Щоб глибше пізнати «Незабутню мелодію» Ольги Рошкевич та Івана Франка

Понеділок, 05 березня 2018 13:00 Автор  Богдан Залізняк
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Ольга Рошкевич та Іван Франко Ольга Рошкевич та Іван Франко

У Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка відбулась презентація книжки Тетяни Костенко «Ольга Рошкевич та Іван Франко», що побачила світ у видавництві ПАІС (директор – Ігор Паславський). Чому Тетяна Костенко підготувала її саме в 2017 році? Та дуже просто: українці відзначають саме того року 160-річчя від дня народження Ольги Рошкевич. Книжка про діяльність перекладачки і фольк­лористки Ольги Рошкевич-Озаркевич, її стосунки з Іваном Франком на основі листування. Читач знайде в тексті маловідомі факти з життя Ольги та родини Рошкевичів, її чоловіка – Володимира Озаркевича, а також соратників Івана Франка – Михайла та Анни Павликів.

Віола Чернієнко, завідувач експозиційним фондом, щиро вітаючи присутніх, зокрема студентів Львівського коледжу транспортної інфраструктури, з повною на це підставою сповістила нам усім, що «книжка дуже цікава і жива». В цьому довелось переконатись і мені, авторові даного матеріалу, оскільки з книжкою таки вдалось ознайомитись.

Це – по-перше. А по-друге: в цьому переконала нас авторка книжки – Тетяна Костенко, журналістка, письменниця, своєю цікавою розповіддю: і про Лолин, де Ольга відповіла Франкові взаємністю, і про Миклашів, де донині зберігся будинок Ольги Рошкевич-Озаркевич, і про Сілець, де 20 років прожила Ольга Рошкевич (недалеко від І. Франка), і про те, що новела Івана Франка «На дні» – розповідь про його життя, і про те, що одруження Ольги було трагедією для Франка.

Словом, цю книжку треба читати, щоб глибше пізнати «Мелодію щастя», «Мелодію розлуки», «Трагічні акорди», «Незабутню мелодію», «Сумну мелодію» – як і «Прелюдію», так і «Фінальний акорд» (це назва розділів книжки) життєвого шляху Ольги та Івана.

Доповнила п. Тетяну Ірина Бакалець з Миклашева, де похована Ольга Рошкевич. Напри­кінці зала впевнено заспівала кілька пісень під акомпанемент студента УКУ Івана Сюська.

То ж висловлюємо щиру вдячність Тетяні Костенко за її цікаву книжку про стосунки Ольги Рошкевич та Івана Франка, а також – Музеєві Івана Франка (директор – Богдан Тихолоз), який робить свій внесок у популяризацію життєвого шляху «будівничого української державності» – як справедливо назвав Каменяра Дмитро Павличко.

Богдан ЗАЛІЗНЯК,

керівник прес-центру наукової журналістики

Західного наукового центру НАН України і МОН України

член НСПУ і НСЖУ, м. Львів