У Києві презентували фільм про видатного діяча української діаспори Ольгерда Бочковського Рекомендовані

П'ятниця, 08 лютого 2019 07:49 Автор  Ніна Петриківська Опубліковано в Кіно Прочитано 1096 разів
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

У Києві, 6 лютого, відбулася презентація та обговорення документального фільму «Ольгерд Бочковський. Незгасима іскра палаючої ватри національної свідомості» про видатного соціолога, політолога та активного діяча української діаспори в Європі 20-30 років ХХ ст.

Документальний фільм "Ольгерд Бочковський. Незгасима іскра палаючої ватри національної свідомості" - це перший масштабний проект- розповідь про видатного соціолога, політолога та активного діяча української діаспори в Європі ХХ ст. Бочковський був "адвокатом" українського питання в світі, протидіяв радянській пропаганді. У 1932-33 рр. очолював Комітет допомоги голодуючим в Україні.

"В нашій історії загублений цілий пласт відомостей про представників української діаспори, які відстоювали інтереси України в світі. Сьогодні ми відкриваємо ім‘я одного з найбільш яскравих інтелектуалів української суспільної думки повоєнних часів. Бочковський не був етнічним українцем, але обрав українство свідомо. Завдяки зусиллям таких людей світ дізнавався про проблеми українців, зокрема про Голодомор", - сказав під час презентації фільму Голова Комітету з питань культури і духовності, ведучий та автор ідеї фільму Микола Княжицький.

«Стрічка відновлює для українців історію суспільно-політичної думки міжвоєнного періоду, відкриває ім‘я одного з найбільш яскравих українських інтелектуалів цього періоду, який вже тоді відстоював державність України. Завдяки зусиллям великих українців, імена яких для багатьох на Батьківщині маловідомі, ми сьогодні маємо Незалежну Україну», - зазначив Микола Княжицький.

«Робота над цим проектом наш перший досвід співпраці з Українським культурним фондом та участь у грантовій програмі, який переконливо свідчить, що при об’єднанні спільних зусиль та потенціалу ми зможемо підняти і нашу культуру і нашу освіту».

На його думку, українці мають дізнаватися власну історію, а фільми такого формату допоможуть відкрити українській молоді імена, забуті та замовчані радянською системою.

Ольгерд Бочковський був одним з ідеологів "панєвропейського руху", який створив ідейну основу для виникнення Європейського Союзу. Бочковський переконував, що об’єднання Європи буде неповноцінним без участі України – і сто років тому, по суті, передбачив рух сучасної України до ЄС.

 

 

Стрічку створено Громадською Організацією "Всеукраїнський Демократичний Форум", за фінансової підтримки Українського Культурного Фонду – державної інституції з підтримки вітчизняної культури, створеної в 2017 році. Фонд координує свою діяльність з Міністерством культури та фінансує культурні проекти та заходи виключно на конкурсній основі.

Виконавча директорка УКФ Юлія Федів розповіла, що минулого року Український Культурний Фонд підтримав 293 проекти в різних секторах культури, і саме представники аудіовізуального сектору були найактивнішими. Вона також зазначила, що одним з напрямків роботи на цей рік буде фінансування освітніх проектів з повернення невідомих українських імен.

У свою чергу, Міністр культури України Євген Нищук зазначив, що завдяки інституалізації системи державного фінансування культурної сфери – діяльності Українського культурного фонду та Українського інституту книги – створені рівні можливості доступу до ресурсів культурних організацій бюджетного і небюджетного секторів.

«Це рівні можливості для всього мистецького середовища, за однаковими правилами фінансування культурних і мистецьких проектів отримати державну підтримку у тому числі і творчих дебютів та таких яскравих проектів, які популяризують діяльність знакових постатей в нашій історії, повертають нам імена великих українців», - сказав Євген Нищук.

На заході також були присутні міністр освіти і науки Лілія Гриневич, народні депутати України, міністр закордонних справ 2007-2009 рр. Володимир Огризко, представники культури та громадськості.

Після презентації стрічки відбулося обговорення фільму з творчою групою: автора сценарію та режисера Григорія Руденка, оператора-постановника Сергія Буланенка, художника-постановника Михайла Морозова, головної редакторки Анастасії Равви, продюсерів фільму Миколи Шевченка, Катерини Єрмолович, Миколи Паська, Артема Вільбіка – виконавця ролі Бочковського та Влада Задніпровського – виконавця ролі Масарика.

Це документальний фільм-біографія з елементами журналістського розслідування. Підґрунтям для його створення стало видане 2018 року багатотомне видання «Вибрані праці і документи Ольґерда Іполита Бочковського» (видавництво «Дух і Літера»). Під час зйомок були задіяні багато архівних документів, наукових праць, хронікальних кадрів а також зйомок з місць головних подій у житті героя і унікальних свідчень сучасників. Зокрема, зйомки фільму проходили в с. Долинське (Херсонська область), в Києві, Дніпрі, а також в Чехії (м. Прага та Подєбради).

Творча група фільму планує зняти серію подібних проектів для популяризації діяльності знакових постатей українських інтелектуалів ХХ століття маловідомих поки широкому загалу українських глядачів.

Останнє редагування П'ятниця, 08 лютого 2019 08:17