В Тернопільській області знайшли унікальні архівні документи ОУН Рекомендовані

Понеділок, 17 березня 2014 11:23 Автор  Орест Опубліковано в Літературна сторінка Прочитано 4434 разів
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

14000 архівних документів Служби безпеки ОУН, які пролежали закопаними у землі з 1949 року знайшли в Тернопільській області.

Дослідники розповідають, що стан збереженості документів різний: від поганого до задовільного.
Це і протоколи допитів, списки полеглих повстанців, вишкільні матеріали, різні теоретичні напрацювання про діяльність, структуру, функціонування польської і радянської служб безпеки.

Окрім того, зазвичай, закопані в землі архіви потребують термінової реставрації, тому, що за рік-два вони розсиплються. Знайдені матеріали перебували в землі з 1949 року, тож ставитися до них потрібно особливо бережно, повідомили сайту українців світу "Стожари" у прес-службі Тернопільської обладміністрації.

«Документи були в бідоні, в який потрапила вода, тож велика частина знайденого архіву становить таку суцільну масу, вологу, мокру, з якою потрібно буде особливо обережно працювати. А деякі матеріали узагалі роз‘їла іржа».

Після реставрації, архів буде впорядкований, описаний та оцифрований. Весь процес може зайняти як мінімум рік. Кожен відреставрований документ одразу закидуватимуть на сайт, аби усі охочі, в тому числі й історики, могли ознайомитись з новою інформацією щодо роботи служби безпеки ОУН та дізнатись імена загиблих родичів.

Бідон із документами було знайдено в лісі поблизу с.Куропатники.

"На глибині 30 сантиметрів знайшли бідон. Схожий на радянський, в якому молоко тримали, але німецька, залізний. Одна стінка вже проржавіла", - згадує чоловік.

Бідон був заповнений водою. Мармус привіз документи додому. Просушив і частково посортовані. Частина, яка була зіпсована, викинув.

«Тут є багато некролів. Тому дуже важливо зберегти кожен із них. Люди, які втратили своїх рідних, зможуть дізнатися коли і як вони загинули. Також там є і унікальні патріотичні видання, як-от журнал «Шевченківець», 47-го року. Це перший і, очевидно, єдиний випуск», – повідомив науковий співробітник музею «Тюрма на Лонцького» Андрій Усич.