт вандалізму, назвавши його спробою підірвати добросусідські відносини Польщі з Україною. Про це йдеться в повідомленні польського відомства у Twitter.

У МЗС Польщі також пообіцяли, що інцидент на горі Монастир розслідуватимуть компетентні органи.

«З огляду на недавні спроби посварити народи Європи на історичному тлі ми спостерігаємо подальші дії, спрямовані на підрив добросусідських відносин Польщі, цього разу з Україною. З жалем відзначаємо ще один провокаційний інцидент у Монастирі», - заявили в МЗС Польщі.

Нагадаємо, у попередні роки в Польщі неодноразово знищували українські місця пам'яті та українські могили. Через це влітку 2017 року українська сторона відмовила польській у пошуку й ексгумації похованих в Україні поляків.

11 липня 2019 року президент Польщі Анджей Дуда закликав Україну скасувати мораторій на ексгумацію.

31 серпня після зустрічі з Дудою президент України Володимир Зеленський сказав, що готовий дати дозвіл на ексгумацію поховань поляків на українській території.

27 вересня Україна дала формальну згоду на відновлення пошуково-ексгумаційних робіт.