В Україні оприлюднили документи і фото повстань проти Сталіна напередодні Голодомору Рекомендовані

Вівторок, 04 серпня 2015 10:31 Автор  Опубліковано в Літературна сторінка Прочитано 7963 разів
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Напередодні 81-ї річниці Голодомору в Українському домі відкрилася виставка Опір геноциду, на якій представлені документи і фотографії, які доводять, що в 1932 році в Україні проходили повстання проти політки Сталіна.

Більшість матеріалів, наданих Архівом СБУ та Центром досліджень визвольного руху, виставляються вперше.

В рамках виставки представлено погляд на Голодомор з обох сторін трагедії. На 16 стендах є як копії звітів ГПУ, уривки з таємного листування і закритих циркулярів влади, так і щоденники свідків голоду, фотографії селян-керівників повстань, вилученої зброї, протоколи їхніх допитів.

Як свідчать документи і фотографії, опір був не поодиноким, а масовим, і тривав роками. Всього геноциду 1932-1933 рр. в Україні передувало близько 5000 повстань.

"Спираючись на документи, можемо показати людям: насправді до Голодомору люди протистояли радянській владі. Це були як індивідуальні виступи селян, так і організовані, які охоплювали кілька сіл і тривали більше місяця. Щоб зупинити людей і був задуманий Голодомор. Документи, які це доводять, зберігаються в архіві СБУ, частину з них тут демонструють", - розповів директор Архіву СБУ Ігор Кулик.

На думку істориків, саме страх перед українським визвольним рухом змусив Сталіна і його оточення вдатися до Голодомору-геноциду 1932-1933 років.

"Повстання в Україні поставили під загрозу реалізацію планів Сталіна. Адже 56% протестних виступів в СРСР у першому півріччі 1932 припадали саме на УРСР. Голодомор 1932 - 1933 років в Україні був багатоходовою каральною операцією, спрямованої проти української нації, оскільки її відродження становило загрозу існуванню комуністичної імперії", - зазначає керівник авторського колективу виставки історик Володимир Тиліщак, заступник голови УІНП.

Крім того, унікальні фото про селянські повстання, а також щоденники очевидців геноциду Архів СБУ та Центр досліджень визвольного руху виклали в http://avr.org.ua/#mce_temp_url#

Як відомо, геноциду 1932-1933 рр. в Україні передувало близько 5000 повстань.

Цього року в Україні 22 листопада пам'ятні заходи розпочнуться о 15:00 біля Національного музею "Меморіал пам'яті жертв голодоморів в Україні" і завершаться хвилиною мовчання та запаленням свічок о 16.00.