У Києві пройшла прем’єра документального фільму "Три Івани. Історії українців у Казахстані" Рекомендовані

П'ятниця, 18 жовтня 2019 10:50 Автор  Михайло Українець Опубліковано в Кіно Прочитано 1311 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Документальний фільм "Три Івани. Історії українців у Казахстані" "вийшов у широкий світ". У Києві відбулася його прем'єра.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на пост режисерки стрічки Марини Ткачук у Facebook.

1571392137 9431«Нарешті можемо звітувати! Наш документальний фільм "Три Івани. Історії українців у Казахстані" "вийшов у широкий світ". У Києві відбулася його прем'єра. Наш фільм розповідає про долю українців, яких під час операції "Захід" в 1947 році було депортовано до Казахстану (а йдеться про 80 тисяч наших земляків, вивезених за один день у товарних вагонах!). Стрічка також розповідає і про тих українців, які відбували покарання у Карагандинських таборах. Там, у Казахстані, радянська влада створила "філіал" ГУЛАГу, через який пройшли сотні тисяч українців-"ворогів народу", - написала Марина Ткачук.

Марина Ткачук зазначила, над фільмом працювали майже рік, знімали життя наших земляків у Караганді, їх спогади, зворушувалися і плакали, слухаючи їх сповіді.

«У Караганді живе неймовірна українська громада! Ми вдячні їй за допомогу в створенні нашого фільму!», - підкреслила Ткачук.

Разом з тим, Марина Ткачук висловила вдячність Почесному Консулу України в Казахстані Ерлану Досмагамбетову, отцю Василю Говері (Vasyl Hovera), Зеновії Красивській за гостинність та допомогу. 

72466934 2340856892703514 5003717039634776064 o1

Марина Ткачук також подякувала героям стрічки Ігорю Окуню та Володимиру Окуню, які погодилися розповісти історію своєї родини.

Режисерка також висловила вдячність «прекрасній журналістці Катерині Кузнєцовій, яка мешкає в Караганді та яка присвятила своє творче життя темі політв'язнів і теж стала героїнею нашого фільму», і Галузевому архіву Служби безпеки України та Андрію Когуту (який теж, до речі, брав участь у зйомках).

Марина Ткачук подякувала команді, яка працювала над фільмом, продюсеру, директору компанії ScreenMediaUkraine Павлу Казанцеву - за те, що зацікавився цією темою, повірив у неї.

Іван Бойко, Іван Карпінський, Іван Мамчур - ці три Івани з різною і водночас схожою долею були відірвані від рідної землі та закинуті до далекого Казахстану. Лише один із них, Іван Мамчур, повернеться в Україну.

1571392138 6821

Про нього на своїй сторінці у соцмережі розповіла Марина Ткачук, адже Іван Мамчур, за її словами, дуже чекав на вихід фільму на ТБ, але, так і не дочекавшись, помер днями.

«Це неймовірної долі людина! Ветеран дивізії «Галичина» Іван Мамчур народився у 1925 році у с. Рокитне на Львівщині у сім'ї воїна. Упівець, оунівець. Довголітній політв'язень радянських таборів. Він відбудовував Біломорканал, був учасником знаменитого Кенгірського табірного повстання у Казахстані», - розповіла  режисерка.

Вона додала, що пан Іван був надзвичайно шляхетним і освіченим. «Він не уявляв свого життя без рідного Львова і повернувся до України ще в 60-их роках, на свій страх і ризик. Пан Іван казав, що постійно чекав арешту й тримав напоготові "тривожний чемоданчик" з сухарями, але виїжджати з України відмовлявся, хоч як йому й "радило" КДБ. У нього не було дітей, дружина, теж колишня політв'язень, померла ще у 80-х. Отак він жив один, абсолютно самотній», - написала Марина Ткачук.

Режисерка згадала розповідь Івана Мамчура про державного соціального працівника, яка приходила до нього, аби допомогти по господарству, а пан Іван просив її читати: «Помити підлогу чи посуд я ще сяк-так можу, а от читати - вже ні. Тож я прошу - хай мені краще читає".

Як зазначається, фільм "Три Івани" можна побачити вже в цю неділю, 20 жовтня, на 5 каналі, о 21:50.