Кольори української душі

Понеділок, 17 серпня 2015 12:08 Автор  Марта Патика Опубліковано в Літературна сторінка Прочитано 1644 разів
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Завдяки унікальним пластинам фотографа Прокудіна-Горського можна побачити як виглядала Україні у 1904-1909 рр.

У 2001 році Бібліотека конгресу США відкрила виставку «Імперія, якою була Росія».
На цій виставці були представлені унікальні кольорові фотографії України, зроблені російським фотографом Сергієм Прокудіним-Горським.

На початку XX століття ще не існувало багатошарових кольорових фотоматеріалів, тому Прокудін-Горський використовував звичайні чорно-білі фотопластини і фотоапарат власної конструкції (точна його схема невідома; ймовірно, він був схожий на фотоапарат системи Міте). Через кольорові фільтри синього, зеленого і червоного кольорів робилися послідовно три швидкі знімки одного і того ж сюжету, після чого виходили три чорно-білі позитиви. Для проглядання таких світлин використовувався проектор, що працює через відповідні світлофільтри. При проекції зображень з фотопластин на екран виходило повнокольорове зображення. Можливо, покази проекцій фотографії Прокудіна-Горського стали першими у світі демонстраціями слайдів.

Прокудін-Горський вперше оголосив про створення кольорових діапозитивів за методом трикольорової фотографії 13 грудня 1902 року.

Незабаром після Жовтневго перевороту 1917 року став професором заснованого А. В. Луначарським фотокіноінституту. Незабаром після цього Прокудін-Горський покинув РРФСР, та вивіз із собою майже всі зроблені фотопластини, за винятком вилучених у нього фотографій царської сім'ї та стратегічних об'єктів.

Опинившись в еміграції, фотограф якийсь час пробув у Норвегії й Англії. Переїхавши в 1922 році до Ніцци, Прокудін-Горський працював разом з братами Люм'єр. На початку 1930-х років фотограф займався просвітницькою діяльністю у Франції і навіть збирався зробити нову серію фотографій художніх пам'ятників Франції та її колоній. Ця ідея була реалізована сином Прокудіна-Горьского — Михайлом.

Помер Прокудін-Горський у Парижі, за декілька тижнів після звільнення міста військами союзників.

Колекція фотографій Прокудіна-Горського була куплена у його спадкоємців в 1948 році Бібліотекою Конгресу США і довгий час лежала в архівах.

У 2001 році Бібліотека Конгресу відкрила виставку «Імперія, якою була Росія». Для неї скляні пластини були відскановані, і за допомогою комп'ютера відтворені початкові кольорові фотографії.

Саме у цій колекції можна знайти ці надзвичайні фото України, які чудово збереглися.

2

3