"Український буквар", виданий на Кубані у 1918 році. Рекомендовані

Середа, 31 серпня 2016 08:50 Автор  Орест Опубліковано в Літературна сторінка Прочитано 1364 разів
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Існує думка (помилкова), що до початку більшовицької українізації (1923 рік) ніяких українців на Кубані (як і скрізь) не було. Саме тому для нас важливе кожне свідчення про «українськість» до цього часу!

Отже:

У 1917 році кубанські вчителі організували свій з'їзд. У резолюції педагогічної секції з'їзду була відзначена необхідність «негайного введення на навчання рідною мовою». Учасники з'їзду декларували, що кількість російських і українських шкіл повинна відповідати кількості російського чи українського населення. З'їзд вирішив розпочати видання дитячої літератури українською мовою.

Для повноти картини слід додати кілька штрихів: як писала у 1860-і роки «Иллюстрированная газета» про єкатеринодарську гімназію, її учні «на занятиях говорят только на малороссийском языке, читают только «Энеиду» Котляревського и «Кобзаря» Шевченко» (Корреспонденция из Екатеринодара//Иллюстрированная газета. 1869. № 23).

У 1871 році директор «Первой Кубанской учительской семинарии» Г. Крижанівський писав, що «русский язык был для воспитанников на столько далеким, как и старославянский». Як писав Г. Крижанівський російською в деяких станицях ніхто не розмовляв.

Невдовзі після того, як з'їзд кубанських вчителів ухвалив рішення розпочати видання дитячої літератури українською мовою у місті Краснодарі було надруковано Український буквар, який витримав два видання: 1917 і 1918 роках.

Як коментує Sveta Vlasova на нашій сторінці у facebook "Я знаю чоловіка в якого тітка була вчителем Української мови у станиці Ахтирській Краснодарського краю, там жили єтнічні Українці й підтримували свої традиції та в період громадянської війни -революції їх більшовики вигнали, а тітку втопили у річці...".

Увага питання: хто і яким чином Насильно українізував Кубань, якщо до початку політики українізації (коренізації) лишалося щонайменше 5 років?