Освітяни діаспори звернулись з відкритим листом до МОН та МЗС України Рекомендовані

Середа, 05 лютого 2020 11:19 Автор  Стожари Опубліковано в Колонка подій
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Спілка українських освітян діаспори (СУОД) звернулася з відкритим листом до Міністерства освіти і науки та Міністерства закордонних справ України.

У відкритому листі Спілка українських освітян діаспори звертає увагу на важливість розвитку українського шкільництва в діаспорі, розповідають про негативні наслідки у разі ненадання державою достатньої уваги цьому питанню та запрошують представників МОН та МЗС до участі у Першому міжнародному форумі українських освітян діаспори, який відбудеться 27 лютого – 1 березня в італійському місті Єзі.

"Шановна пані Новосад!
Шановна пані Дір!

Маємо честь вітати Вас від імені тих, на чиїх плечах, без перебільшення, лежить відповідальність за майбутнє українства в світі - від імені українських освітян діаспори.

Нехай не бачите їх на сторінках газет чи в телевізійних новинах із закордоння, можливо, вони не привертають до себе увагу гучними петиціями чи флешмобами в соціальних мережах, i вони є надто непомітними, коли громадськість з помпою святкує і роздає нагороди освітянам. Проте, саме ця скромна гвардія колег-педагогів українських шкіл за кордоном чинить чи не найбільший опір асиміляції наших за межами Батьківщини, робить усе, щоб українська мова, культура і традиції не зникли і не розчинились.

А легко нічого не давалося. Кожній новій школі приходилось все починати з нуля в своїй благодійній діяльності. Здавалось би, чому? Адже до півтора десятка інституцій, академічних та інших наукових закладів в Україні мають слово «діаспора» в своїй назві чи на порядку денному. Приблизно стільки ж - українську освіту за кордоном. Проте, за майже 30 років незалежної України ці напрацювання так і лишилися паперово-теоретичними, зачасту зовсім без уяви про діаспорні реалії.

Ми тішимось, що хтось в Україні планує гучні конґреси, з метою з’ясувати, що ж буде з українською мовою за кордоном через 50 років, у 2070. Але маємо застерегти, що якщо шкільництво в діаспорі не отримає підтримки, уже наступне покоління українців, наприклад, у Європі 2030, українською не заговорить. Українські школи, створені мігрантами останньої хвилі, (а це 30 років тому і пізніше), не мають, м’яко кажучи, нічого. Навіть не згадуючи вже матеріальну базу, а тільки програмно-методичне забезпечення. Немає програм та підручників з української як іноземної для дітей, які могли б використовуватись у наших школах. Ніхто ніколи їх і не створював, та й спеціалістів таких в Україні не готують.

Ми - високоосвічені, дипломовані, маємо наукові ступені. Якщо підмога з України за три десятиліття не прийшла, ми мали робити щось для цього на місцях. Ми створюємо і адаптуємо підручники, ми започатковуємо нові програми, ми накопичили величезний практичний досвід. Наш український інстинкт збереження нації допомагав і підтримував. Ми взяли справу в свої руки і створили свою професійну спілку. Ми творимо і наші власні наукові інституції, щоб вже і це було згадано.

Але ми не хочемо замикатися в своєму оточенні, ми бажаємо отримувати нові знання, у тому числі, від науковців-теоретиків з України. Саме тому ми скликаємо наш Перший Міжнародний Форум Українських Освітян Діаспори «Підвищення рівня професійних компетентностей учителя української школи за кордоном» в італійському місті Єзі 27 лютого - 1 березня 2020. Ми самі обрали й запросили провідних спеціалістів з України, а наші досвідчені вчителі поділяться досвідом і напрацюваннями з директорами та педагогами закордонних шкіл майже з усього світу. Ми розглядаємо цю подію як знакову в новітній історії українського освітянства діаспори..

Шановна пані Новосад! Шановна пані Дір!

Щиро запрошуємо Вас обох відвідати наш Форум, дізнатися про наші проблеми і про те, як ми плануємо їх вирішувати. Ми виховуємо і навчаємо в закордонні діток, які ідентифікують себе українцями, а Україну звуть історичною Батьківщиною. Так що і МЗС, і МОН є нашими профільними міністерствами. Ми і наші учні теж Ваші.
Ми запрошуємо МЗС та МОН стати нашими партнерами та спонсорами. Найкраща і найефективніша допомога освітянам за межами України потрібна якраз напряму, без посередників. А ми, в свою чергу, запропонуємо програму розвитку української освіти і збереження української мови за кордоном. Бо ми є ті, хто має не тільки теоретичні знання про справу, а й практичний досвід", - йдеться у листі.

Відкритий лист підписали: 

Голова Правління Спілки Українських Освітян Діаспори (СУОД) - Марина Буть, Італія

Керівна група Спілки Українських Освітян Діаспори (СУОД):

Роксолана Мішалова, Австралія
Оксана Шатохіна, Італія
Мар’яна Василькевич, Туніс
Галина Барляк, Італія
Зіна Петренко, Норвегія

Ознайомитись з текстом листа можна тут.

84681663 620198242088960 866832878321795072 n1

84688526 620198692088915 3364489487752101888 n1